Fajka bezfiltrowa

17 marca 2016
By

Czołem Braci Fajczarskiej!

Zwracam się do bardziej doświadczonych kolegów z prośbą o pomoc przy rozwiązaniu problemu z fajką nieposiadającą przestrzeni na filtr 9mm.

Kupiłem takową od Brebbii jakiś czas temu. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że będę kiedyś na stałe preferował palenie z filtrem.

Dlatego pytam: czy istnieją filtry nadajace sie do zainstalowania w takiej fajce? Lubię ich łagodzące działanie na dym. Palę chłodno i powoli, po prostu bez filtru szybciej nie ma śladu po paleniu na języku i podniebieniu.

Jeżeli nie filtr, czy istnieją jakieś inne sprytne metody?

Pozdrawiam

Piotr

Tags: , ,

17 Responses to Fajka bezfiltrowa

 1. R.Woźniak
  17 marca 2016 at 09:52

  Są jeszcze filtry na 6 i 4 mm. Te 4mm można chyba nawet przycinać.

 2. KrzysT
  KrzysT
  17 marca 2016 at 09:53

  O, interesujący problem – zwykle rozpatrujemy go tutaj w kierunku przeciwnym ;)

  Z wsadzeniem do fajki bezfiltrowej jakiegokolwiek filtra widzę problem, polegający na tym, że cokolwiek wsadzonego do przewodu dymowego będzie upośledzało ciąg.

  Tym niemniej:
  1. można spróbować zastosować np. filtr ze zwiniętej bibułki filtracyjnej (zrolowanej w palcach)
  2. można spróbować rozwiercić kanał dymowy tak, żeby zmieścił się w nim filtr z balsy (może wejdzie i teraz?)
  3. można spróbować przerobić fajkę na filtrową, o ile szyjka na to pozwala – jakkolwiek podejrzewam, że koszt przeróbki przerośnie koszt fajki, albo przynajmniej znacząco się do niego zbliży (nowy ustnik, pasowanie, jak to nawiercić, i tak dalej).
  4. no i wreszcie rozwiązanie najprostsze, czyli można poćwiczyć technikę palenia, co generalnie jest zawsze pożądane i wychodzi smakowi na dobre.

  Tyle pomysłów na szybko; chętnie poczytam o innych proponowanych rozwiązaniach.

 3. Obzon
  obzon
  17 marca 2016 at 10:18

  Myślę ze można pobawić się filtrami z balsy. Latwo można je przyciąć wzdłuż, nawet nożem do papieru.

 4. Obzon
  obzon
  17 marca 2016 at 10:22

  P.s.
  To nawet dosyć ekonomicznie wychodzi, bo z jednej balsy 9mm można było zrobić 2 filtry 6mm. A mniejszych to pewnie więcej. Balsa występuje też w wersji 6 mm.

  • Zyrg
   Zyrg
   17 marca 2016 at 19:16

   Trzy- jak rozetniesz w „mercedesa” :)

 5. Andrzej K.
  17 marca 2016 at 10:54

  kwestia zasadnicza to średnica czopa i szyjki. No i co to za fajka? Szyjka prosta/bent?
  Jeśli szyjka jest prosta, a czop odpowiednio gruby, to można to dość śmiało próbować rozwiercić. Oczywiście, z zachowaniem 1,2-1,5 mm ścianki czopu po wierceniu i ewentualnym „poluzowaniem” połączenia czopu, jeśli fajka jest ciasna w szyjce.
  W prostym przekładzie – jeśli czop ma np 8 mm średnicy, to możesz to nawiercić wiertłem 5,5mm i wsadzać w to swobodnie gotowe filtry 6 z balsy.
  Nawiert w czopie i jeśli trzeba – w szyjce zrobić na taką głębokość, jakiej potrzeba i na jaką pozwoli budowa fajki/ustnika (suma długości musi się równać długości filtra + ok 5mm).
  Jak czop jest mniejszy – np 7mm, to bym to wiercił max 5mm wiertłem i trzeba będzie dopasowywać filtr z balsy. Chyba też Piotrek w fajkowie miał filtry 5mm z bibuły do samodzielnego docinania, ale trzeba by sprawdzić u źródła.
  Jak szyjka ma co najmniej z 13-14 mm średnicy po zewnątrz, a fajka na to pozwoli budową – można się pokusić o przerobienie jej na filtry 9mm (rozwiercenie szyjki, dorobienie nowego czopa w ustniku)…
  Tak czy siak – zacznij od zmierzenia średnicy czopa i wrzuć tu fotkę fajki z profilu. To będziemy radzić dalej.
  I tyle.

 6. Wroobel
  17 marca 2016 at 12:04

  Dzięki Wam wszystkim za porady.

  Pozwolę sobie odpowiedzieć na Wasze komentarze w sposób zbiorczy :)

  @KrzysT

  na początku fajczenia przechodziłem właśnie odwrotną przygodę, której pozostałością jest reduktor spoczywający w moim fajkowym futerale :)

  Sam najchętniej paliłbym tę konkretną fajkę bez filtra. Problemem jest jedynie to, że nie palę cześciej niż 1-3 razy w tygodniu. Często mam też 1-2 tygodniowe przerwy. Podejrzewam, że taka częstotliwość nie pozwala przywyknąć mojemu językowi do dymu. Nie pojawia mi się w ustach „kapeć”, język nie szczypie, jedynie delikatnie w tę stronę objawy się posuwają. Przy filtrach tego nie mam. Palę chłodno- moje podniebienie wyczuwa delikatny chłód powietrza wydobywającego się z ustnika. Nie paliłem nigdy papierosów, dlatego ograniczenie przyswajania witaminy N jest dla mnie dodatkowym argumentem za filtrami.

  @AndrzejK

  Moja fajeczka to dokładnie ten model:
  http://goo.gl/sGUqJs

  Nie mam w tej chwili możliwości sprawdzenia dokładnych wymiarów podanych części fajki, siędzę na wykładzie. Na zdjęciach widać jednak idealne spasowania szerokości czopa do wymiarów kanału dymowego w szyjce.

  Co więcej, nie podejmę się chyba wiercenia w tej fajce. Boję się ją zniszczyć nie mając żadnego doświadczenia w zakresie takich „zabaw” w modyfikację.

  W końcu, tak jak pisał KrzysT- może ta fajka będzie bodźcem do nauki palenia bez filtra, faktem jest że odczuwam sporą różnicę w smaku paląc np. Virginię No1 w tej Brebbi, w porównaniu do mojego Worobca z filtrem Petersona.

  @R.Woźniak i obzon

  Podejdę do pobliskiej trafiki i popytam o te filtry z balsy. Nigdy ich nie testowałem, zawsze paląc z węglowymi.

  Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi
  i pozdrawiam

  Piotr

 7. Wroobel
  17 marca 2016 at 12:07

  PS. chyba za późno wyobraziłem sobie, o jaką dokładnie modyfikację chodziło Andrzejowi. faktycznie można by spróbować czegoś takiego. jeśli filtry z balsy nie będą miały możliwości zastosowania to rozważę taką opcję.

 8. Andrzej K.
  17 marca 2016 at 12:28

  Fajkowo opisało, że kanał dymowy 3mm… Więc patrząc na tą fotkę, strzelam że czop ma około 7/8mm. Spokojnie to rozwiercisz pod filtr 5/6mm bez psucia fajki.
  Widzę też, że szyjka ma sporo „mięsa”. A to oznacza, że można tą fajkę przerobić na filtrówke bez większych problemów. Myślę, że przy cienkościennym metalowym czopie, żadną wielką filozofią nie było by zrobienie jej na standardową 9.
  Pozdrawiam, Andrzej

  • Wroobel
   17 marca 2016 at 12:49

   ok. trochę cykam się, że zabraknie mi wyczucia, ale może się tego podejmę.

   Z drugiej strony… mam 3 fajki na tę chwilę. Poczekam z przerabianiem do momentu w którym dojdę do 100% pewności, że bez filtra mi nie idzie i już. Troszkę szkoda walorów smakowych, które bez filtra są dla mnie osiągalne, z filtrem już nie są tak łatwe do wychwycenia.

   W każdym razie– dzięki raz jeszcze :)

 9. cortezza
  cortezza
  17 marca 2016 at 14:31

  3 milimetry spokojnie wejdzie, można przyciąć, jak za długi.

 10. hombre40
  17 marca 2016 at 18:22

  Tez wole palić z filtrem. Mam ten co ty problem z fajkami Nordinga.
  Jakimś rozwiązaniem ( nie idealnym ) jest rozcinanie wzdłuż na dwa filtrów 6mm z balsy.

  • Wroobel
   17 marca 2016 at 20:16

   Nie wpływa Ci to negatywnie na doznania smakowe?

   Właśnie w takie filtry się zaopatrzylem, jutro wieczorem będą testy.

 11. frm
  17 marca 2016 at 18:36

  Osobiście do fajek bezfiltrowych wkłądam cos takiego
  http://www.fajkowo.pl/pl/p/Filtry-Denicotea-3mm-100szt/5631 .
  Doinać filtry z balsy też próbowałem ale to raczej nie wychodzi . Trudno uciąć odpowiednio wąski pasek, a nawet jak się uda to pod wpływem wilgoci balsa pęcznieje i zatyka otwór w ustniku .

  • Wroobel
   17 marca 2016 at 20:19

   Powalczę, może uda mi się dobrać grubość okrojonego filtra.

   Widziałem w sieci to co podlinkowałeś, niestety szkoda mi kupować paczkę 100 takich filtrow za niecałe 40zł. Próbuje najpierw z balsą.

 12. Wlodek
  Wlodek
  19 marca 2016 at 01:07

  A może tą fajkę sprzedaj i kup sobie z filtrem ;-)

  • Wroobel
   19 marca 2016 at 21:23

   Nie poddam się tak łatwo. Ćwiczę palenie bez filtra i idzie coraz lepiej :) ale kolejne będę kupował filtrowe- zawsze mogę zainstalować w nich reduktor :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*