Dojrzewanie tytoniu fajkowego. Teoria i praktyka (video)

5 sierpnia 2019
By

Czym jest dojrzewanie tytoniu fajkowego? Jakie tytonie najlepiej się do tego nadają, a jakie niekoniecznie? Jakim dojrzewanie szkodzi? W jakich warunkach dojrzewanie przebiega najlepiej? Jak długo powinno trwać? Te i inne rzeczy spróbowałem zawrzeć w tej, nieco długiej, pogadance na kanale Pyk Puff. Zapraszam.

źródło: www.flickr.com

Tags: ,

8 Responses to Dojrzewanie tytoniu fajkowego. Teoria i praktyka (video)

 1. Kamerling
  6 sierpnia 2019 at 18:56

  Brawo, jak zwykle rewelacyjny materiał, winszuję autorowi i czekam na kolejne :)

  Zastanawiam się jak z aromatami wyższej półki – trzymam w ukryciu dwie puszki rewelacyjnego Harlqeuina od (duńskiego) Winslowa, ostatniego rzutu jaki dotarł do Polski zanim nadeszły lata mroku ;) Niedostępność powoduje, że żal otwierać, z drugiej strony zastanawiam się, czy w przypadku ekskluzywnych aromatów, również czas działa na ich niekorzyść.

  Prosiłbym również o rozwinięcie myśli odnośnie dojrzewania latakiowych Dunhilli – zatracanie smaku to opinie kolegów, wyczytane w necie czy własne przykre doświadczenia?

  Pozdrawiam

  • Grimar
   Grimar
   6 sierpnia 2019 at 20:38

   Dzięki.

   Z tym aromatem to chyba część zależy co stanowi bazę. Bo jeśli black cavendish, to idę o zakład, że powstał on z burleya, bo ten chłonie zapach. A z burleyem jest kupa, a nie dojrzewanie. No i cześć zależy od farta – jeden z kolegów twierdził, że po czasie któryś z aromatów Larsena ładnie się wygładził w smaku. No ale to ryzyk-fuzyk. Jak masz na niego ochotę, to ja bym otworzył i palił.

   W przypadku Dunhilla opinia pochodzi od zarówno od kolegów, jak też zdarzyło mi się wyczytać gdzieś na forach. Własnego doświadczenia w tej materii nie mam, ponieważ Dunhill jakoś nigdy mnie nie przekonywał, więc nie sezonowałem latakii od niego.

   Pozdrawiam.

   • P_iter
    P_iter
    7 sierpnia 2019 at 10:09

    Co do Larsena mogę potwierdzić. Właśnie skończyłem saszetkę czteroletniego Classicsa. Zauważalnie łagodniejszy i smakowo lepszy od tego którego pamiętam z bieżącej dystrybucji. Chyba dlatego tak długo się u mnie ostał, bo świeży jakoś mnie nie zachwycił.

 2. Buldoger
  Buldoger
  6 sierpnia 2019 at 19:37

  Tytoń najlepiej przechowywać w oryginalnych, fabrycznie zamkniętych puszkach. Z oryginalnie zapieczętowaną puszką jest łatwiej coś w przyszłości zrobić: zamienić, sprzedać lub oczywiście wypalić. W USA, cena kilkuletniej puszki, czyli tytoniu już trochę wysezonowanego wynosi np. 30 dolarów, a nie 10 jak nowego.
  Dla przykładu:
  https://www.pipestud.com/?v=7516fd43adaa
  http://pipesmagazine.com/forums/forum/tobacco-sellswapsearch

 3. Mario
  8 sierpnia 2019 at 22:59

  „Skrobia zamieniana jest w cukier…”. A skrobia nie jest cukrem? Proszę o wyjaśnienie. P

  • Grimar
   Grimar
   9 sierpnia 2019 at 11:15

   Podejrzewam, że ma tu miejsce zamiana cukru złożonego, jakim jest m.in skrobia, na cukry proste. Niestety chemik ze mnie żaden, informację o zamianie w procesie suszenia tytoniu skrobi w cukry (w domyślę: w inne cukry) znalazłam w dwóch niezależnych od siebie artykułach.

 4. sungila91
  10 sierpnia 2019 at 17:01

  Witam!
  U mnie w szafce stoją słoiki z tytoniami które nie są przeznaczone do dojrzewania, ale w każdym słoiku jest nawilżacz. Czy takie tytonie warto przeznaczyć na dojrzewanie, czy lepiej sobie odpuścić i wypalić w całości?

  • Grimar
   Grimar
   11 sierpnia 2019 at 20:35

   Jeśli tylko spełniają kryteria wymienione w filmie, to czemu nie. Tylko przed szczelnym zamknięciem i owinięciem zakrętki słoika taśmą izolacyjną wyjmij ze słoików nawilżacze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*