Zakupy, czyli Astley’s i inni

5 lipca 2012
By

Stało się. Znowu kupiłem fajki. I jak zwykle nienowe. Trudno dziś kupić nowe fajki Astley’s, a ta marka jest dla mnie od dawna zasadniczą. Takim małym, nieświętym graalikiem fajczarza.

Tym razem wybór padł na genialny, a mimo to niedrogi rusticated quarter-bent pot oraz na klasycznego, prostego bulldoga. Jedno od pana Ezrati z Londynu, drugie natomiast od jakiegoś sympatycznego Włocha. Obie fajki są używane i w bardzo dobrym stanie, oczyszczone, higienizowane i w ogóle super-duper. Dawno żadna fajka tak dobrze mi w zębach nie leżała jak ten rustykowany pot z Jermyn Street. W drodze jest jeszcze trzecia fajka: również od Moszego, tym razem bulldog bent.

Kupiłem też czwartą i tu mają miejsce pewne schody. Od dłuższego czasu mam znakomitą fajkę Charatan pot z najgorszego okresu, tj. post-Lane a pre-Dunhill, wyrób francuski. Jest to bardzo wygodna i dobrej jakości fajeczka i nie widziałem powodu, aby nie kupić czegoś podobnego przy okazji. Kupiłem więc sobie bulldoga. Przypuszczałem, że zamawiam fajkę używaną, niestety jednak dostałem nową. Na czym polega problem? Otóż jest to bardzo ładna fajka, budząca jednak podejrzenia. Z rysunku wynika, że jest to post-Lane (C i P nie przecinają się), czyli lata 90., jednak jest nowa, a mimo to bez pudełka. Jest też z nią jeden kłopot, który zauważycie na zdjęciu. Otóż ma ona nieproporcjonalnie mały otwór, co wychodzi w porównaniu z podobnej wielkości Astlejem. Powoduje to, że będzie się nadawać głównie do shagu i ribbon-cut, poza tym po prostu nie lubię mieć tak mało tytoniu.

Pomijając sprawę ewentualnej autentyczności chciałem przy okazji zapytać: czy któryś z kolegów-wytwórców fajek podjąłby się może rozwiercenia otworu o jakiś milimetr dookoła? Przy okazji pozbyłbym sie prekarbonizatu, a fajka wiele by zyskała w moich oczach.

12 Responses to Zakupy, czyli Astley’s i inni

 1. KrzysT
  KrzysT
  5 lipca 2012 at 19:01

  Pot jest przegenialny, szczerze zazdraszczam :)
  Gratulacje.

 2. Julian
  Julian
  6 lipca 2012 at 11:18

  Tak, to jest fajka o optymalnej wielkości i niezwykle wygodnym, jakkim wygięciu.
  A, co do Charatana: ścierwo jest w dodatku ewidentnie lakierowane. MUSZĘ zmyć ten lakier, bo nawet w ręce nieciekawie się trzyma. Taki ładny kawałek drewna tak zmarnować, w głowie się nie mieści.

 3. Rheged
  12 lipca 2012 at 12:20

  Pot potem, ale ten ciemniutki bulldog jest wręcz seksowny!

 4. Julian
  Julian
  12 lipca 2012 at 19:36

  Owszem, bardzo „classy”.

 5. Julian
  Julian
  16 lipca 2012 at 10:43

  Przyszła ostatnia z kupionych przeze mnie fajek Astley’s. Half-bent rhodesian. Bardzo dobra, dla odmiany robiona nie przez Dunhilla, a przez James Upshall. Właśnie mam pierwsze palenie, Dunhill EMP.

 6. Julian
  Julian
  16 lipca 2012 at 12:29

  Bym pokazał, ale nie wiem ni cholery, jak tu zdjęcie wkleić bez zakłądania całego nowego wątku. Mój jest chyba nieco szerszy i bez rowka na granicy płaskiego i obłego. Ale ten jest dunhillowski, a mój to podobno Upshall.

  • radekb
   radekb
   16 lipca 2012 at 12:33

   Czyli jest to Dunhill, sprzedawany jako Astley? W takim razie moje szanse jeszcze bardziej maleją. Szkoda :(

   • Julian
    Julian
    16 lipca 2012 at 21:30

    Dunhill był podwykonawcą dla Astleja, podobnie jak Upshall, Ashton i jeszcze chyba ktoś.

 7. Julian
  Julian
  16 lipca 2012 at 12:30

  Z drugiej strony, można kupować Upshalla od razu:-) Podobno rewelacyjne fajki, Ezrati też je sprzedaje.

 8. radekb
  radekb
  16 lipca 2012 at 12:32

  Jasne, można… Ale ja jestem prawie już zbankrutowany.

  • Julian
   Julian
   16 lipca 2012 at 21:33

   Ja też. Mam dość na najbliższe pół roku przynajmniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*