Gdzie naprawić fajkę?

21 września 2017
By

Witam szanowne grono.

W mojej ulubionej  i wiernej fajeczce pękła szyjka. Zrobiona jest z miękkiego plastiku podobnego z goła do niczego. Mógłbym to naprawić sam ale kompletnie nie wiem czego użyć. Czy można to jakoś naprawić? Czy ktoś podjąłby się naprawy, tak aby fajka dalej obsługiwała filtry? W necie nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie, może więc tutaj ktoś mógłby pomóc?

 

4 Responses to Gdzie naprawić fajkę?

 1. Szymon
  21 września 2017 at 14:21

  Proponuję skontaktować się z firmą brogshop.pl oni powinni Ci to naprawić za drobną opłatą. Teraz chyba pojechali na targi, ale na pewno Ci odpowiedzą.

 2. Andrzej K.
  21 września 2017 at 21:02

  Wpisz Kolego w szukajkę „darowany Vipratti” i rzuć okiem w art, który dawno temu popełniłem. Zmierzyłem się tam z bardzo podobnym problemem, z tą różnicą, że tam czop był akrylowy (integralny z resztą ustnika).
  Brabbia stosuje czopy wklejane w akryl – są one z jakiegoś rodzaju nylonopodobnego, elastycznego tworzywa. To wbrew pozorom, bardzo komplikuje sprawę…bo sklejenie tego czymkolwiek jest zasadniczo niewykonalne.
  Kilka razy już w podobnych ustnikach naprawiałem czopy – i najlepiej sprawdza się usunięcie starego i dorobienie oraz wklejenie zupełnie nowego czopa. Z racji jednak wymogu cienkiej ścianki takiego czopa, z reguły i tak trzeba go „obudować” na rurce (patrz wspomniany artykuł) by usztywnić całość, a dopiero potem spasować z szyjką/ustnikiem i wkleić weń.
  Brzmi prosto, ale prostym nie jest. Zwłaszcza w warunkach braku parku maszynowego (mając tokarkę, można to zrobić raz-dwa).
  Reasumując – polecałbym kupić ustnik (może być tani stilamidowy) pod filtr 9mm. Dobrać rurkę o średnicy wewn 9mm (by wchodził filtr). Opracować ustnik-dawcę wewnątrz gniazda filtrowego papierkiem ściernym, by dało się wpasować rurkę. Wkleić rurkę. Opracować czop z zewnątrz by pasował do szyjki. Odciąć niepotrzebną część ustnika-dawcy. Z ustnika-biorcy wydłubać uszkodzony czop. Dopasować pozyskany z ustnika dawcy czop w części którą wkleimy w ustnik-biorcę do wymaganej średnicy. Wkleić, zważając na poprawne spasowanie z szyjką fajki. Wykończyć. I tyle!

  Jak mi się wydaje – opisana wyżej procedura obrazuje, ile jest przy tym roboty…
  Łatwiej jest zrobić nowy ustnik :)
  To tyle, w swoistym komentarzu do subiektywnego szacunku „za drobną opłatą” :)

 3. szydlo
  22 września 2017 at 14:58

  Można też zakupić gotowy czop 9mm na brogshop. Jeśli dasz radę usunąć stary ( w warunkach posuchy można to zrobić papierem ściernym bądź iglakami) to dasz radę go potem wkleić zamiast starego ustnika. Problem to może być potem spasowanie ustnika – szyjka główki fajki. Ale wszystko jest wykonalne w warunkach domowych.

 4. Jarek_W
  27 października 2017 at 09:51

  Dziękuję wszystkim za pomoc !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*