Pytanie o fajkę

12 marca 2018
By

Drodzy koledzy,

Jestem właśnie przed kupnem mojej pierwszej fajki z wrzośca, pytanie mam więc do Was jako dużo bardziej doświadczonych. Jakich producentów polecacie, a jakich stanowczo trzeba się wystrzegać? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

9 Responses to Pytanie o fajkę

 1. Hagan
  12 marca 2018 at 19:06

  Cześć,
  Moje doświadczenie jest krótkie, fajki palę i je zbieram (no można już powiedzieć, że prawie kolekcjonuję) od czterech lat. Jeśli mogę coś proponować wprost – fajkarza i model to polecam mój wybór – fajkę, która jest jedną z moich ulubionych do dziś, a była pierwszą „poważną”. Worobiec model 96. Dlaczego: 1. fajny kształt (potem się zastanowisz czy Ci bardziej odpowiada prosta czy bent (ja jednak poszedłem w stronę billiardów), 2. stosunek jakość / cena trudna do pobicia, 3. filtrowana – co by nie mówić jest to ułatwienie i moim zdaniem (wbrew częstym opiniom) droga od filtrowanych do nie filtrowanych jest łatwiejsza, 4. masywna (to też minus bo jest to fajka typowo ręczna – w zębach nie utrzymasz) i trudna do przepalenia, 5. woskowana, 6. prekarbonizowana – nie będziesz się trząsł czy dobrze opalasz :), 7. smaczna – przynajmniej moja ma to „coś” co dodaje tytoniowi coś od siebie (palę w niej wszytko oprócz aromatów i jest ok), 8. kupując dajesz zarobić polskiemu Mistrzowi i popierasz nasze fajczarstwo. Dawno temu była recenzowana przez niemieckiego youtubera Dieter’a Niermann’a: https://www.youtube.com/watch?v=vTUCuMVy8C0
  Uwaga końcowa: nie kombinuj na razie z tanimi ani używanymi fajkami. powodzenia Hagan

 2. KrzysT
  KrzysT
  12 marca 2018 at 21:43

  Realnie to można rozmawiać o jakimś optimum jakościowym w stosunku do budżetu, który jest – zakładam – jakoś ograniczony. Więc póki go nie podasz, nie będziemy wiedzieli nawet, czy polecane przez nas firmy w danym segmencie operują (i z jakimi seriami).

 3. cortezza
  cortezza
  13 marca 2018 at 07:38

  Budżet decyduje, fakt. Jak zawsze… :(

 4. Macias
  14 marca 2018 at 15:57

  Dzięki Hagan. Może się skuszę na Worobiec bo taki kształt jak najbardziej mi odpowiada.
  Co do przedziału finansowego to jak na razie chcę przeznaczyć do 300 zł. Wiem, że szału za taką kwotę nie będzie, jednak może uzyska się kompromis między dobrą jakością a w miarę niską ceną.

  • cortezza
   cortezza
   15 marca 2018 at 10:38

   Taka podpowiedź: nie kupuj lakierowanej (tylko woskowaną lub surową) i prekarbonizowanej. Prekarbonizacja zamiast opalania to ściema. Jeżeli już jednak kupisz taką, to prekarbonizat najlepiej usunąć papierem ściernym do „żywego” i opalać fajeczkę lege artis, samemu, najlepiej czystymi wirdżiniami.

   • Puffalo Bill
    Puffalo Bill
    15 marca 2018 at 11:01

    Zostaw prekarbonizat w spokoju i nic nie kombinuj. I nie zaczynaj przygody z fajką od jej opalania – to prawie pewna droga żeby się zrazić do palenia. Worobiec to spoko wybór na początek – nie pamiętam lakierowanych fajek jego produkcji, więc wybieraj bez stresu ze wszystkich modeli. I ciesz się paleniem bez żadnych napinek i wdrażania „dobrych porad” :)

 5. Hagan
  15 marca 2018 at 11:48

  Święta prawda – bez napinek, to podstawa. Potem będziesz kombinował.

 6. cortezza
  cortezza
  15 marca 2018 at 14:21

  Ja sądzę, że jak uczyć się palić fajkę, to samego startu prawidłowo. Fajka prekarbonizowana kusi do palenia bylejakiego, na maksa (no, bo już „opalona” przecież), co jest prostą drogą do jej zepsucia, pękania ścian komina, sikania kondensatem i paskudnego smaku tytoniu. Potem będą kolejne pytania: „palę, nabijam, tak samo jak Wy, a nic nie idzie, fajka gaśnie, bulgoce, dym gorący, gorzki i kwaśny na zmianę, ostry jak żyletka, koledzy pomóżcie, co robię nie tak, gdzie te rozkosze podniebienia, o których tu wypisujecie nieziemskie elaboraty?”. Prosta droga, żeby z misterium fajki zrobić po prostu paskudny w smaku i zapachu strzał tytoniowy, różniący się od podłego papierosa jedynie ładniejszą formą. Stąd już tylko chwila do zarzucenia palenia fajki, hobby drogiego i wymagającego spokojnego czasu i nieco umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*