Wosk Carnauba

16 lutego 2013
By

Witam. Niedawno podjąłem się renowacji fajki i wszystko poszło ok. Nadszedł czas na wosk i polerkę i tu jest problem. Nawoskowana, a później polerowana fajka wogóle nie ma połysku, jednak kołeczek pomalowany tą samą bejcą świeci się bardzo ładnie. Próbowałem mocniej nasikać wosk o fajkę, jednak efekt jest bardzo marny. Może coś robię nie tak ?

Z góry dzięki za odpowiedzi

Tags:

7 Responses to Wosk Carnauba

 1. ŚląskiFajczarz
  16 lutego 2013 at 12:34

  Próbowałem mocniej *naciskać*

  • KrzysT
   KrzysT
   16 lutego 2013 at 14:17

   Herbata, jak wiadomo, słodka nie robi się od słodzenia, a od mieszania ;)
   Fajka robi się błyszcząca nie od wosku, tylko od polerowania.
   A bardziej serio, to bez zdjęcia i jakiegoś bliższego opisu użytej technologii (przygotowania fajki, nakładania wosku, polerowania) ciężko powiedzieć, czemu nie uzyskałeś zadowalającego efektu.
   Dobrze nałożona carnauba daje charakterystyczny „mokry” połysk. Który zresztą nie każdy lubi – ja bez bicia przyznam, że nakładam carnaubę dość niedbale i nie powtarzam już potem tej czynności, polerując ewentualnie potem fajkę na sucho kawałkiem szmatki, bezpośrednio po paleniu. Wolę „szlachetny półmat” niż świecącą powierzchnię.

 2. ŚląskiFajczarz
  16 lutego 2013 at 19:13

  Dzięki za odpowiedź. Myślę, że po prostu oczekawiłem zbyt dobrego efektu. Fajka przynajmniej choć troche nabrała połysku po następnym woskowaniu i polerowaniu, więc nie jest źle :)

 3. Krzaq
  krzaq
  16 lutego 2013 at 19:38

  Wosk nakładasz na fajkę przed polerowaniem (rysujesz po fajce woskiem ?) czy nakładasz wosk na tarczę (tak jak pastę polerską) a potem na fajkę ? Z innej beczki carnaubę bardzo lekko się poleruje, mocne naciskanie powoduje przepolerowanie i matowy wygląd. Polecam gorąco ten wątek:
  https://groups.google.com/forum/?fromgroups=#!msg/alt.pl.fajka/QYcFOOQB848/Y7fDvXPcx4wJ
  na alt.fajka a szczególnie wypowiedzi Rotma.

  • ŚląskiFajczarz
   16 lutego 2013 at 20:27

   Fajkę rysuję przed polerowaniem. Dziękuje Ci za ten wątek.

   • Krzaq
    Krzaq
    16 lutego 2013 at 21:45

    Ja najpierw rysuję po fajce i delikatnie poleruję a potem nakładam wosk na tarczę, lekko i krótko ale zdecydowanie przykładasz kostkę wosku do tarczy (poczujesz zapach carnauby) a następnie leciutko przykładasz fajkę i nakładasz wosk (po pierwszym przyłożeniu może wyglądać trochę matowo ale po kilku przeciągnięciach po tarczy pojawia się upragniony efekt lustra).
    Trzeba jeszcze dodać, że do nakładania wosku używamy tarczy bawełnianej a efekt mocno zależy od samej powierzchni fajki (co zresztą pewnie już wyczytałeś :-)).

 4. Robert
  16 października 2017 at 20:14

  Aby uzyskać efekt mokrego drewna musisz dodać do carnauby wosk pszczeli i olej lniany.efekt murowany.ja pokieruje tym meble i niektóre stoły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*