Former

8 marca 2010
By

Hans Jonny Nielsen to jeden z najbardziej znanych i najwyżej cenionych współczesnych fajkarzy. Wśród miłośników fajki jest on głównie znany jako „Former”, co w języku Duńskim znaczy „kształtowanie”. W zeszłym roku Former obchodził pięćdziesięciolecie swojej pracy jako fajkarz, a produkuje i naprawia fajki od piętnastego roku życia. Jego olbrzymie doświadczenie odzwierciedla się w jego wyrobach, które są zawsze najwyższej jakości technicznej i estetycznej.

Pierwszą pracą Formera było naprawianie fajek w warsztacie Poula Rasmussena, i to właśnie tam zaczęła się jego przygoda z wrzoścem. Po paru latach, ciekawość i chęć nowych doświadczeń skłoniły Formera do zmiany miejsca, i podjęcia pracy w prywatnym warsztacie Svena i Teddiego Knudsena. Następnie Former przeniósł się do fabryki W.O. Larsena, która w tym czasie była kierowana przez Sven Banga. W fabryce Larsena, nauczył się niezwykłej precyzji; jest znane, że odmawiał oddania na sprzedaż tych fajek, które miały minimalnie nieprawidłowe wiercenia. Wkrótce jego umiejętności techniczne sprawiły, że stał się kierownikiem całej produkcji. Miał też okazję, w trakcie swojej pracy u Larsena, poznać młodego fajkarza, Tonniego Nielsena, stając się jego mistrzem, i przyjacielem.

Former odszedł od W.O Larsena po dziesięciu latach pracy. Od tego momentu zaczął tworzyć fajki we własnym warsztacie. Jego decyzja była częściowo motywowana sugestiami jego przyjaciół, Emila i Jessa Chonowitsch’ów, którzy zachęcali Formera, żeby sprzedawał fajki na Japońskim rynku. W tym czasie nie można było nastarczyć fajczarskich wyrobów z północnej Europy do Japoni. Z czasem Former zdobył stałych klientów w Niemczech, USA, i we Włoszech. W połowie lat osiemdziesiątych Former często jeździł do Szwajcarii, aby zmodernizować fabykę fajek „Bentley”. Miał tam okazję współpracować z Chonowitsch’ami i tworzyć klasyczne formy dla Bentley i sklepu Tabak-Lädeli. Obecnie mieszka w Danii z żoną, i tworzy jedne z najbardziej cenionych fajek na świecie.

Fajki Formera mają zawsze najwyższą jakość techniczną. Jest on gotów wrzucić do pieca prawie skończoną fajkę, jeżeli ujawni się nawet minimalny błąd w kominie albo kanale powietrznym. Ustniki w jego fajkach są zawsze z dobrego niemieckiego vulcanite (zwany potocznie ebonite), a wrzosiec, który używa jest ręcznie wybierany przez niego samego, podczas corocznych podróży na południe Europy.

Fajki Hansa Nielsena są sygnowane ‚Former’ i ‚Made in Denmark’. Tak jak wielu Skandynawskich fajkarzy, nie lubi on „grade” swoich wyrobów; jedyne znaki na jego fajkach, poza ‚Former’ i ‚Made in Denmark’, to napisy ‚Handmade’ albo ‚Freehand’. Fajki ‚Handmade’ robione są ręcznie, przy użyciu maszyn, a fajki ‚Freehand’ są robione z jak najmniejszym użyciem maszyn, i często rzeźbienie fajki odbywa się za pomocą noża, a nie tylko maszyny ‚dremel’.

Fajki robione przez Formera są nadal dostępne, ale coroczna produkcja zmniejsza się ze względu na wiek fajkarza, oraz jego chęć robienia coraz doskonalszych fajek. Jeżeli ktokolwiek ma ochotę nabyć wyroby Hansa Nielsena, to radzę nie zwlekać, bo okazji może być coraz mniej.

Tags: , ,

One Response to Former

  1. 8 marca 2010 at 22:05

    Witaj wśród autorów :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*