Pytanie na dobry początek

23 lutego 2010
By

Na dobry początek sam sobie zadam pytanie, na które znam odpowiedź…

Jaką fajkę kupić na początku?

Tags:

26 Responses to Pytanie na dobry początek

 1. 23 lutego 2010 at 10:10

  Taką, która Ci się podoba i na którą Cię stać. Jeśli wypatrzysz taką w sklepie internetowym, zapytaj kolegów z Fajkanetu, dokładnie w tym miejscu, czyli w „Krótkich pytaniach” o tę konkretną fajkę. Możesz napisac, ile możesz na nią przeznaczyć – ułatwi to zaproponowanie Ci alternatywnych fajeczek.

  Poza tym w żadnym razie nie wystarczy jedna fajka, niestety. Możesz o tym poczytać W poradniku „Fajka w praktyce” w artykule „Lista pierwszych zakupów”.

 2. yopas
  23 lutego 2010 at 11:30

  A, ja odpowiem przewrotnie:
  DOBRĄ!
  ;+)

 3. lgatto
  lgatto
  23 lutego 2010 at 13:16

  Contra większości fajczarzy… polecam tanie grusze i kukurydzianki, tylko od razu każdy sprzedawca powinien informować, że jest to fajka na miesiące nie lata. Zwłaszcza jak poczytałem o większości „początków palenia” i eksperymentach z Tillbury…

  • 23 lutego 2010 at 13:33

   Kukurydzianki są znakomite. Znam cała masę ludzi, nie tylko w Missouri i Pensylwani, ale i w Polszcze, którzy przenieśli wrzoścówki do szuflady „do pokazywania” i palą wyłacznie w corncobach. Miałem jedną, spaliłem ją po kilku miesiącach, ale jak tylko pokażą się w Fajkowie – kupuję tuzin. Smak mają nadzwyczajny.

   • lgatto
    lgatto
    23 lutego 2010 at 14:02

    Jeden ich minus że ponoć szybko kwaśnieją, nie wiem nie paliłem, ale przy jakimś zakupie wezmę też jakąś do spróbowania, zwłaszcza że 18-20zł to nie cena za fajkę.

 4. Alan
  Alan
  23 lutego 2010 at 15:38

  A ja mam pytanie odnośnie kukurydzianek: jest coś na co warto zwrócić uwagę przy zakupie takowej? Przy najbliższych zakupach chcę sobie taką sprawić, do tego jakąś niezłą virginię (coś też polecacie do corncoba?).

  • 23 lutego 2010 at 15:41

   To wejdź do swojego Kokpitu i zadaj to pytanie w taki sposób jakbyś publikował nowy wpis… Tudzież duży artykuł.

  • maciej stryjecki
   27 września 2012 at 14:35

   Jakiś czas temu kupiułem w USA w firmowym sklepie MM 12 kukurydzianek (tanie są, a mniej za bardzo sie nie opłaca, bo koszty wysyłki zjedzą opłacalność tej zabawy…). Ale wtedy były niedostępne w Polsce. Teraz ceny w naszych sklepach sa na tyle atrakcyjne, że procedura zamawiania, czekania itp. jest kompletnie nierentowna. Zostawiłem sobie 5, resztę rozdałem/sprzedałem/wymieniłem na tytonie.
   Na nic nie zwrócisz uwagi, bo to maszynowa, wielkoseryjna robota. Wszystkie były identyczne, żadna nie uszkodzona (tylko na to możesz zwrócić uwagę), a każda leciutko „poobtłukiwana” na rancie (widać, że nie da się obrobić kolby, jak wrzościa, to kruchy materiał, ale już w formie dla klienta – dość mocny). Każda ma „wylewki” z kleju w środku, ale jest to znowu ponoć obojętna substancja – mączka, albo coś w tym stylu.
   Natomiast chyba bym się nie zdecydował na chińskie wynalazki. Co zresztą przy cenie oryginmalnej MM niespecjalnie się kalkuluje.

 5. yopas
  25 lutego 2010 at 14:38

  O! Tutaj jest bardzo dobra fajka na początek, choć warto byłoby poprosić o zdjęcie z komina i sprawdzenie, czy na główce również nabito WDC…

  • 25 lutego 2010 at 16:00

   Ładna. Komin powinien być OK, biorąc pod uwagę stan rimu.
   Policytowałbym, ale nigdy pod koniec miesiąca nie mam na koncie licytników.

   • lgatto
    lgatto
    25 lutego 2010 at 16:32

    13 dni jeszcze, ja poczekam i zobaczę do ilu podskoczy.

 6. Pendrive
  14 czerwca 2010 at 14:14

  A co Panowie sądzą o fajce Bróg 70? http://fajkowo.pl/cgibin/shop?info=12741
  Wygląda ładnie, podobno każdy wrzosiec jest lepszy niż gruszka itd. Jednak na zdjęciach średnica komina wydaje się podejrzana. Wygląda na malutki.

  • 14 czerwca 2010 at 15:59

   Palenie z takiego drapacza chmur to wyższa szkoła jazdy i odsypywania tytoniu. Wielu osobom fajki tego typu nie odpowiadają do końca życia.

  • oskar
   14 czerwca 2010 at 17:52

   Jeżeli ma to być fajka dla początkującego fajczarza to wydaje mi się, że Bróg 70 to raczej zły wybór. Pamiętam początki własnej przygody z fajką i wiem, że trzeba jednak nabrać trochę wprawy w pykaniu. Ta fajka ma dość wąski i wysoki komin. Można przypuszczać że początkujący fajczarz będzie przy paleniu ją przeciągać przegrzewał co może skutkować szybkim przepaleniem.
   Ja jakiś czas temu kupiłem sobie fajkę Bróg 83 (http://fajkowo.pl/cgibin/shop?info=2531). Wiem, że nie jest ona przedniej urody, a może nawet w ogóle urody jej brak, ale kupiłem ją jako tzw. fajkę do palenia podczas przerwy w pracy lub na spacerze. Szeroki dość płytki komin, dość grube ścianki w sam raz nadadzą się dla początkującego fajczarza.

 7. Pendrive
  14 czerwca 2010 at 18:21

  Czyli, moje podejrzenia okazały się słuszne.
  @oskar, ten 83 jest całkiem ładny. Mógłbyś zrobić dla mnie zdjęcie w porównaniu do np. pudełka zapałek? Bo z zdjęć na fajkowo.pl ciężko określić wielkość „wizualnie” (wymiary są podane, ale jak dla mnie, niczego one nie obrazują).
  Pozdrawiam

  • oskar
   14 czerwca 2010 at 19:07

   Powiem szczerze, na zdjęciu fajka Bróg 83 jest ładniejsza niż w rzeczywistości. To taka moja subiektywna ocena jej kształtu. Tak czy siak na początek to lepszy i niewiele droższy wybór niż jakakolwiek gruszka.
   Przykro mi, ale niestety nie mam w chwili obecnej cyfrówki (żona z dziećmi na wakacjach).
   Jak chcesz fajkę bardziej pojemną to polecam fajki Broga 69 lub 89. Mają grube ścianki, wykonane są z dobrego materiału. Palone poprawnie powinny długo posłużyć.

 8. JSG
  15 czerwca 2010 at 09:52

  Na początek, fajka estet, po konserwacji- kupując taką od kolegów internetu, możemy poprosić o „wyzerowanie” takiej fajeczki. Gorzej jak kupujemy okazyjnie, od śmieciarzy którzy sprzedają cokolwiek co stare jako „antyki” wtedy należy trochę poczytać o tym jak fajki przywracać do stanu używalności. Tym sposobem kupimy za niewielkie pieniądze fajkę naprawdę przyzwoitą.

  Drażni mnie że we wszystkich poradach odnośnie startu piszę się o jakiś przypaleniach i tym podobnych. Dla mnie jest to w ogóle nie realne. Proszę nauczcie mnie tej sztuki, chętnie poświęcę jedną z moich fajek by zrozumieć jak możliwe jest przypalenie fajki podczas palenia tytoniu.

  • yopas
   15 czerwca 2010 at 10:02

   Fajka estet, to skrót od estetyczna? Czy chodzi o fajkę estate? Czyli fajkę (najczęściej używaną) pozostawioną przez poprzednich właścicieli w sprzedawanej nieruchomości (bo tak się sprzedaje domy na zachodzie – co widziałem w telewizorze).

   A co do przepaleń, miszczu mój ulubiony, spróbuj przez dziesięć minut nieopaloną faję, za przeproszeniem, ciągnąć, jak smok, że nie będziesz w stanie w ręku utrzymać (o matko! o czym ja piszę?), to się przekonasz, jak wrzosiec smakuje…

   • JSG
    15 czerwca 2010 at 10:22

    O co chodzi wiesz, a literówka jak się w mózgu czasem zakorzeni to wyplenić nie można… szczególnie kiedy zatoki chcą wydrzeć się przez rozgorączkowane czoło na zewnątrz. Termin estate w handlu fajkami dawno już się od sprzedaży domów oddzielił i funkcjonuje w odniesieniu po prostu do fajek używanych, co widać po aukcjach internetowych na ebay.

   • JSG
    15 czerwca 2010 at 10:25

    Celowo nie napisałem fajki używane, bo często można w tej kategorii trafić na fajki nowe ale stare.

    Co do opalania i przypalania… przepis faktycznie prosty, tylko jakim trzeba być masochistą by się do tego posunąć?

 9. mag466
  3 stycznia 2016 at 16:18

  A c myślicie o tej fajce http://sztukapalenia.pl/Produkt/1171/fajka-angelo-sorbone-lesep.-dublin- ? Chciałam zrobić narzeczonemu prezent, spodobałaby mu się, ale jak z jakością tej fajki? kompletnie się na tym nie znam.

 10. perr99
  11 stycznia 2016 at 23:14

  ja tą właśnie mam, jako jedną z wielu, i jest niezła, wygląda bardzo porządnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*