Baldo Baldi

6 marca 2013
By

Może ktoś ma ochotę na Pipa Baldi ? Kształt niezbyt (jak na mój gust), no ale jak na razie w przystępnej cenie. Pewnie pójdzie drogo, ale …

http://www.ebay.pl/itm/271163549670?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Tags: ,

14 Responses to Baldo Baldi

 1. pigpen
  pigpen
  6 marca 2013 at 00:43
 2. 6 marca 2013 at 09:00

  o fuuu

  • pigpen
   pigpen
   6 marca 2013 at 09:08

   Do Pańskiej fajki to się nawet nie umywa :)
   No, ale zawsze to Baldi :)
   Pozdrawiam

  • KrzysT
   KrzysT
   6 marca 2013 at 10:24

   Mimo że nie zawsze zgadzam się z Tomkiem odnośnie urody poszczególnych fajek, tym razem poprę go w całej rozciągłości.
   Fu.

   • pigpen
    pigpen
    6 marca 2013 at 10:37

    Przy okazji nasuwa mi się pytanie (jako początkującemu). Wyczytałem w komentarzach, że fajki Baldi charakteryzują się zawsze wyjątkowym gatunkiem wrzośca (cokolwiek to oznacza). Zastanawia mnie jaka jest wartość takiego „klocka” użytego przez Pana Baldi na zrobienia tej fajki ? Czy kupując tego brzydala można się spodziewać „smaczniejszego” palenia niż np. w fajkach pokroju cenowego +/- 250 pln ?

    • R.Woźniak
     zogaor
     6 marca 2013 at 11:46

     Po pierwsze czy to na pewno ten Baldo Baldi a nie jakiś tam Baldi? Sygnatury na fajce nie widzę. Wielu fajek Baldo nie widziałem ale czy ta na pewno jest choć w jego stylu?

     • pigpen
      pigpen
      6 marca 2013 at 11:55

      Też się nad tym zastanawiałem zanim zamieściłem link. W dość krótkim i mało szczegółowym opisie widnieje „marcata B.Baldi” (marka/produkcja B. Baldi). Niestety sygnatury faktycznie nie widać. Może moje „sokole oko” jest najwyżej „gołębim” ?

 3. 6 marca 2013 at 15:17

  Wojtek powiedział:
  Jeśli chodzi o wrzosiec to nie ma mowy o „wyjątkowym gatunku wrzośca”, pod względem gatunku to jest to taki sam wrzosiec jak w każdej innej fajce.
  @Wojtek, uważam, że jest to nieco zbyt daleko wysunięte uogulnienie. Wiesz, że bulwa ma różną wielkość i klocek wycinany z różnych części, będzie różnie wyglądać (inne usłojenie), a jednocześnie i inaczej smakować.

  A dalej, odpowiadając dlaczego takie ceny? Bo marka, to raz.
  A dwa, Baldo potrafi zrobić fajkę, która w końcowej fazie obróbki ukaże jakąś wadę. I Baldo taką fajkę, w zasadzie gotową i piękną – wywala do paleniska. Więc fajka TA końcowa, per saldo w wytworzeniu (klocek, nakład pracy i narzędzia) kosztuje więcej odpowiednio. Co zrozumiałe.

  A smak? Hmmm po pierwsze miejsce z bulwy z którego wycięto klocek, ma wpływ na smak. Po drugie, smak jest dość względną kwestią. Mam fajki z dość szerokiego przedziału cenowego i reguły „im drożej, tym smaczniej” potwierdzić nie mogę.

  A smak mojej Baldo… wyborny. Jedna z najsmaczniejszych, jakie mam.

  • 6 marca 2013 at 15:51

   No jasne, ale w tej retoryce nie popadajmy w skrajność. To może zaznaczmy że z gatunu – roślina.
   Nikt nie podniósł tematu, że to różne rodzaje/gatunki wrzośca.

   W słowniku występuje słowo „gatunek” odnoszące się do „klasy” bądź „jakości” rzeczy.

   Szczerze, nie zrozumiałem tłumaczenia.

   • 6 marca 2013 at 16:29

    :))

   • pigpen
    pigpen
    6 marca 2013 at 16:32

    Przepraszam, to ja nie sprecyzowałem. A to z tego powodu, że jako raczej początkujący nie przywiązuję, aż tak dużej uwagi do terminologii (bo się z nią jeszcze nie obyłem). Rozumiem, że w komentarzach fachowców od razu pojawia się nuta niepewności odnośnie tego co autor w danym słowie miał na myśli i jak to słowo zinterpretować. Tak się często zdarza. Po lekturze wielu artykułów i komentarzy na fajkanecie pisząc „wyjątkowym gatunkiem wrzośca (cokolwiek to oznacza)” miałem na myśli to, czy Baldo Baldi (jeśli to jego fajka) faktycznie do produkcji używa „od zawsze” odpowiednio sezonowanego i wyselekcjonowanego elementu bulwy. Zdaje sobie sprawę z tego, że moje fajki zakupione za 20 czy 50 zł też mogą smakować dobrze. Powtórzę, chodziło mi o to, że nawet jeśli to jedno z pierwszych dzieł Pana Baldi czy można mieć pewność, że jest to, jak kolega Wojtek napisał „high grade”. Nie znam historii Pana Baldi, nie wiem od jak dawna tworzy fajki. Przeczytałem, że wytwarza ich około 200 rocznie i tak jak kolega Tomasz napisał w świat wypuszcza tylko te idealne (w rozumieniu materiału oraz wykonawstwa). I nie chodziło mi tutaj o indywidualny gust użytkownika, ale o obiektywne potwierdzenie lub zaprzeczenie tezie o wysokiej „klasie, jakości”.

 4. pigpen
  pigpen
  6 marca 2013 at 20:13

  Dziękuję za link do wywiadu. Z miłą chęcią przeczytam.

  • pigpen
   pigpen
   6 marca 2013 at 21:35

   Tak w ramach ciekawostki. Właśnie dostałem informację zwrotną od właściciela fajki, że jest oryginalna by Baldo Baldi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*