Bejcować, woskować?

16 marca 2013
By

Drodzy, na wstępie chciałbym przywitać się i tutaj (niedawno zarejestrowałem się na forum FMS). Fajka.net.pl i forum FMS to niesamowite źródła wiedzy fajczarskiej. Chylę czoła i dziękuję wszystkim autorom!

Jestem zupełnym nowicjuszem jeśli chodzi o palenie fajek. W ogóle praktycznie nie palę, z wyjątkiem fajki wodnej raz lub dwa razy na tydzień, a i to raczej w sezonie letnim, gdy pogoda sprzyja przesiadywaniu na tarasie :). Długo zastanawiałem się nad rozpoczęciem przygody z tradycyjnymi fajkami. W końcu decyzja podjęta i jeśli tak, to chciałbym wszystko zrobić jak trzeba, traktując to jako hobby.

Niedawno odebrałem swoją pierwszą fajkę – Worobiec 102 w wersji z prekarbonizatem. Długo zastanawiałem się, czy go zrywać, czy zostawić. Boję się, że nie będę potrafił jej poprawnie opalić. Zdanie zmieniałem kilka razy dziennie ;). Dzisiaj jednak zdecydowałem się na zdarcie prekarbonizatu i to już mam za sobą. Niestety podczas usuwanie prekarbonizatu starł mi się na rimie w kilku miejscach. Summa sumarum usunąłem wosk – i przy okazji bejcę – spirytusem z całej główki.

Mam więc teraz surową fajkę i jeszcze większy dylemat. Po lekturze niniejszej strony, a także alt.pl.fajka (posty Rotm) dochodzę do wniosku, że najlepiej dla wrzościa i smaku samej fajki powinienem ją zostawić w stanie surowym, taką opalić i użytkować. Jednak czy w takim przypadku nie będzie ona bardzo podatna na zabrudzenia wchodzące głęboko w pory drewna?

Czy nie lepiej ją pobejcować i zabezpieczyć woskiem carnauba plus wypolerować? Ewentualnie tylko powoskować i wypolerować (rozumiem, że bejca to kwestia estetyki) ? Proszę o radę.

Pozdrawiam serdecznie, Michał.

Tags:

8 Responses to Bejcować, woskować?

 1. KrzysT
  KrzysT
  17 marca 2013 at 09:03

  Bejcowanie to czysta estetyka. Oczywiście jak wrzosiec jest brzydki jak noc listopadowa, to czasem warto zamaziać ;) Względnie jak słoje są prześliczne i wymagają lekkiego podkontrastowania – ale to już wyższa szkoła jazdy, trzeba umieć dobrać bejcę do konkretnego wrzośca (może wypowie się któryś z naszych fajkorobów?).

  Można zostawić bez woskowania. Będzie trochę bardziej podatna na zabrudzenia na łapach, ale przecież prawdziwy gentleman i tak ma ręce czyste zawsze, a ponadto pali w białych rękawiczkach :>
  …a poważniej, to takie właśnie wykończenia „bez niczego” czyli tzw. virgin są bardzo fajne w użytkowaniu i widać, jak fajka się wybarwia.
  Jeśli ta niedogodność/podatność Ci przeszkadza, możesz nanieść carnaubę. Wiele to smaku fajce nie odbierze. Zresztą carnauba też się z czasem zetrze.

  A, no i najważniejsze: witaj na Fajkanecie i czuj się dobrze!

  • sat666sat
   sat666sat
   17 marca 2013 at 14:01

   JAk napisał poprzednik – fajurka surowa z czasem się zmieni w ciemniejszą o wiele odcieni. Wosk to tylko tak estetycznie. Jak wypolerujesz i położysz na półkę nieużywaną będzie długo cieszyła oko. Jak weźmiesz w łapska i będziesz palił – 3- 4 palenia i po wosku – od nowa polerka))) Ale nie o to chodzi w paleniu by patrzyć się na fajkę tylko w niej palić))) Ja tak mam… Witaj)

 2. mak
  mak
  17 marca 2013 at 18:11

  Dzięki piękne za odpowiedzi :).

  Fajka niestety nie miała super fajnego usłojenia plus miała jedną skazę, więc zdecydowałem się na bejcowanie. Dąb rustykalny na dosyć ciemno (trzy warstwy) już w zasadzie wysechł. Jutro woskowanie, polerka i mam nadzieję, że będzie jak nowa. Nawet jeśli wosk za jakiś czas zejdzie, to jeśli to takie łatwe i nawet przyjemne, odnowię sobie jeszcze raz :).

  Powiem więcej – dzięki temu doświadczeniu chyba zacznę się rozglądać na ebay. Wciągające! :)

  • sat666sat
   sat666sat
   17 marca 2013 at 22:06

   No to super. Obczajaj często nasze allegro)

  • KrzysT
   KrzysT
   17 marca 2013 at 22:22

   I to jest właściwy kierunek, jeśli chcesz się pobawić. Uzasadniony i jakościowo i ekonomicznie ;)

  • mak
   mak
   18 marca 2013 at 16:37

   Fajka pobejcowana i powoskowana. Nie chwaląc się wyszło wyśmienicie ;). Wygląda tak jak przyjechała, tylko nie ma teraz prekarbonizatu i ma nieco inny kolor :).

 3. R.Woźniak
  zogaor
  18 marca 2013 at 17:22

  No to chwalić się proszę zdjęcie jakieś wrzucić. Niech inni też coś z tego mają :-)

  • mak
   mak
   18 marca 2013 at 17:49

   Zdjęcie pewnie najszybciej w piątek, bo z telefonu nie chcę wrzucać. Ale pochwalę się na pewno :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*