Asteriou Side Reversed Sphinx

28 listopada 2016
By

Ostatnio wrzucałem tutaj fajkę o klasycznych kształtach, fajkarza, który z klasyków nie słynie. No to dzisiaj zrobię na odwrót. Chris Asteriou. Przynajmniej dla mnie gość, który zasłynął tworząc cudowne fajki w klasycznym, angielskim stylu. Skoro na całych Wyspach trudno znaleźć fajkarzy*, co przynajmniej mnie nieco szokuje bo to w końcu tak jakoś by się kojarzyło, że fajka = Anglia. Pewnie cały mit powstał razem z panem Sherlockiem. W związku z czym, klasycznych angielskich fajek warto poszukać w Grecji.

No to krótki wywód o klasycznej klasyce był. A co z tego wywodu? A taka fajka:

4246 4246b 4246f 4246d 4246g

Fot. Scandpipes.com, autor fajki – Chris Asteriou.

Fajka z wrzośca, jakichś tam plastików (czytaj cumberland, akryl i teflon – ale mógł tam włożyć wszystko) i „curly birch”, co google translator przetłumaczył mi jako „zakręcona brzoza”. Nie wiem, co to za brzoza była, ale fajka na pewno jest zakręcona. Niby nazywa się Boczny Odwrócony Sfinks (Side Reversed Sphinx). Równie dobrze mogłoby to być „Ziejący Pustką Żółw” czy inne indiańskie imię. Dobra, „Ziejący Pustką Żółw” nie do końca jest żartem, ponieważ osobiście tak nazwałbym tę fajkę. Główka przypomina mi żółwia i chyba nawet ten kształt tak się nazywa. A ziejący pustką no bo zieje pustką. Tłumaczyć Wam trzeba…

Myślę, że warto zwrócić uwagę na ciekawie ułożone słoje. Naprawdę ciężko jest znaleźć tak przycięty klocek, chyba że masz pod ręką briarcuttera i dar przekonywania. Fajka, mimo, że wykoślawiona na wszystkie strony, trzyma linię. Choć grubą i wyrazistą, to jednak trzyma. Kunszt fajkarza jest tu ewidentnie pokazany. Fajka jest cudowna, zgrabna, malutka.

Ja bym nie kupił.

*Byłym zapomniał, że wygwiazdkowywałem. Jest w Anglii fajkarz, a nawet dwóch, których kojarzę czyli Askwith i North Briar (nie znam nazwiska choć poznałem osobiście). Ale umówmy się, że w Polsce jest więcej. (Zobaczcie sobie na pipedii – England. Kto znajdzie, wrzuca linka!)

Tags: , , ,

7 Responses to Asteriou Side Reversed Sphinx

 1. R.Woźniak
  28 listopada 2016 at 14:11

  Fajka na poniedziałek, żeby się milej marzyło o piątkowym fajrancie.

 2. Zyrg
  Zyrg
  28 listopada 2016 at 15:01

  A ten te kulfony…

 3. yopas
  28 listopada 2016 at 15:27

  Doś paskudne cuś…

 4. parck
  parck
  28 listopada 2016 at 15:52

  No, w fistaszku jeszcze nie paliłem.

 5. KrzysT
  KrzysT
  28 listopada 2016 at 16:59

  „Curly birch” to tzw. brzoza karelska (Betula pendula var. carelica) – opularny na Skandynawii materiał na rękojeści noży – i, jak widać, nie tylko.
  Fajka urywa zadek.

  Dwie uwagi do tekstu:
  1. Wydaje mi się, że trochę niefortunnie przełożyłeś grę słów. „Side reversed” oznacza tu nie „siedzący”, tylko raczej „zwrócony na bok/odwrócony”, gdzie „reversed” ma dodatkowe znaczenie nawiązujące do konstrukcji fajki (reversed calabash). BTW w Sphinx jest literówka ;)
  2. Northern Briars ;)

  • R.Woźniak
   28 listopada 2016 at 21:05

   Byłbyś adminem to byś poprawił ;-)
   Tak o brzozie już wiem. Na dodatek jak by było widno to bym ją widział przez okno warsztatu. „Side” bożesz mój drogi muszę się skuteczniej budzić. Pewnie się zasugerowałem tym, że ta fajka sama stoi.

   • KrzysT
    KrzysT
    28 listopada 2016 at 22:22

    Przeniosłeś warsztat do Karelii? :>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*