Etykiety na słoiki

9 lipca 2015
By

Każdy lubi robić zapasy, sezonować tytoń i trzymać na czarną godzinę ulubione kąski. O słoikowaniu napisano  chyba wszystko. Jak trzymać, gdzie, jaki słoik – to już wiedza dostępna.

xmTK6

Dobrze by było również, aby nasze słoiki efektownie wyglądały, cieszyły oko. I tu pojawia się problem etykiety. Skąd je brać? w swoim czasie przeszukałem Internet i znalazłem prawdziwą skarbnicę: rosyjskie forum, gdzie uczynni ludzie zamieszczają pliki. Tylko wydrukować, wyciąć i nakleić.

Zanim przejdę do meritum, powiem, jak naklejać, może się przyda. Najbardziej skuteczne jest… Mleko skondensowane. Pokrywamy cienką warstewką (pędzelkiem) odwrotną stronę etykiety, najlepiej do połowy. I przyklejamy do słoika, jak najszybciej poziomując etykietę, bo mleko dość szybko zasycha, Potem delikatnie drugą połówkę i doklejamy resztę. Nadmiar mleka wycieramy bawełną (stara koszulka), ale ostrożnie, żeby nie zmoczyć frontu etykiety i nie rozmazać farby. Tak przyklejone trzymaja się u mnie już 4 lata i nic nie wskazuje, żeby sie miały odklejać.

I sedno sprawy. Etykiety biorę stąd: KLIK

Jak na razie znalazłem tam większość pozycji, ale wiadomo, wszystkiego nie ma. Można poprosić kolegów, aby coś zrobili, są uczynni. Może jednak znacie inne źródła, podzielcie się informacjami, linkami. A może są wśród nas graficy, dla których to pestka? Mam nadzieję, że ten wątek okaże sie pomocny i przy okazji zacznę „koncert życzeń”: przydałby mi sie plik Balkan Flake Samuela Gawitha.

Tags: , , , ,

19 Responses to Etykiety na słoiki

 1. yopas
  9 lipca 2015 at 12:27
  • hilson
   9 lipca 2015 at 14:26

   Witam,
   https://pl.wiktionary.org/wiki/chapeau_bas#/media/File:I-RE-Brescello3_B_N.jpg
   za pracę dla dobra innych fajczarzy, coby mogli cieszyć się pięknymi naklejkami na SWOJE bezcenne tytonie w swoich składzikach na tytoń.
   14 etykiet, mało i dużo + poświęcony czas.
   Pzdr.
   hilson

  • hilson
   9 lipca 2015 at 14:39

   Witam,
   dawno temu: Alan dnia 1 kwietnia 2013 o godzinie 02:33

   „Bardzo mi się ten pomysł podoba. Co więcej, proponuję zrobić na fajkanecie bazę takich etykiet do wielu tytoni, żeby każdy mógł sobie wydrukować (o ile autor nie zastrzega sobie wszelkich praw do nich ). Jako że jestem obeznany z fotoszopką – chętnie pomogę, najlepiej na tym samym szablonie. @mak, co sądzisz?”

   Niestety nie było większej (szerszej) reakcji + prawa autorskie et ctr
   http://www.fajka.net.pl/krotkie-pytania/etykiety-na-sloiki-z-tytoniem/

   może teraz?

   • hilson
    9 lipca 2015 at 14:40

    się uda?
    Pzdr.
    hilson

 2. yopas
  9 lipca 2015 at 15:01

  W sumie, można przemyśleć stworzenie takiej galerii.

 3. Zyrg
  Zyrg
  9 lipca 2015 at 18:57

  Wywołany do tablicy potwierdzam gotowość do opracowania grafiki wzorca/ rekonstrukcji etykiet (sam też gdzieś miałem kolekcję swoich etykietek – poszukam). Kiedyś kleiłem, teraz kleję taśmę i podpisuję. Co do klejenia na szkło to jednak evergreenem jest guma arabska.

  • Antemos
   Antemos
   10 lipca 2015 at 06:00

   Ja używam kleju roślinnego. Pozwala dokładnie wyrównać etykietę po naklejeniu, trzyma wystarczająco mocno, a gdy zachodzi konieczność zdjęcia etykiety, ciepła woda usuwa go w ciągu kilku sekund.

   Przy okazji, sam może też dorzucę coś do takiej galerii. Problemem są tylko manifesty zdrowotne, które często z zakrywają znaczną część grafiki.

 4. Andrzej K.
  10 lipca 2015 at 08:24

  Fajny pomysł! Sam z chęcią czerpałbym z takiego źródła.
  Co do etykiet i sposobów ich aplikacji na słoiki – po co się męczyć w klej roślinny, szkło wodne czy kondensowane mleko? Toć arkusze papieru naklejkowego formatu A4 dostępne są w każdym sklepie z materiałami biurowymi i piśmienniczymi… I kosztuje to 0.25 PLN za sztukę (przynajmniej u mnie na wiosce) ;)
  Kiedyś, jak miałem więcej czasu i entuzjazmu – to sobie w pracy natrzaskałem etykietek ozdobnych, z pustym miejscem na wpisanie tytoniu i daty słoikowania. Drukowałem to na etykietkach i drukarce termotransferowej. I mam gdzieś jeszcze w szufladzie zapas na całe lata słoikowania ;)
  Ale i tak, czasem fanie było by nakleić na słoiczek coś kolorowego… :)

 5. yopas
  10 lipca 2015 at 09:21

  Znaczy, mam rozumieć, że jak założymy odpowiednie strony, to będą się zapełniać obrazkami?
  Mamy zacząć myśleć pod tym kątem?
  Oczekuję jasnych deklaracji… oraz przydałby się jakiś feedback czy nie łamiemy jakichś praw autorskich, znaków zastrzeżonych itd. itp.

 6. Katohaikara
  12 lipca 2015 at 21:53

  Co do przyklejania etykiet. Ja używam do tego zwyczajnego kleju do papieru Glue Stick. Robię to podczas butelkowania wina, nawet po kilku latach trzymają się jak należy.

 7. maciej stryjecki
  12 lipca 2015 at 23:18

  Mam biuro, a w nim sporo klejów, gum arabskich, sticków itp. Mleko wybrałem po doświadczeniach z nimi :)

 8. Anisz
  Anisz
  13 lipca 2015 at 12:03

  JA korzystam z papieru etykietowego A4, a wykorzystuję udostępnione w artykule http://www.fajka.net.pl/krotkie-pytania/etykiety-na-sloiki-z-tytoniem/ wzory. Jak czegoś nie ma, to sobie dorabiam (mam wersje okrągłe na wieczko i prostokątne na boki słoików). Ale wygodniej by było pracować na szablonach, a nie plikach jpg i wynik też by był pewnie ładniejszy :-).

 9. bublik
  18 sierpnia 2015 at 21:14

  A jakich słoików używacie na większe porcje tytoniu? (np. plugi 250g od SG).

  • Zyrg
   Zyrg
   18 sierpnia 2015 at 23:07

   Większych :->

 10. bublik
  19 sierpnia 2015 at 19:15

  A jakieś konkrety sprawdzone, np. Allegro? Do 50g mam zapas słoików po starym chrzanie Rolnik z wciskanym grzybkiem :) Idealnie trzymają wilgotność przez lata.

  • Zyrg
   Zyrg
   19 sierpnia 2015 at 22:24

   Ja generalnie używam twist-off’ów wszelakich. Od 30 ml po litrowe. W zależności od potrzeb. Najczęściej takie płaskie szerokie niskie baryłeczki jak na śledzie.

 11. spamer
  spamer
  20 sierpnia 2015 at 10:44

  Widzę, że na słoiczkach znamy się lepiej niż kobitki:)

  • Zyrg
   Zyrg
   20 sierpnia 2015 at 23:43

   Dżender!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*