Tytoń domowy – drążenie prawa…

12 listopada 2010
By

Utrata połączenia z siecią spowodowała, że od 28 X „przeleżała” w mojej skrzynce mailowej odpowiedź z Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat legalności uprawy tytoniu i jego przerabiania. Publikuję ją natychmiast po powrocie do internetu.

ZK

Przypominam pytania, jakie zadałem…

Czy hodowla tytoniu w domowym ogródku czy w doniczkach jest w Polsce legalna? Czy można surowy tytoń kupować na wolnym rynku, a może prywatny rynek tytoniu to czarny rynek? Czy można surowy tytoń (bezakcyzowy) przetwarzać w domu – suszyć go, fermentować, aromatyzować…

Odpowiedziano nam następująco…

Panie Redaktorze,

Uprawa tytoniu w Polsce nie podlega ograniczeniom. Nie ma także zakazu sprzedaży liści tytoniu na wolnym rynku.

Natomiast pamiętać należy, że w przypadku wytwarzania wyrobów tytoniowych, tj. papierosów, tytoniu do palenia oraz cygar i cygaretek, które są wyrobami akcyzowymi na podstawie art. 2 pkt 1 oraz art. 98 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.), należy dokonać zgłoszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 16 tej ustawy, jako producenta tych wyrobów, właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Jednocześnie informuję, że organem właściwym do interpretowania przepisów dotyczących zakupu liści tytoniu oraz produkcji i sprzedaży, bądź przemieszczenia wyrobów akcyzowych jest Minister Finansów.
Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania wyrobów tytoniowych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) i wymaga uzyskania wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych. Zasady i warunki tej działalności reguluje ustawa z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 31, poz. 353, z późn. zm.). Wpis do rejestru producentów wyrobów tytoniowych dokonywany jest na wniosek przedsiębiorcy, sporządzony zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 5 ust. 4 powyższej ustawy.

Organem prowadzącym rejestr producentów wyrobów tytoniowych jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jednocześnie, jeszcze raz  przepraszam za opóźnienie wcześniej ustalonego terminu odpowiedzi.

Z poważaniem
Małgorzata Książyk
Dyrektor Biura Prasowego
MRiRW

Dyskusja, jaka miała miejsce pod artykułem „Tytoń jak marihuana„, zarzuty o dziennikarską nierzetelność i trudności z uzyskaniem jednoznacznych odpowiedzi (a nawet brak dostępu do źródeł) na pytania dotyczące kwestii domowej uprawy oraz samodzielnego przygotowania „naszego” tytoniu do naszych fajek, sprowokowały mnie do drążenia tematu.

Po odpowiedzi MRiRW wiadome jest jedno – można tytoń hodować, choćby i na 100 ha, jeśli ktoś je posiada. Można, także na Allegro, sprzedawać plony z tych hektarów… Tyle że zostaliśmy skierowani do Ministerstwa Finansów po kolejne odpowiedzi. Czy suszenie liści to już „wytwarzanie wyrobów tytoniowych”, czy dopiero ich przepuszczenie przez maszynkę do makaronu i pocięcie na wstążki. A może już wstępna fermentacja w stertach po suszeniu to to  „wytwarzanie”…

A co, jeśli ten tytoń w małej ilości hoduje się w ogródku i chce się go poddać całemu procesowi przygotowania na własny użytek, do własnej fajki, bez odsprzedawania?

Podobnych pytań rodzi się jeszcze więcej. Może postaramy się je sformułować w komentarzach, ja je podredaguję i wyślę w pakiecie do Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Ceł… Jak widać, jest szansa na to, by rzecz cła wyjaśnić do końca – choć nie jest powiedziane, że nie będzie się to odbywało po kawałeczku i że nie będziemy odsyłani dalej i dalej. Coś już jednak jest wiadome…

Tags: , ,

8 Responses to Tytoń domowy – drążenie prawa…

 1. Yeti
  12 listopada 2010 at 21:00

  Jak tak będziemy drążyć temat to oprócz wielu znanych producentów pojawi się nowy FajkaNet.

  • jalens
   12 listopada 2010 at 21:17

   Za dużo mamy braków na producenta – np. prohibicyjny brak od Gwatemali po Madagaskar :)

   • Yeti
    12 listopada 2010 at 22:24

    Witam, dzięki za przypomnienie, poprawie się ASAP.

 2. Rheged
  13 listopada 2010 at 00:28

  Może niekoniecznie o tytoniu pytanie, ale o ustawę antynikotynową. Czy dozwolone jest prowadzenie tzw. Klubów Palacza, czyli podpisanie lojalki „Tak, jestem palaczem” by mieć wstęp do klubu?

  • Pendrive
   13 listopada 2010 at 11:50

   Trochę z innej beczki, ale wyobraziłem sobie statut takiego klubu ;)
   1.Nie rozmawiać o Klubie Palacza.
   2.Nie rozmawiać o Klubie Palacza.
   3.Jeśli ktoś mówi stop, lub fajka gaśnie, palenie jest skończone.
   4.Tylko jeden tytoń w jednej fajce.
   5.Jedna fajka na raz.
   6.Zawsze w koszulach i butach.
   7.Palenie trwa do skutku.
   8.Jeżeli jest to twoja pierwsza noc w Klubie Palacza, to musisz zapalić.

   • Rheged
    13 listopada 2010 at 12:07

    Genialne :D
    Mogę podkraść do działu humoru?

    • Pendrive
     13 listopada 2010 at 12:35

     Jasne! ;)

 3. jalens
  13 listopada 2010 at 06:05

  Tutaj trzymajmy się jednak uprawy i przetwarzania tytoniu.
  W radio słyszałem jednak, że ten klubowy pomysł nie da się zastosować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*