Kiedy Mikołaj zaczął palić fajkę

22 grudnia 2011
By

Ciepły czerwony kostium, długa siwa broda i wydatny brzuszek. Miejsce zamieszkania: bardzo zimny Biegun Północny, albo niewiele cieplejsza Laponia. Środek transportu: zaprzężone w renifery sanie. Taka wizja świętego Mikołaja już prawie całkowicie zdominowała świat.A kiedyś było inaczej.

Kult świętego zyskał w siedemnastowiecznej Europie sporą popularność. Z czasem w wielu krajach zaczął pojawiać się zwyczaj obdarowywania prezentami w dniu jego śmierci. Jednym z nich były Niderlandy. Święty Mikołaj znany tam jako Sinterklaas przypływał z ciepłych krajów (była nimi Hiszpania) wraz ze swoim ciemnoskórym pomocnikiem zwanym Zwarte Piet przywożąc egzotyczne smakołyki.

Po reformacji protestanci próbowali zakazywać tego ich zdaniem heretyckiego zwyczaju, ale bez większych sukcesów. 6 grudnia wciąż należał do człowieka z siwą brodą ubranego w szaty katolickiego biskupa.

Gdy osadnicy z Holandii zaczęli przybywać do Ameryki, zabrali ze sobą i Sinterklassa. Tam zmieszał się on ze Świętymi Mikołajami przywożonymi przez przybyszów z innych europejskich krajów, a także angielskim Father Christmas (który nie miał nic wspólnego z rozdawaniem prezentów i biskupem Miry).

Mieszanka ta zaowocowała powstaniem Santa Claus, czyli amerykańskiej wersji Świętego Mikołaja. Santa Claus zaczął pojawiać się pod koniec XVIII wieku w dawnej holenderskiej kolonii przemianowanej przez Anglików z Nowego Amsterdamu na Nowy Jork. Santa Claus znacząco różnił się od pierwowzoru. Nie miał już stroju biskupa tylko zielony kubrak. Oprócz tego zyskał na wadze i palił fajkę.

Życzę świąt wypełnionych radością i miłością,
niosących spokój i odpoczynek,
a Nowego Roku 2012 pełnego optymizmu i szczęścia.

P.S.: Zapraszam do zapoznania się z relacją ze spotkania Wigilijnego Warszawskiego Pipe Clubu na stronie www.pipeclub.waw.pl

Tags: , , ,

6 Responses to Kiedy Mikołaj zaczął palić fajkę

 1. KrzysT
  KrzysT
  23 grudnia 2011 at 09:14

  Cześć debiutant! Welcome on board ;)

 2. yopas
  23 grudnia 2011 at 09:27

  W imieniu zagapionego Zespołu również witam, dziękuję, proszę o wiecej i pozdrawiam
  y,

 3. Rheged
  23 grudnia 2011 at 10:27

  Fajny króciak. Przeformatowałem nieco układ tekstu i wrzuciłem do odpowiedniejszego moim zdaniem działu. Cześć Dziki!

 4. D.z.i.k.i
  23 grudnia 2011 at 14:37

  Dziekuje za pomoc

 5. k25pl
  24 grudnia 2011 at 21:59

  najlepszego, fajkarze :)

 6. Janusz J.
  Janusz J.
  5 lutego 2013 at 12:00

  Pozwole sobie tylko dopisac, ze obecny kolor wdzianka Swietego mamy dzieki malenkiej firemce Coca-Cola. To oni ubrali go w czerwien i tak pozostalo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*