Finowie wypowiadaja wojne…

2 października 2010
By

cutując za Wyborcza.pl Finlandia walczy z palaczami

Od piątku za sprzedaż papierosów nieletnim Finom grozi więzienie. A do 2040 r. rząd chce w ogóle zdelegalizować papierosy

W Finlandii, gdzie od trzech lat nie można palić w barach i restauracjach, w piątek weszła w życie nowa, zaostrzona ustawa antynikotynowa. Teraz zakaz palenia obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych, także na zewnątrz (np. na imprezach plenerowych, jeśli przebywają na nich dzieci).

Od piątku nielegalne jest samo posiadanie wyrobów tytoniowych przez nastolatka, a za sprzedaż papierosów dzieciom grozi nawet pół roku więzienia.

Od 2012 r. fińskie sklepy nie będą mogły wykładać papierosów w miejscach widocznych dla kupujących. Klienci będą wybierali je z katalogów. Nie wolno też sprzedawać papierosów przez internet, a w 2015 r. znikną z ulic automaty z papierosami. Rząd chce też, by fińskie hotele zakazały palenia w 90 proc. pokoi.

Finlandia nie wprowadza jeszcze prohibicji na wyroby tytoniowe, jednak chce maksymalnie utrudnić produkcję, reklamę i sprzedaż papierosów. Fińskie władze walczą z palaczami od ponad 30 lat. W 1977 r. Finlandia jako drugi kraj na świecie (po III Rzeszy) zakazała palenia w autobusach, urzędach, szkołach, kinach, teatrach i szpitalach. Dwa lata później zakazano również reklamowania wyrobów tytoniowych.

Dziś papierosy pali co piąty Fin, ale rząd chce do 2040 r. całkowicie zdelegalizować produkty tytoniowe. Jeśli do tego dojdzie, Finlandia będzie pierwszym państwem na świecie, gdzie nie tylko sprzedaż papierosów, ale nawet samo ich posiadanie będzie nielegalne.

Dziś jedynym państwem, gdzie sprzedaż papierosów jest nielegalna, jest himalajskie królestwo Bhutanu. Jednak nawet tam można palić we własnym mieszkaniu, a państwo pozwala osobom prywatnym importować papierosy na własny użytek, choć po opłaceniu bardzo wysokiego cła.

Tags:

2 Responses to Finowie wypowiadaja wojne…

 1. JSG
  JSG
  2 października 2010 at 18:49

  Zródło gazeta.pl.
  Czy ktorys z kolegow z uprawnieniami moze to wrzucic do zamiast forum? Na ajfonie mi sie kat. nie przewijaja.

 2. KrzysT
  KrzysT
  2 października 2010 at 19:08

  Done.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*