Ustrzel Dunkę – inauguracja

14 października 2013
By

stanwell17Po napisaniu artykułu o Stanwellu nie przestałem gromadzić i systematyzować o nim swojej wiedzy. Trudno jednak, abym z każdą małą ciekawostką musiał edytować cały tekst, a chcę dzielić się tym, co udało mi się wygrzebać na fajka.necie. Pogadywaczka pożera wiele fajnych pomysłów, istotne informacje po kilku dniach na niej przepadają, szukałem więc przystępnej, w miarę trwałej formy do pogadania o Stanwellach. I chyba znalazłem.

Wielu Kolegów pisze do mnie maile, gdy kupi Stanwella lub chce dowiedzieć się więcej o swojej fajeczce, która już jakiś czas służy. Bardzo mnie to zawsze cieszy, że chcecie wiedzieć więcej, bo to dobrze znać wartość tego, co się ma. I w ogóle dobrze wiedzieć więcej.

Odgrzewając troszeczkę bardzo pouczającą i bardzo zakurzoną serię Sokole Oko, będę wrzucać tu linki do Stanwelli na eBayu patrząc na nie uprzednio krytycznym okiem pod kątem stanu i starając się zaopatrzyć tekst w informacje dotyczące historii danego egzemplarza. Wymyśliłem sobie, że ta seria (w miarę moich możliwości postaram się, by była regularna) będzie taką długofalową edukacją i możliwością ustrzelenia dobrej maszynki na rynkach rodzimym i sąsiednich.

No ale, przejdźmy do konkretów:

KLIK

Model #17, skatalogowany w latach 50., zachowany w świetnym stanie i bardzo wyraźnie oznakowany. Seria to 2, która w tym wypadku odpowiada drewnu klasy Fine Briar, wykończenie Royal Rouge, czyli bejcowanie na czerwono-brązowy kontrast. Kształt przypomina #86 Kriswilla. Oba to liverpoole z główką dublina i lekko opadającym ustnikiem – w Kriswillu jednak mamy jeszcze spłaszczone ścianki główki po bokach. Mamy numer rejestracyjny oraz S bez korony, wzorniczo odpowiada najstarszemu katalogowi, bez wahania można więc uznać, że fajka pochodzi z lat 50. Usłojenie to śliczny cross grain. Farba w esce raczej oryginalna, nie poprawiana. Widoczne kilka małych obić na szyjce. Ustnik wygląda na praktycznie doskonały, ze ślicznym czopem. Komin wygląda na czysty, mało palony.

Teraz uwagi dot. samego eBaya: sprzedawca nie akceptuje PayPala, ale do Niemczech możemy wysyłać pieniądze poprzez SEPA. Realizacja przelewu kosztuje w moim banku 8zł, a przeliczniki walut są znośne. To naprawdę proste. Tutaj trochę informacji: KLIK

Sprzedawca nie podał ceny przesyłki po Polski, trzeba to z nim dogadać, ale w Niemczech przesyłki zazwyczaj nie osiągają one jakiś ogromnych wartości.

Wszelkie dyskusje i pytania w komentarzach są mile widziane. Powodzenia!

8 Responses to Ustrzel Dunkę – inauguracja

 1. Boro
  Boro
  14 października 2013 at 21:13

  Komu, komu starego Stanwella? :)

 2. golf czarny
  14 października 2013 at 21:19

  Boro -super inicjatywa!
  I to jest pierwsza Dunka po której ślinianki mi zabulgotały.

  • Boro
   Boro
   14 października 2013 at 21:33

   Nic tylko startować do niej w takim razie. :)

 3. R.Woźniak
  15 października 2013 at 07:53

  Boro jedna sprawa. Nie wiem jak to jest ze zdjęciami z ebaya, czy można je wstawiać na innych stronach, ale warto by było je zamieszczać gdyż aukcje zakończone są nie do obejrzenia. A skoro seria ma mieć wartość edukacyjną to miło by było mieć możliwość sięgnięcia do niej również później.

 4. Boro
  Boro
  15 października 2013 at 22:47

  Wysyłka do naszego Cebulandu 5,50€. Pytałem, bardzo miły Pan, szprecha po angielsku. :)

  Zogaor, masz jak najbardziej rację i postaram się coś z tym zrobić przy następnych fajkach w tej serii. Na pewno warto, żeby fotografie nie przepadały, tylko służyły w przyszłości. Dzięki za zwrócenie na to uwagi. :)

 5. Boro
  Boro
  20 października 2013 at 23:03

  Komuś się udało?

 6. FAW
  FAW
  21 października 2013 at 19:43

  Kupiłem, zachęcony rekomendacją, choć sam na datowaniu nie znam się za grosz. To będzie mój pierwszy Stanwell, pewnie pójdzie pod moją ulubioną wirdżinię Vintage od F&T. Płaciłem przelewem elektronicznym z kodem IBAN/BIC za pośrednictwem mojego banku ING. 40,5 ojrosów + 5,50 za przesyłkę, nie mało, ale – jak mniemam – to dobrze wydane pieniądze :) Dam znać ile czekałem na przesyłkę. Tak w ogóle to jestem z Wrocławia i chętnie poznam kogoś z mojego miasta celem wymiany doświadczeń i wspólnego popykania :D Pozdrawiam!

  • Boro
   Boro
   21 października 2013 at 20:33

   O chłopie, nawet nie wiesz jak się cieszę! Daj mi telefon na PW to się jakoś zgadamy. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*