Baza opisów

29 lipca 2013
By

users

Chciałem w tym miejscu napisać szeroki wstęp o ewolucji portalu. O tym, że cały czas myślimy nad jego kształtem, że staramy się wprowadzać zmiany, usprawnienia. Niektóre mniej widoczne, inne bardziej. Ale nie chce mi się. Jest za gorąco, a zaraz idę nad Wisłę, zatem… musicie obejść się bez pseudofilozoficznego bełkotu i grafomanii.

Dziś wprowadzamy testowo coś, co nazwaliśmy roboczo „bazą opisów” (lewy górny róg strony, wyprzedza link do galerii). Jest to rodzaj przeglądarki, która pozwala na, naszym zdaniem, łatwy dostęp do wszystkich tytoniowych opisów, jakie do tej pory pojawiły się na fajkanecie. Niezależnie, czy były to pełne recenzje, czy tylko luźne wrażenia „po jednej próbce”.

Nie będę w pełni objaśniał niuansów. Obsługa „urządzenia” wydaje się intuicyjna. Klikajcie śmiało i nie zapomnijcie podzielić się swoimi wrażeniami oraz uwagami krytycznymi.

Oto bezpośredni link do strony:

KLIK

12 Responses to Baza opisów

 1. Zyrg
  zrg
  29 lipca 2013 at 23:07

  Ja bym to zindeksował jednak alfabetycznie. I tak trzeba wszystko przerzucic coby cos znalezc. Chyba ze cos przeoczylem bo na kom. ogladam. Pozdrawiam!

 2. Zyrg
  zrg
  29 lipca 2013 at 23:09

  Sorry. Nie było tematu. Jestem koniem. Pozdrawiam ponownie!

 3. pigpen
  pigpen
  30 lipca 2013 at 11:13

  Nie żebym narzekał, bo opisy są bardzo przejrzyście skatalogowane, ale mam uwagę (wiem, wiem, mówię co na nie, a nic nie robię)
  1. Nie podoba mi się tytuł, czyli „Baza Opisów”. Mało to czytelne. Bo baza jakich opisów ? Może po prostu „wkleić” Bazę Opisów do (zamiast) „Recenzje Tytoni ?

  Pozdrawiam

  • yopas
   30 lipca 2013 at 11:22

   To jest pytanie z kategorii trudnych. Czy powinniśmy rezygnować z dotychczasowego układu strony wobec tej nowinki. Zauważ, że zbiera ona nie tylko „pełne” recenzje (za nadużycie tego słowa często się autorom opisów obrywało od różnych krytykantów). Stąd ten nieszczęsny tytuł. Oczywiście ostateczny kształt i tak zależy od widzimisia użytkowników. A dobry podpis zawsze był na wagę złota.
   Szukajmy zatem. Wypowiadajmy się. Gdzie ta maszynka powinna znaleźć się w układzie strony, jak powinna się nazywać, czy powinna zastąpić dotychczasowe kategorie.
   Dziękuję Janku za podjęcie dyskusji!
   Pozdrawiam
   PJ.
   Ps. Konia również pozdrawiam, za czujność ;)

   • KrzysT
    KrzysT
    30 lipca 2013 at 11:33

    A ja właśnie parskłem na głos, bo raptem chwilę temu zgłaszałem Pawłowi na priva identyczne obiekcje względem tytułu.

   • miro
    30 lipca 2013 at 11:39

    Zostawilbym jak jest w kwestii umiejscowienia/zastepowania istniejacego ukladu. Dla mnie to rzeczywiscie jest baza na zasadzie bazy odnosnikow ulatwiajacych znalezienie opisu konkretnego tytoniu. Opis moglby byc bardziej informative – chocby „baza opisow tytoni”, byc moze jeszcze w „tabelce” bazy fajnie byloby miec informacje, czy to tekst z dzialu „recenzje”, „akcja recenzja” czy „po jednej probce”, tylko nie wiem jak duzo pracy wymagalyby takie zmiany i czy gra jest warta swieczki (tzn. czy ktos jeszcze widzi taka potrzebe). Nieglupi moglby byc tez krotki wstepniak na temat jak nawigowac, jak sortowac etc. (wiem wiem tool jest bajecznie latwy w obsludze, wydaje mi sie tylko, ze ta mala zmiana doda profesjonalizmu ;-))
    miro

    • yopas
     30 lipca 2013 at 11:48

     Nakładem pracy bym się nie przejmował. Nikt nigdy nikomu nie obiecywał, że cokolwiek zadzieje się tu natychmiast i zaraz. Natomiast tworzenie listy życzeń jest jak najbardziej na miejscu.
     Źródło pochodzenia „opisu” oraz „help-wstępniak” dopisuję do listy.
     Dziękuję za uwagi.
     y,

   • pigpen
    pigpen
    30 lipca 2013 at 11:53

    Według mnie prawda jest taka, że każda recenzja jest cenna, czy to „po jednej próbce”, czy regularna. Wyszukiwarka tytoni zaproponowana w zakładce „Baza opisów” podoba mi się na tyle, że mógłbym poświęcić standardową zakładkę „Recenzje tytoni”. Choć z drugiej strony tam są zdjęcia i wizualnie prezentuje się wszystko po prostu ładnie.
    Warto też dodać do tego, że największa baza recenzji tytoni (recenzji powinno być w cudzysłowiu) czyli TR zawiera opisy typu ” Paskudny tytoń. Nie polecam ” i tyle (jedna gwiazdka). I ma to wpływ na opinię dla całości, a u nas nawet opisy „Po jednej próbce” zwykle są bardzo cenne i trafne (przykład JanuszaJ, albo KrzysiaT i BSC, czy Twoje i wiele innych).
    Myślę, że skoro portal miałby się rozwijać w stronę większej ilości recenzji (jakiś czas temu była o tym dyskusja, momentami ostra) to warto się zastanowić nad tym jak nową wyszukiwarkę wyeksponować. Może jakiś listek tytoniu (w sensie, że ikonka?). Tak z głupa wypaliłem, ale chyba o to chodzi żeby robić burzę muzguf ?!

    • pigpen
     pigpen
     30 lipca 2013 at 11:59

     Sprostowanie:
     pisząc o ikonce tytoniu, miałem na myśli taką ikonkę na głównej, podpisaną (np. Recenzje Tytoni) i z przekierowaniem po kliknięciu do Bazy.

    • KrzysT
     KrzysT
     30 lipca 2013 at 12:20

     O tym, jakie powinny być recenzje i jaka jest ich waga, toczymy na tym portalu spory „od zawsze”. Dyskusję na ten temat inicjował jeszcze Jacek – na tyle dawno, że nie pamiętam już, w którym to było tekście. Jest to dyskusja do pewnego stopnia cykliczna, czemu dałem wyraz w komentarzach pod otwarciem akcji recenzja.
     Faktem jest, że ciężko jest zestawiać ze sobą literacko-historyczno-artystyczne rozbuchane teksty z kilkunastozdaniową impresją świeżo po paleniu (o ślepych próbach pisanych w ramach akcji nie wspominając). Ale broniłbym tych krótszych form, choćby dlatego, że z czasem obrastają one w komentarze, które rozwijają daną recenzję do mini-bazy opinii dla konkretnego blendu. Prawdę powiedziawszy nie widzę za bardzo możliwości usystematyzowania recenzji na portalu. Jedyne, co można robić, to próbować właśnie dać lepszą możliwość ich wyszukiwania. I tu baza nadaje się całkiem nieźle IMHO, nawet, jeśli jest mało efektowna wizualnie. BTW – propozycję miro odnośnie „pochodzenia” tekstu jest bardzo sensowna, z powodów jak wyżej. A idiotoodporna dyskusja to w ogóle przydaje się zawsze ;)

 4. pigpen
  pigpen
  15 sierpnia 2013 at 20:13

  Baza bardzo przydatna. Korzystam już tylko z tej wyszukiwarki kosztem tradycyjnej zakładki. Dodatkowa uwaga kosmetyczna. Lepiej, według mnie, byłoby gdyby ilość stron była pokazana w całości, czuli obok siebie 1, 2, 3, 4 … 10, a nie jak to jest teraz, tj. konieczność rozwijania listy z ilością stron.

  • yopas
   16 sierpnia 2013 at 09:14

   Janku, dzięki za uwagi. Obawiam się jednak, że z tym akurat może być problem, bo paginacja, bywa (dla mnie) trudna do zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*