Co dalej, jakie perspektywy, co my na to wszystko?

18 czerwca 2017
By

Jako że trwa niestety sesja egzaminacyjna, nie popełniłem jeszcze swego pierwszego (debiutanckiego) tekstu na portalu, jednakże nurtuje mnie jedna dość poważna sprawa, którą wszyscy zostaliśmy dotknięci. Mianowicie- bardzo ograniczona ilość jakościowo dobrego tytoniu.

Stąd też pytanie do całej społeczności, co możemy zrobić żeby sytuację zmienić?

W końcu kryzys, którego jesteśmy świadkami, wykreowany jest przez nieudolne ustawodawstwo. Dyrektywa ograniczyła delikatnie rynek, ale nie zabiła go, co widać po dostępności tytoni papierosowych. Jej bezpośredni wpływ byłby znikomy (jedynie wizualny – patrz dostępność tytoniu i zmiany w oznaczeniach w innych krajach: Czechy, Niemcy, Słowenia etc.) gdyby nie nieprzemyślane, na szybko i bez pomyślunku wprowadzane zmiany w ustawie.

Czy można coś zrobić i czy są podejmowane jakieś próby? Czy może wystosować pisma? Jakoś pokazać nasze niezadowolenie z sytuacji. Nie wiem co w tej materii robią kluby fajkowe , nie wiem co robić ale coś trzeba.

Jedną z moich propozycji mogłaby być próba sugestii dystrybutorom wprowadzenia sprzedaży tytoni w formie luźnej (bulk) na wagę (wykluczyłoby to problemy z pakowaniem i ostrzeżeniami), nie wiem czy na płaszczyźnie polskiego prawa akcyzowego to możliwe, lecz spróbuje sprawdzić w najbliższej wolnej chwili. Stąd taki właśnie mój wybór na pierwszy wpis, bardzo chętnie usłyszałbym opinie i sugestie społeczności fajkanetu.

Tags: , ,

21 Responses to Co dalej, jakie perspektywy, co my na to wszystko?

 1. Antemos
  Antemos
  18 czerwca 2017 at 22:09

  Sprzedaż na wagę odpada, ze względu na konieczność sprzedaży w oznaczonym akcyzą opakowaniu. Na znaku akcyzy jest też od razu podana waga.

  • Szymon L
   18 czerwca 2017 at 22:45

   Zaproponowałem, choc jeszcze nie miałem okazji sprawdzić dokładnie w prawie akcyzowym, ale na akcyzach na opakowaniach sa określenia np. Do 50g wiec sprzedaż mogłaby byc w przystosowanych do tego torebkach. Wiem że to na razie tylko gdybanie, ale wydaje się, że ma sens, choc prawo akcyzowe go mieć nie musi Zaproponowałem, choc jeszcze nie miałem okazji sprawdzić dokładnie w prawie akcyzowym, ale na akcyzach na opakowaniach sa określenia np. Do 50g wiec sprzedaż mogłaby byc w przystosowanych do tego torebkach. Wiem że to na razie tylko gdybanie, ale wydaje się logiczne, sęk w tym że prawo akcyzowe nie musi byc logiczne.Jak tylko wszystko sprawdze to podzielę się. Niestety moze okazać sie, że ma Pan rację.

 2. peligro
  19 czerwca 2017 at 11:22

  Wydaje się, że jakimś, w miarę rozsądnym rozwiązaniem (choć w sumie żałosnym…) jest „zaprzyjaźnienie się” z jednym, przedsiębiorczym człowiekiem, który raz w miesiącu skoczy np. do Berlina i kupi co trzeba… Potem, na drodze „wymiany” koleżeńskiej dalej to pójdzie… Oczywiście, wolałbym nie kombinować i móc po prostu jak człowiek cywilizowany kupić sobie tytoń w sklepie… Ale cóż, schodzimy powoli do podziemia :)

  • Szymon L
   19 czerwca 2017 at 15:33

   To jest opcja już bardzo ostateczna moim zdaniem. choć szczerze mówiąc coś możliwe że się ruszyło, dziś zerknąłem na fajkowo i pojawiło się trochę SG, GH, kilka Stanisławów. Ciekawi mnie tylko czy to trafi do trafikach stacjonarnych.

 3. peligro
  19 czerwca 2017 at 11:28

  Dodam jeszcze ciekawy link – chyba tak można?
  http://www.die-tabakstube.de/de/pfeifen-und-tabak/pfeifentabake/?p=2

  • Mikael Candlekeep
   Mikael Candlekeep
   22 czerwca 2017 at 00:17

   Peligro, ale wskazujesz na ten link w celu…?
   Przyznaję, nie zagłębiłem się, ale wygląda mi to na zwyczajny zagraniczny sklep w kraju, w którym przepisy są normalne. I tyle. Jeśli chodzi o Polskę – przepisy dotyczące zakupów tytoniu zza granicy nie zmieniły się ostatnio, więc…?
   Czy czegoś ciekawego nie dostrzegłem?

 4. frm
  19 czerwca 2017 at 17:44

  Pytałem w jednej z Wrocławskich trafik . Tytonie GH maja być dostępne , myślę że SG też się gdzieś pojawia , a podobno jest też szansa na Petersony . Sytuacja na pewno nie jest tak dobra jak przed feralną ustawą ale myślę że odbijemy się od dna . Oczywiście jeśli ktoś mieszka w mieście gdzie są trafiki z prawdziwego zdarzenia .

 5. kupiec
  kupiec
  20 czerwca 2017 at 15:52

  Hm, a czy ktoś kontroluje podawanie autentyczności danych firmy przy zamówieniu tytoniu? :) Nie żebym coś sugerował… :P

 6. kotylionsznur
  26 czerwca 2017 at 15:31

  Witam,

  Podłączając się wydaje mi się, że w tej nowej fajczarskiej rzeczywistości zostaje:
  1. Szybki skok za granice – dla tych blisko granicy,
  2. Zamawianie ze sklepów zagranicznych gdzie ustawodawca jest mniej rygorystyczny.

  Inaczej będziemy skazani na 2-3 rodzaje bez swobody decyzji.

  • Szymon L
   27 czerwca 2017 at 01:40

   I wlasnie taka perspektywa mnie przeraża, ja niby rozumiem , że na nas państwo nie zarabia aż tyle co na komercyjnych papierosach, ale mam nadzieje ze uda sie jakoś to wszystko po mały poomijać, szczególnie że coś na fajkowie się ruszyło. Zastanawiało mnie też na przyklad, że nie ma prób pojawiania się jakiś polskich projektów z blendowaniem tytoni, może się mylę, ale o polskiej firmie produkującej tytoń fajkowy nie słyszałem, a przecież takie platformy jak ta i trafiki mogłyby, mimo zakazu sprzedaży internetowej, wypromować te marki, jeśli by były na niezłym poziomie.

   • Szymon L
    27 czerwca 2017 at 01:41

    Może jestem niepoprawnym optymistą w tych kwestiach…

  • P_iter
   P_iter
   27 czerwca 2017 at 10:40

   Służby celno – skarbowe potrafią szybko wyleczyć z pomysłu numer 2.

   • Grimar
    Grimar
    27 czerwca 2017 at 14:18

    Osobiście możesz przy sobie przywieźć 1 kg tytoni z kraju EU. Jedziesz na wycieczkę do malowniczych Czech w 4 osoby, i przywozisz 4 kilo. Więc póki nie zamawiasz przez internet, to służby celno-skarbowe mogą Ci skoczyć. Póki co.

 7. Kotylionsznur
  27 czerwca 2017 at 14:55

  No coś się ruszyło na fajkowo i królestwo tytoniu. Mam na oku:
  Fribourg & Treyer Vintage Flake lub Samuel Gawith Full Virginia Flake. Trzeba korzystać dopóki jest. Co myślicie o tych tytoniach?

  A z drugiej strony zastanawiam się jak ustawodawca odnosi się do pomysłu zbieram zamówienie od zainteresowanych i jadę do Reichu po tytoń? Daleko nie mam.

  • KrzysT
   KrzysT
   27 czerwca 2017 at 16:54

   Ja myślę, że zamówić i to najlepiej oba, bo kwestią czasu jest, jak ich nie będzie.
   Potem, jakiś czas zostanie osobiste sprowadzanie z zagranicy. Za parę lat i z tym będzie trudniej, a potem spokojnie doczekamy pełnego bana na tytoń.
   Z perspektywy portalu nie ma to oczywiście najmniejszego znaczenia, bo portalu już dawno nie będzie :)

   • Puffalo Bill
    Puffalo Bill
    27 czerwca 2017 at 18:33

    A chwilę później kometa uderzy w Ziemię :D

 8. Szymon L
  27 czerwca 2017 at 15:17

  Wlasnie zauważyłem, przechodząc obok trafiki w Galerii Krakowskiej , że pojawiły się u nich Petersony.
  Tyle wiem i tu zostawiam :)

 9. kotylionsznur
  28 czerwca 2017 at 00:23

  No to problem się rozwiązał – Vintage już się skończył. Zamawiam ten drugi by nie ryzykować.

  Oj, widzę to tak. Oszczędzam i jadę za granice zakupić zapas – inaczej obudzę się kiedyś z pustą fajką :) a to byłoby smutne.

 10. kotylionsznur
  19 lipca 2017 at 15:53

  Trochę odświeżę temat. W Szczecinie pojawiły się Petersony i SG. A jak w innych miastach. Myślicie, że tytonie innych producentów wrócą?

  • KrzysT
   KrzysT
   20 lipca 2017 at 09:03

   To zależy od dystrybutorów.
   Petersony obsługują (o ile pamiętam) Promotorzy.
   O SG trzeba pytać Mostex (o ile po zjednoczeniu nadal SG jest nadal osobną marką).
   GH i Dunhille są w gestii Fajkowo.
   Ale realnie – cudów bym się nie spodziewał.

 11. Koza Mee
  25 lipca 2017 at 15:20

  Panowie a możecie podesłać linki/adresy jakiś sprawdzonych trafik na Czechach/Słowacji?
  Z chęcią zainteresowałbym się tym tematem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*