Podwyżka akcyzy

10 sierpnia 2010
By

Dzisiaj krótko, bo sprawa nie wymaga wielu słów komentarza. Otóż mamy sezon podwyżek. Najpierw VAT, o jeden procent w górę, potem podwyżka VATu na książki z 0% do 8%, a teraz dochodzą jeszcze debaty nad podwyżką akcyzy.

Jak donosi Wprost (pełen link do źródła w tym odnośniku) pomimo zrównania podatku od używek z normami unijnymi, polski rząd planuje dalsze podniesie stawek. Owszem – podwyżka figuruje w planach Unii, ale przesunięta została na za cztery lata. Tymczasem w Polsce ma nastąpić szybciej, za to stopniowo.

Tłumaczeniem tego jakoby ma być zmniejszenie szoku biznesowego – kilka stopniowych podwyżek ma zadziałać lepiej, niż jedna wielka za kilka lat. Efekt jednak już teraz ma być znaczny, bowiem za 40-gramową paczkę tytoniu skarb państwa ma zgarnąć o 1,28 PLN więcej.

Patrząc na politykę ministerstwa finansów, z kolejnymi podwyżkami należy się liczyć. Przypomnijmy, że zaczęło się od zabrania wielu ulg podatkowych, w tym tej dla artystów zwanej potocznie „kosztami uzyskania”, polegającej na zwolnieniu z 50% procent wartości należnego podatku przy artystycznych umowach o dzieło. Jak widać to nie wystarczyło i należało opodatkować kolejne rejony. Owych „małych podwyżek” mieliśmy już sporo, a z pewnością to nie koniec.

Tags: , ,

5 Responses to Podwyżka akcyzy

 1. jazz59
  10 sierpnia 2010 at 18:36

  Zdziwiony? Przecież nowy samolot trzeba kupić…i jeszcze kilka drobiazgów…np. nowe Lancie , może już Maybachy…
  A szary ludek niech płaci…i się cieszy ,że żyje…
  Dałbym takiemu z rządu 1500 PLN na cały miesiąc , ciekawe jak by zaćwierkał po tygodniu…

  • JSG
   JSG
   10 sierpnia 2010 at 18:48

   Z jednej strony owszem, oszczędność na urzędnikach była by najlepsza, ale z drugiej jak im zabierzesz, to zaczną dorabiać… potem ich zaczniesz za to zamykać, trzeba będzie zatrudniać, szkolić czy wybierać nowych, więc masz kolejne koszta- utrzymanie we więźniu jest koszmarnie drogie… to już im lepiej dać trochę więcej…
   Nie kupili parę lat temu samolotu bo się bali głosów że nie potrzebny itp… to jak nie kupili to teraz mogą sobie pojechać pociągiem, bo stary grat się rozbił. Jeśli chodzi o samochody to zdaje się że nie kupują ich za wiele, akurat sporo robię tematów politycznych to widzę czym jeżdżą, bmw są poprzedniej generacji, lanczje i merce jeszcze starsze, jak jest coś nowego to superby skody. Więc w gruncie rzeczy jakieś tam oszczędności robią.
   Faktem jest że robią nas w… bambus, bo z tego co pamiętam to w programie PO stało coś o obniżeniu podatku vat do 19%
   Akcyza wzrastał już kilka razy na przestrzeni ostatnich lat. Ostatnia podwyżka miała miejsce jakóś zimą 2008/2009, na forum fms są na ten temat wątki różne, jakoś się jednak tak złożyło że nie objęła ona tytoni fajkowych, ale ustawodawca zauważył skręty i im dowalił. Trzeba być solidarnym, teraz my musimy dostać po du…e

 2. lgatto
  lgatto
  10 sierpnia 2010 at 18:50

  O podwyżce wiadomo było od zeszłego roku. Ma wynieść chyba 40% (od ceny podstawowej tytoniu)? Nie wiem, nie pamiętam. Termin końcowy to chyba 2014.

 3. sat666sat
  sat666sat
  10 sierpnia 2010 at 20:44

  Chyba rzucę palenie)))))))))))))))))))

  • jalens
   10 sierpnia 2010 at 20:45

   Skoro wolisz być zdrowy i bogaty niż chory i biedny – słuszna decyzja :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*