Irish Dew mixture

30 maja 2016
By

W ostatni dzień  czterodniowego weekendu spędzonego bardzo przyjemnie, aczkolwiek intensywnie, zwalniam tempo, i siedząc  na tarasie popijam  10 letnią Tullamore Dew  z dodatkiem lodu. Patrzę na las i ciesze się z gorącego – jakby letniego – przedpołudnia. Temperatura 28C, ptaki śpiewają, wokół zielono  po wczorajszych burzach.  Dobry  moment, by otworzyć kolejna 40 gramową  kopertę z nowością od Petersona – tym razem irlandzką rosę.  Producent  w ten sposób zachwala tę miksturę:

big-irish-dew-peterson-pipe-tobaco

The Peterson Irish Dew is a new luxury mixture of well-matured Virginia and toasted Burley tobaccos with whiskey and blossom fruit undertones. The sweet hint of vanilla and touch of chocolate arising from the toasted Burley give this tobacco an exceptional finish. The blend is pressed into cakes and rubbed, enhancing the natural aroma of the tobacco. Comes in a 40 gram pouch.

W kopercie znajduje się ładny, zachęcający tytoń pocięty dość grubo, o dominującym miodowym kolorze z ciemniejszymi brązowymi włóknami. Pachnie łagodnie. Naturalny zapach virginii z  subtelnym dodatkiem delikatnej ( nie torfowej ) whisky i czymś  lekko owocowym, świeżym, kwiatowym i nieco wanilii. Prawie  nie wyczuwam czekolady. Średnio wilgotny tytoń, zachęcający do nabicia fajki i spróbowania. Tak też czynię.  Całkiem udana mikstura.  Smakuje bardzo dobrze, jest gładki , co najwyżej średnio mocny. Mam wrażenie, że burleya jest w nim niewiele, w każdym razie nie wysuwa się na czoło.  Wszedłem na chwile do domu by zostawić trochę zapachu i po chwili ocenić room note.  Podobny do zapachu z koperty, czyli lekko aromatyczny, ale wciąż tytoniowy,  z wyraźniejszą niż w smaku waniliową nutą. Czekolady wciąż jest tu raczej symboliczna ilość. Według mnie to najlepsza z trzech palonych dotąd przeze mnie nowości Petersona, o których pisałem. Palenie bardzo poprawne, niemal bezobsługowe, bez kondensatu.  Mogę go polecić jako bardzo lekki aromat o średniej mocy, dobry  na gorące dni.

Tags: , ,

4 Responses to Irish Dew mixture

 1. GrzegorzW
  GrzegorzW
  30 maja 2016 at 10:37

  no i fajnie

 2. Janusz J.
  Janusz J.
  31 maja 2016 at 02:01

  No i super.
  Może u Jaśka, ktoś będzie miał… wygląda naprawdę smacznie.

  • Zyrg
   Zyrg
   31 maja 2016 at 19:17

   Mówisz-masz. Wyjątkowo, wbrew barwnym opisom jest tam dużo tytoniu w tytoniu. Zgodzę się że to najlepszy chyba z setu. Atlantica też wezmę.

 3. Julian
  Julian
  23 maja 2021 at 16:00

  Ten tytoń to typowy honeydew (nazwa obecnie w Europie zakazana w odniesieniu do tytoniu). Całkiem dobry. Najgorszy z tych nowych jest Connemara Black, istny koszmar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*