Fribourg & Treyer Vintage

20 kwietnia 2012
By

Jeśli ktoś chciałby poznać moją opinię, najtrudniej napisać recenzję wyśmienitego tytoniu. Produkty ubogie jakościowo są stosunkowo wdzięczne do znęcania się, średniaki również opisuje się łatwo, bo nieźle poddają się analizie. Za to świetne smakołyki – zgroza! Ciężko przekuć wrażenia w słowa.

Tak jest właśnie z Fribourg & Treyer Vintage. Odkąd spróbowałem tego tytoniu, właściwie odstawiłem wszystko inne. Latakii w ogóle nie wziąłem do ust i ledwo pamiętam, jak smakuje. Co do aromatów – przymuszam się, a raczej przymuszałem, żeby Vintage starczył na dłużej. Najpierw paliłem go trzy fajki dziennie. Potem dwie, następnie jedną, dzieląc płatki na mniejsze, skąpiąc coraz uporczywiej. Lubię przedłużać przyjemność, ale w tym wypadku szło bardzo ciężko.

Vintage to czysta virginia o barwie ciemniejszego piasku. Nie jest to tak głęboki brąz, jak, by porównać, FVF, ale też nie słoneczny żółty, jak w przypadku Asthon Gold Rush. Tytoń w formie flake’ów, suszony powietrzem. Płatki są eleganckie, niezbyt długie, choć w miarę szerokie. Po otwarciu puszki nieco wilgotne, choć dają się suszyć bez większych problemów. Mam jednak wrażenie, iż nie warto tego robić – tytoń najlepiej smakuje bez podsuszania.

Co do zapachu – nie jest nachalny, ale słodki. Wielbiciele virginii od razu go rozpoznają, ale zaskoczyć ich może brak cytrusowej nutki, tak znanej i powszechnej wśród innych czystych va. To zapowiedź niespodzianki, jaka objawia się podczas palenia.

Samo palenie – tu zaczynają się schody, głównie jednak dla recenzenta. Ten bowiem nie jest w stanie do końca adekwatnie oddać swoich wrażeń w tym artykule. Jasne – Vintage jest słodki, ale jednocześnie wytrawny. Pierwszym wrażeniem jest brak dodatkowych dosmaczaczy, ale po zastanowieniu oraz przeanalizowaniu posmaku, jaki dym zostawia w ustach, nie jest się już takim pewnym. Bezsprzeczny pozostaje jednak fakt, że Vintage był długo i solidnie przygotowywany. Czuć, iż blenderzy czuwali nad każdym aspektem fermentacji. Wybrali do niej doskonałe virginie, niesamowite jakościowo.

Produkt F&T spala się wzorowo. Kondensat, nawet przy niechlujnym i gorącym pykaniu, jest zjawiskiem niezbyt częstym, a pod koniec fajkowego seansu pozostaje biało-szary popiół. Vintage jest praktycznie bezobsługowy. Ot, czasem ubić, odsypać nadmiar popiołu. Przyjemność trwa i gdy się nagle kończy, palacz jest zawiedziony, że to już. Ma się ochotę na więcej.

Nie przeszkadza nawet to, iż tytoń nie należy nawet do grupy średniej, jeśli chodzi o moc. To zastanawia, bo Vintage potrafi czasem potraktować język pikanterią. Tyle, że na próżno szukać w nim perique. To od początku do końca va, najczystsza. Znikoma moc rekompensowana jest przez soczysty, doskonały smak.

To tyle informacji. Ciężko powiedzieć coś więcej. Nie jestem w stanie snuć głębokich porównań w tym przypadku. Tytoń przekroczył moje najśmielsze oczekiwania. Czuję więc, że cokolwiek bym o nim powiedział, byłoby to zawsze za mało i zbyt płytko. Bardzo chciałbym umieć barwnie go opisać, ale nie potrafię. Pocieszam się za to tym, iż Vintage broni się sam. Nie trzeba zachwalać go nadmiernie. Wystarczy, żeby go spróbować. Większość fajczarzy powinna być zadowolonych, a nawet wniebowziętych.

Tak jak ja.

Tags: , , , , ,

27 Responses to Fribourg & Treyer Vintage

 1. SSlavek
  20 kwietnia 2012 at 21:20

  Widząc wcześniej na pogadywaczce jak zachwycasz się tym tytoniem, nie mogłem się doczekać kiedy go spróbuję, a po tej recenzji to chyba natychmiast bym zapalił. To druga czysta Va, która u mnie zagościła. Miałem co prawda tylko 2 płatki (z wymiany próbek), ale to powinno dać jakiś obraz (smak) tytoniu. No i mam problem, nie poczułem choćby cząstki tego co opisujesz. Albo nie zdążyłem, albo złe fajki, albo po prostu jeszcze nie czas u mnie na Va. Zasmuciłem się trochę. No ale nic, w zasadzie dopiero zaczynam fajczenie, więc może kiedyś..

  P.S. Kurcze, nawet odczucie mocy mam zupełnie inne. Oceniłem 3,5/5, a dodam że np. Irish Flake (wg mnie 4/5) – z przyjemnością i bez problemów.

  Jestem ciekaw jakie zdanie o ww tytoniu mają inni.

 2. Krzywy
  20 kwietnia 2012 at 21:50

  Smak faktycznie jest niepowtarzalny.
  W „po jednej próbce” opisywałem F&T Cut Blended Plug i zastanawiałem się, który tytoń bardziej mi smakuje. Dziś stawiam na Vintage, może też dlatego, że jest mniej wymagający i przede wszystkim smaczny.
  Ja też go nie suszę, bezproblemowo spala się do końca, choć potrafi siknąć kondensatem. Powiem szczerze, że mi też mało co się chciało po nim palić (prócz BBF).

 3. Alan
  20 kwietnia 2012 at 23:54

  Po swojej bardzominirecenzji w próbkowalni paliłem ten tytoń kilka razy i podtrzymuję – doskonały wyrób. Pikanterii w nim nie czułem, za to słodycz i to minimalne wrażenie „scentedowatości” w zapachu jak najbardziej. Choć Cut Blended Plug ostatecznie wygrał…

 4. largopelo
  21 kwietnia 2012 at 08:28

  Świetny tytoń. W trakcie palenia pierwszej fajki Vintage pomyślałem sobie, że ten tytoń poleciłbym osobie, która chciałaby zapalić tytoń tylko raz – żeby zobaczyć jak smakuje. Chwilę po wypaleniu powiedziałbym jej, że tak powinien smakować tytoń :)

 5. Julian
  Julian
  24 kwietnia 2012 at 23:05

  Udało mi sie znaleźć fotkę ostatniej zachowanej szyby sklepu Fribourg & Treyer na Haymarket, ale nie widzę jak wkleić fotkę do komentarza. Spróbuję dokleić ją do swojego testu Wingate Mixture przez edycje wpisu.

 6. Julian
  Julian
  24 kwietnia 2012 at 23:09

  Też nie wyszło.

 7. krycha371
  krycha371
  26 kwietnia 2012 at 14:20

  Namówiliście mnie, narobiliście samka :) już do mnie jedzie. Nie mogę się doczekać:)

 8. Grimar
  Grimar
  8 listopada 2013 at 20:07

  Moja niezobowiązująca impresja po wypaleniu jednej próbki jest taka, że to tytoń nie dla mnie. I nie chce mi się zaczynać drugiej porcji, żeby to przekonanie potwierdzić, albo sfalsyfikować (no… może kiedyś się skuszę, kto wie). Choć zapach z puszki wabi delikatnym posmakiem czekolady, to w paleniu Vintage widzi się mojemu podniebieniu jako mdląco słodki, bez kwsków, które lubię i bez takiej miodowości, którą wielbię np. w GH Bright CR.

  • golf czarny
   8 listopada 2013 at 23:51

   Grimar nie obiecuję cudów ale jak będziesz miał okazję spróbuj Scotch Flake.

   • Grimar
    Grimar
    9 listopada 2013 at 13:22

    Myślałem nad nim, ale nie wiem czego się spodziewać. BSC był smaczny, ale wersja flake to chyba coś zupełnie innego.

 9. pinkplato
  pinkplato
  21 października 2014 at 14:59

  Tak…zdecydowanie tenze tyton bog na pewno ma w swojej spiżarence… doskonalość. odebralo mi mowe i postrzeganie świata od pierwszego puffa.

  • 23 października 2014 at 10:21

   A jak paliłeś, to nie myślałeś by oddać pieniądze za fajkę? Za którą nie zapłaciłeś od kilku lat? Masz czelność udzielać się miedzy fajczarzami publicznie jednocześnie nieuczciwie traktować kolegów?

 10. pinkplato
  pinkplato
  24 października 2014 at 00:03

  Napisałem ten pościk- żeby zobaczyć wlaśnie Twoją reakcje i reakcję środowiska… no i widzę jasno co jest.

  Jesli już cała fajcarska polska wiem o tym wielkim moim przewinieniu – niech pozna moją stronę.
  Nie chodzi tu wszakrze o pieniadze- choć o nie chodzi. Pamietasz zapewne, jak zamówiłem pierwszą fajkę u Ciebie… ale zafascynowala mnie jeszcze jedna – z pięknym grainem. wysłałeś obie, pisząc że nie ma sprawy, że możez poczekać dowolną ilosć czasu- choc ja sie wzbraniałem. Tak się złożyło, że
  zawaliło mi się kilka praw ( ot… ludzka rzecz)… Dodatkowo kilku klientow mi nie zaplacilo. W momencie kiedy zakupiłem pudlo Dunhilla – od pewnego znanego dostawcy – Ty ogłosiłeś mnie w FSM- ie oszustem.
  Z powodu kilku stów… chrzaniąc mi opinie i jawnie nazywajac z imienia i nazwiska. Zrobiłeś to raz jeszcze tutaj na Fajknecie.
  Wtedy pomyslałem…no nie- ten facet nie ma skrupułów- chyba odebrał już „swoją nagrodę”
  stracileś stałego klienta – a mogłeś wyciągnąć jeszce może z dwa tyisiące.

  Podsumowujac – dla mnie oszust zaczyna się od 3,5 tysiecy…takich na dwa tysiące oszustów to mam wśród swoich klientow kilku- jednak płaca po czasie…tekie mamy czasy… a może powinienem sie od Cibie uczyć – .. dochodzic swego …hmmm

  Sprawę jednak zalatwie dokonam wplaty w listopadzie.

  P.S. A od kiedy zacząłeś prosić o prepaid na wykonanie fajki :)

  • PiotrekN
   24 października 2014 at 10:35

   Dobrze, że nie napisałeś listopadzie którego roku, taka furtka to fajna sprawa i przyda się na pewno …

   • Dr Ketis
    Dr Ketis
    24 października 2014 at 13:43

    Panowie „mądrej głowie dość po słowie”. Sygnały przekazane, stanowiska przedstawione. Pora wrócić do meritum… Recenzja smakowita :-) A na fajkowie, gdzie zwykłem się zaopatrywać tytoniu (chwilowo??!) brak…

  • Boro
   Boro
   25 października 2014 at 12:54

   Wzbraniałem się, ale napiszę, bo mi ciśnienie rośnie jak patrzę na tego posta. To nie jest nawet ciuciubabka, to jest najczystsze w swej postaci wieśniactwo.

   Kupujesz – płacisz. Matko Najświętsza, tak trudno zrozumieć najprostsze zależności? A jak robi się dalsze zakupy zamiast uregulować długi i jeszcze mówi się, że chrzani mu się opinię… Wstyd, wstydwstydwstyd.

   A tytoń świetny.

   • Dr Ketis
    Dr Ketis
    25 października 2014 at 18:13

    Trudno się z tym nie zgodzić, ale… Wszystko już w rzeczonej kwestii zostało powiedziane. Jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, curiosalne tłumaczenie @pinkplato zapewne je rozwiało.
    Swoje trzy grosze wtrąciłem, biorąc pod uwagę fakt, że
    w wielu wpisach fajkonetowych pojawia się występujący w przeróżnych kontekstach i odmianach rzeczownik „gentelman”. Postawę tę (pomijam fakt, iż – moim skromnym zdaniem – stanowczo przereklamowaną) charakteryzuje między innym powściągliwość. Tyle gwoli wyjaśnienia.
    Nadal czekam na powrót tytoniu do fajkowa.

   • Kien2
    25 października 2014 at 18:41

    Jednym wstyd, „wszakRZe” innym, jak widać, niekoniecznie… :)

  • 8 grudnia 2014 at 11:11

   Pozwolę sobie na śmiałość koleżeńskiego (sic!) upomnienia się o realizację powyższej deklaracji.

   Fakt – nie podałeś roku, którego ta deklaracja dotyczy.
   Ale póki co, z Bożą pomocą mamy grudzień.

   A wpłaty jak nie było – tak nie ma.

   Niech to osądzi środowisko, bo mój osąd już znamy.

   • Zyrg
    Zyrg
    13 października 2015 at 18:25

    Tomasz – listopad is coming ;)

    • KrzysT
     KrzysT
     14 października 2015 at 13:03

     Tak to jest, jak się odpowiada na posty sprzed roku :>

     • Zyrg
      Zyrg
      14 października 2015 at 13:54

      W sensie, że następny już listopad witamy :)

      • 14 października 2015 at 16:24

       Co nie zmienia faktu. Oszust pozostanie oszustem.
       Oficjalnie deklarację złożył – środowisko nadal może oceniać.
       Czy aby słusznie, czy nie toczę boje.

       • Kamerling
        14 października 2015 at 18:21

        Dlaczego nie skierujesz sprawy na drogę sądową?

 11. Obzon
  Obzon
  25 października 2014 at 18:29

  Ciekawa definicja oszusta, od 3.5 tys. złotych. :)

 12. frm
  8 grudnia 2014 at 18:08

  Ja osądzam jako buractwo kompletne .
  Myślę , że warto było by założyć jakiś zbiorczy temat w którym wytykało by się z ,, nazwiska ” nieuczciwych kupujących i sprzedających . Nie tak dawno czytałem na forum FMS o przypadku takiego sprzedawcy . To na szczęście nie są częste przypadki ale jak widać zdarzają się . Była by przestroga dla innych .

  A co do tytułowego tytoniu . Dobry jest . Szkoda , że trudno go kupić . Ta sama uwaga do Astleys-a 109 .

  • golf czarny
   9 grudnia 2014 at 13:05

   O ile są przypadki ewidentne (ten taki jest) to tworzenie „czarnej listy” imo mija się z celem takich portali , forów (cel rozwoju więzów koleżeńskich) . Często , gesto obie strony transakcji mają coś na siebie i żeby dowieść swego ( a przecież są tacy co zawsze rację muszą mieć) będa toczyli publicznie z pyska pianę tylko zeby komuś dopiec albo uzyskać korzyść dla siebie. Uważam ,że sporów nie nalezy rozwiązywać na forach tylko zapłacić wpis i iść do sądu. Jeszcze raz podkreślam,że Tomasza spotkała wyjatkowa bezczelność i jemu sie nie dziwię . Ale z innymi sprawami ostrożnie. Na fms-ie jest sa przykłady jak to się na głupka wychodziło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*