Fajkarski recykling

29 stycznia 2017
By

Nie jestem specjalnym miłośnikiem porządku, ale parę dni temu, korzystając z wolnej chwili, postanowiłem zrobić trochę ładu ze swoimi „fajkowymi”szpargałami. Układając i sortując całe mnóstwo różnych drobiazgów, ścinków drewna i elementów starych fajek, znalazłem zdezelowany ustnik od jakże cudownie obrzydliwej „albanki”.

Jak większość starych ustników – był zzieleniały od leżenia, pogryziony i porysowany a do tego jeszcze koślawy, słowem – kwalifikujący się tylko do kosza. I już miałem zamiar go wyrzucić, gdy w rękę wpadł mi odpadowy, paskudnie pęknięty kawałek morty. Warząc w jednej dłoni toporny ustnik od „albanki”, a w drugiej morciany odpad, zasiadłem na fotelu i zapaliłem fajkę. Zanim ją dopaliłem, miałem już koncepcję co zrobić z tymi odpadami:


Długość całkowita: 172mm
, długość główki: 100mm, owal rimu: 41x48mm, średnica komina: 19mm, głębokość komina: 38mm, masa: 43g.

Kształt fajki nawiązujący do krzyżówki horn’a i zulu został podyktowany przez samo drewno – po prostu musiałem starannie omijać wszelkie skazy i pęknięcia. W ten właśnie sposób, ostatecznie udało mi się wyciąć zdrowy, pełnowartościowy fragment i nadać mu z grubsza widoczny w finalnym dziele kształt. Ukośny komin nawierciłem przeznaczonym do tego celu, ostro zakończonym wiertłem łyżeczkowym. Nawiert kanału dymnego wykonałem długim wiertłem 3mm trafiając w najniższy punkt dna komina. Mając już wykonane nawierty, złapałem nieocenionego „dremelka” i wyrzeźbiłem do końca fajeczkę. Ustnik osadziłem w białym pierścieniu z orzecha tagua (nazywanego też „ekologiczną kością słoniową”), a następnie długo i namiętnie go szlifowałem i dopasowywałem. Ogólnie, z kupy śmieci wyszło fajnie leżące w dłoni i całkiem sympatyczne „palidełko”  :)

Tags: , , ,

10 Responses to Fajkarski recykling

 1. Tadeiro
  Tadeiro
  29 stycznia 2017 at 14:13

  Fajeczka wyszła klawa, a i foty prima sort! Aż przyjemnie popatrzeć.

 2. cortezza
  cortezza
  30 stycznia 2017 at 18:42

  Świetna ta fajeczka!

 3. cortezza
  cortezza
  30 stycznia 2017 at 18:44

  Szacun. Ale powinno być „ważąc” chyba. Chyba, że gotowałeś te elementy.

  • Brudny Harry
   30 stycznia 2017 at 20:26

   Cieszę się, że się „palidełko” podoba. Co prawda, dopiero dwa razy w nim kopciłem, ale wszystko wskazuje na to, że chyba je polubię.
   A co do „warzenia” to masz Pan rację – ale tak to jest, jak się zbytnio zawierzy autokorekcie w edytorze. Liczę jednak, że jakaś litościwa dusza administratorska poprawi tego niefortunnego byka…

   • cortezza
    cortezza
    30 stycznia 2017 at 22:28

    Tak czy siak, fajeczka naprawdę zgrabna.

 4. Fajkonetti
  31 stycznia 2017 at 10:10

  Aż trudno uwierzyć, że to recykling. Piękna fajeczka, a morta sprawia, że ten recyklingowy przedmiot staje się prawdziwym mrocznym przedmiotem pożądania.

  • cortezza
   cortezza
   31 stycznia 2017 at 12:01

   Zgadzam się. Może jakaś licytacja? Tego – lub kolejnych produktów, bo nie wątpię, że coś jeszcze zobaczymy. Ze swojej strony – jeżeli mógłbym prosić – o jaśniejsze zdjęcia i bez podstawki (lub podstawka w kolorze tła), więcej szczegółów wtedy widać. Pozdrawiam!

   • Brudny Harry
    31 stycznia 2017 at 13:57

    Niestety, jeżeli już licytacja to nie tym razem. Ten konkretny egzemplarz, to w całym tego słowa znaczeniu – recykling – i tym samym, jego wykonanie pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Podoba mi się jednak ten trochę przypadkowo uzyskany shape, i to zarówno pod względem wizualnym jak i ergonomicznym. Dodatkowo, ta konkretna sztuka to istny piec martenowski – spopiela błyskawicznie wszystko aż do białego pyłu. Zastanawiam się nawet, czy nie robi tego aby zbyt intensywnie i czy nie zastosować w przyszłości – bo muszę przyznać, że mam szczerą ochotę „powtórzyć” tą fajeczkę – pewnych poprawek natury inżynieryjnej. Tak więc, nie wykluczam, że za jakiś czas będę miał jej niemal bliźniaczy egzemplarz, który zapewne poszuka sobie nowego właściciela…

    • cortezza
     cortezza
     31 stycznia 2017 at 14:12

     To proszę informować na portalu niniejszem.

 5. grabarz
  1 lutego 2017 at 09:16

  Gratulacje, piękna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*