Problem początkującego

28 lutego 2018
By

Witam. Niedawno zacząłem swoją przygodę z fajką i proszę o poradę.

Pierwsze kroki postawiłem na tym portalusięgając do artykułów przed kupnem samej fajki, by się dokształcić, więc teraz chciałbym prosić o pomoc i radę. Moja fajka jest z pracowni Mr Bróg jest to model Poker Briar, ale nie o tym. Problem znajduję w samym paleniu. Palę tytoń Amphora Full Aroma, a przynajmniej staram się, jednak nie mam pojęcia co robię nie tak.

Nabijam go według poradnika, sprawdzając i upewniając się, że wszystko robię należycie, według pięciu przykazań z portalu. Palę metodą punktową, którą również znalazłem na tym portalu, upewniam się co do punkciku i podczas pykania z komina wydobywa się lekko widoczny dymek, a tytoń smakuje dobrze. Jednak, po 20 minutach palenia, tytoń zaczyna gorzknieć, a na końcu ustnika można wyczuć smak goryczki, domyślam się, że była to niewielka ilość kondensatu, choć palę z filtrem oraz fajkę mam skierowaną lekko w dół.

Fajkę udaje mi się rozpalić i utrzymać przy życiu, jednak pod koniec smak pozostawia wiele do życzenia, co sprawia, że nie mogę cieszyć się wypaleniem do końca. Główka się nie nagrzewa, bez problemu mogę ją utrzymać i jest najzwyczajniej ciepła. Jest to moje 4 palenie i pierwszy raz mi się to przydarzyło, nie mam pojęcia dlaczego. Wcześniej fajkę nabijałem do połowy i udawało mi się dotrzeć do końca z pełnym smakiem i uśmiechem na ustach, a trwało to 20 minut. Teraz nabiłem fajkę całą, jednak po 20 minutach smak zbrzydł i postanowiłem zakończyć palenie. Odsypywałem popiół podczas palenia, a na koniec została jedna trzecia komina niespalona. Tytoń, który wypaliłem, był połowicznie czarny i szary. Filtry zmieniam po każdym paleniu, wyciorów nie oszczędzam, choć czasem gimnastykuje się, ponieważ podczas czyszczenia wyciorami pozostają nitki w ustniku, które wydmuchuję.

Drugą rade chciałbym uzyskać w sprawie ustnika. Po wyjęciu filtra spojrzałem w ustnik, znajdowało się tam „błotko”, które niezwłocznie wyczyściłem, jednak trochę jakby zaschło i nie mogę tego usunąć, nawet skrobiąc. Koledzy z doświadczeniem, proszę o radę.

Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.

Tags: , ,

7 Responses to Problem początkującego

 1. Bubo bubo
  Bubo bubo
  28 lutego 2018 at 22:01

  Witaj,
  Druga rada to spirytus, na ale nie tyle co do uspokojenia nerwów co do czyszczenia fajki. Warto regularnie przejechać ją tak namoczonym wyciorkiem. Ustnik śmiało, delikatniej cybuchi już prwie suchym komin, z zewnątrz też nie zaszkodzi.
  Co do palenia to coś idzie nie tak. Może za szybko, może tytoń za mokry, a może jeszcze coś…
  Grunt to się nie demotywować! Choć lepiej dla Ciebie jakbyś się zraził i nie wpadł w ten piękny nałóg. 4x palona fajka i z opisu wnioskuję że idzie Ci wyśmienicie. Fajnie że edukujesz się teorytycnie, ale tutaj tez potrzebna jest praktyka. Ja paliłem rok zanim nauczyłem się palić na tyle pewnie żeby wyjść między ludzi. Najlepiej uczyć się od kogoś, kto na bieżąco będzie udzielał rad i wytykał błędy. Ja niestety takiego szczęścia nie miałem.
  Powodzenia w szlifowaniu tajników tej sztuki!
  P.S. Nie zaniedbuj swojej kochanki, tutaj to nie pedantyzm.

 2. siara
  2 marca 2018 at 13:43

  A moze powod lezy w tym, ze masz tylko jedna fajke? Jak czesto palisz? Czy fajka ma czas ochlonac i wyschnac miedzy paleniami?

  • Abriar
   2 marca 2018 at 13:50

   Palę raz dziennie o tej samej godzinie.Fajka odpoczywa około 24 godzin

 3. Macias
  3 marca 2018 at 17:51

  Żaden ze mnie znawca, bo też początkujący, jednak… Palisz Amphorę a to tytoń z tzw. aromatów. Nie wiem jak nabijasz tytoń. Jeśli masz „błotko” w ustniku to może tutaj błąd. Jeśli sposobem na trzy to może spróbuj inaczej tzn na raz i nie ubijając. Aromaty bardziej się rozprężają. Na forum znajdź artykuł o paleniu aromatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*