Ile należy mieć fajek? Deliberacje o „ghostingu” (video)

13 października 2019
By

Ile należy mieć fajek? Co to jest „ghosting” i jak powiązany jest z różnymi tytoniami? Wszystko, co chcielibyście wiedzieć w tym temacie, ale boicie się zapytać.

Zapraszam go oglądania.

Tags: , ,

6 Responses to Ile należy mieć fajek? Deliberacje o „ghostingu” (video)

 1. Buldoger
  Buldoger
  13 października 2019 at 19:27

  Na początku przygody z fajką, też przeznaczyłem fajki do różnych rodzajów tytoniu. Ale trwało to bardzo krótko. Teraz palę każdy tytoń w każdej fajce. Warunek, fajka musi być czyszczona po każdym paleniu i rozłożona odpoczywać/wietrzyć się przez około 4 tygodnie, aż do momentu całkowitego zniknięcia zapachu tytoniu! Mam 6 fajek z wrzośca, palę rzadko, więc nie ma problemu. Nie mieszają mi się smaki i zapachy. Nie czuję żadnych posmaków itp. Kiedyś tak właśnie palono, każdy tytoń w każdej fajce.
  Ale niektórzy palacze przeznaczają nawet osobną fajkę do każdego tytoniu. Co kto lubi. Każdy wie co dla niego najlepsze.
  Tak więc są różne szkoły.

  • Grimar
   Grimar
   14 października 2019 at 13:17

   No cóż, przy 4-tygodniowym odpoczynku to może i się to sprawdza. Wszystko zależy jak intensywnie wcześniej w tej fajce paliłeś.
   Przykładowo tę piankową fajkę do czekolady – którą pokazywałem na filmie – nie paliłem grubo ponad pół roku, albo i lepiej. I capi z niej czekoladą ostro. A nie należę do osób, które nie czyszczą fajek po paleniu, choć prawdą jest, że po czyszczeniu do razu te fajki składam, nie leżą rozłożone.

 2. Andrzej K.
  17 października 2019 at 10:07

  4 tygodnie? Nie dam wiary że nawet wzorcowo oczyszczona po paleniu fajka, odłożona na 4 tygodnie na stojak sama z siebie się „wyzeruje”! Sam mam fajki w rotacji różnej – od kilku miesięcznej, do kilkuletniej! Mam kilkadziesiąt fajek, a palę kilka – kilkanaście razy w roku. Fajki mam dedykowane do konkretnych tytoni. I zapewniam, że fajka ułożona pod konkretny tytoń – pachnie tymże nawet po roku czy półtora leżakowania, mimo że sam jestem purystą jeśli idzie o czyszczenie fajki po paleniu (nie ruszam nagaru, bo „wyznaję” fajki opalone, ale szyjka i ustnik są każdorazowo po paleniu czyszczone i dezynfekowane spirytusem).
  Być może przy paleniu czystych i „mientkich” blendów nie włażą one w fajkę..n nie wiem, nie lubię ciepłego powietrza ;). Ale taki mięsisty Onyx czy inny sasieni jak już się zakorzeni, to go z drewna wygoni jedynie długie moczenie i pełna higienizacja fajki.

  Ja jestem zwolennikiem zasady – kilka ulubionych smaków = kilka dedykowanych, opalonych i ułożonych na danym tytoniu fajek.
  Eksperymenty i testowanie nowości robi się na fajkach „burdelówkach” lub w gliniankach.
  Ale to moje, niekoniecznie słuszne zdanie. Pozdrawiam

  • Buldoger
   Buldoger
   17 października 2019 at 19:53

   Nie dopuszczam do powstania nagaru i może w tym tkwi sekret, że fajki nie zatrzymują i wydzielają zapachu.

 3. frm
  20 października 2019 at 21:56

  Dwie sprawy :
  – ja Fire Dance w fajce do V bym nie palił i nie polecam
  – nie wspomniałeś nic o częstotliwości palenia w jednej fajce
  być może jest to w innym materiale ale tutaj też warto było o tym wspomnieć .

  • Grimar
   Grimar
   21 października 2019 at 08:34

   Fakt, Fire Dance jest nieco bardziej inwazyjny niż przykładowo wspomniany Glengarry, ale moim zdaniem jak się go zapali raz na jakiś czas w fajce do virginii (byle nie ciurkiem) to nic się nie stanie. U mnie się przynajmniej nic nie stało. Pamiętajmy, że rozmawiamy tu o ilości fajek w opcji minimum. Jak komuś smakuje Fire Dance i chce go palić regularnie, to osobna fajka jest jak najbardziej wskazana.

   Nie wspomniałem o częstotliwości palenia w jednej fajce, ponieważ nie wydało mi się to w tym kontekście istotne, ponieważ chodziło tylko o parowanie danej fajki z daną odmianą tytoniu. Jeśli ktoś pali więcej niż raz dziennie ten sam rodzaj tytoniu, to wiadomo, że powinien mieć więcej fajek do tegoż. Kwestia częstotliwości palenia została bodajże wspomniane w filmie o pierwszej fajce.

   W każdym razie dzięki za uwagi. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*