Fajka w ustach?

25 lutego 2016
By

Cześć
Piszę to zapytanie, abyście się mogli śmiać do końca życia, że hykasy chce się nauczyć faje w ustach trzymać. ;>
A tak serio, ostatnio dużo pracuję pisząc, lub czytając, „tradycyjnie” i na laptopie. Duża ilość tejże pracy sprawia, że nie mogę odnaleźć czasu na komfort palenia w fotelu skupiając się tylko na fajczeniu.
Rozwiązanie? Pozornie proste, fajka do buzi i niech towarzyszy przy pracy. Problemem dla mnie jest jednak sposób w jaki należy to robić. Udaje mi się ta sztuka przez max 5 minut, potem fajka wypada, szczęka boli, główka rozgrzana, tytoń w kondensacie. Dodatkowo przy takim sposobie kopcenia, nie potrafię się nie zaciągać.
Może ktoś coś poradzi? Jakaś jedna wskazówka, która otworzy mi oczy na jakiś szczegół i sprawi, że opanuję tę sztukę?
Próbuję tego na billardach i ich wariacjach(bo tylko w takich teraz palę) ich waga to 26-47g(bez tytoniu), więc nie wydaje mi się, żeby to była wina ciężaru fajki.

Tags: , ,

23 Responses to Fajka w ustach?

 1. GrzegorzW
  GrzegorzW
  25 lutego 2016 at 23:36

  Przede wszystkim ustnik fajki powinien być szeroki a w bilardach są cienkie ustniki i fajka ci się moze odwrócić i żar na spodnie spada. druga sprawa w miarę krótka fajka nie będzie ci robić takiej przeciwwagi i szczeka mniej boli w wtedy samo palenie nie bedzie az tak frustrujące

  • hykasy
   26 lutego 2016 at 00:53

   W jednym z nich mam szeroki ustnik i nic to nie pomaga, a co do długości 12-15cm, więc też chyba zbyt długie nie są.

  • carlos cruz
   carlos cruz
   26 lutego 2016 at 10:26

   Żar na spodnie mi nie leci, a czasem zwłaszcza jak pada specjalnie trzymam fajkę do góry nogami. Często też instaluje ustnik między trzonowymi zębami, prawie równolegle do linii zębów -mniejsza dźwignia i w tej pozycji nawet da się odpowiedzieć bez użycia rąk /wyjmowania fajki/

 2. Janusz J.
  Janusz J.
  26 lutego 2016 at 01:26

  To główny sposób w jaki palę fajkę – praktycznie nie wyciągam jej z paszczy.
  Wielkie i ciężkie Petersony a nawet Tomkowy RC wiszą podczas palenia na moich zębach. Wszystko kwestia wyrobienia techniki, by nie za mocno przygryzać ustnik. A że się czasem zaciągniesz? Jakoś problemu tu nie widzę. Przy dobrym tytoniu, nawwet lekko w głowie zakręci. By tego nieświadomie nie robić, trzymając fajkę w ustach zatykam językiem przewód dymowy i pykam kiedy chcę, a nie kiedy oddycham.

  Ważną rzeczą,jest też kupić fajkę z dobrze wyprofilowanym ustnikiem, to pozwoli jej , bez wywierania nacisku na zgryz swobodnie wisieć na zębach.

  Na spacery, kiedy ręce zajęte, najlepszy kształt, to Oom Paul. Do pracy w zamkniętym pomieszczeniu, jednak się nie nadaje, bo unoszący się dym wlatuje wprost do oczu. Jakikolwiek lekki przewiew, zefirek, etc. i fajka ponownie sprawia moż radość.

  Powodzenia.

 3. vojtas63
  vojtas63
  26 lutego 2016 at 02:40

  ..w takich sytuacjach i najlepiej leży bent …

 4. KrzysT
  KrzysT
  26 lutego 2016 at 08:43

  Jeśli chodzi o trzymanie fajki w paszczy, to rady na tym portalu odnośnie wygodnego palenia „bez pomocy rąk” udzielił JSG.
  Otóż fajki nie trzyma się zębami – fajka na zębach wisi. Wisi „zahaczona” zgryzem, opierając się o górne zęby, podtrzymywana przez dolne. W ten sposób unika się konieczności zaciskania szczęki. I to całkiem nieźle działa.
  Oczywiście, jak już wskazali koledzy powyżej, dochodzi do tego kwestia doboru odpowiedniego kształtu i masy fajki – i tu niestety benty rządzą, z uwagi na krótsze ramię siły.
  Ponieważ podobnie jak ty, palę głównie w prostych fajkach (choć mam parę giętych, ale raczej w zakresie 1/8 – 1/4) to metodę tę wykorzystuję jedynie pomocniczo, kiedy muszę przewrócić kartkę w książce i nie przepadam za nią.
  Możesz też spróbować odkładać/odstawiać fajkę, tu jednak konieczny bywa stojaczek – względnie odpowiedni kształt fajki (wszelkiego typu sittery) umożliwiający postawienie jej na stole bez ryzyka przewrócenia.
  Realnie jednak wszystkiego idzie się nauczyć – są w końcu ludzie, którzy z fajką swobodnie spacerują czy pracują… ba, są tacy, którzy jeżdżą z nią na rowerze (sam widziałem ;)).

  • carlos cruz
   carlos cruz
   26 lutego 2016 at 10:48

   Co do pokazów z fajką na rowerze wstęp jest biletowany, płatny, we wszystkie dni tygodnia na losowo wybranych ulicach stolicy.

   • KrzysT
    KrzysT
    26 lutego 2016 at 11:34

    Teraz już wiem, czemu nie masz przerzutki ;)

   • hykasy
    26 lutego 2016 at 12:24

    Muszę wpaść ;)

    • yopas
     26 lutego 2016 at 12:41

     Nie wpadaj, On nie wyhamuje…

     • hykasy
      26 lutego 2016 at 14:12

      Rozumiem, że poza brakiem przerzutki, również hamulców nie ma ;)

      • yopas
       26 lutego 2016 at 14:37

       Pamiętam, że miał. Ale mu to zupełnie wisiało.

       • carlos cruz
        carlos cruz
        26 lutego 2016 at 15:37

        Nic mi nie wisi, kolega spyta szanownej małżonki ;-]
        Hamulce niby mam, ale oszczędzam, przerzutek się nie dorobiłem, jak na razie suma przewyższeń wskazuje że mazowsze to równina.

 5. radekb
  radekb
  26 lutego 2016 at 09:17

  JSG podobno z fajką w zębach rąbał drewno i kosił trawę.

  • Antemos
   Antemos
   26 lutego 2016 at 17:26

   Równocześnie? ;)

   • KrzysT
    KrzysT
    26 lutego 2016 at 19:05

    Nie, podobno.

 6. hykasy
  26 lutego 2016 at 10:08

  O i to o wiszeniu i zatykaniu językiem, to chyba te rady, których było mi trzeba. ;) Wielkie dzięki! Jeszcze takie pytanie, jak tak trzymam zwieszając fajkę „na sucho”, to mam wrażenie, że zaraz wypadnie. To tylko wrażenie, czy wypadanie jest wpisane w straty? ;)

 7. Julian
  Julian
  26 lutego 2016 at 11:17

  Fajka oczywiście musi być wygięta, jeśli nienawidzisz takiego kształtu to ewentualnie jakaś bardzo lekka i mała fajeczka wchodzi w grę. Z bentów królem fajki roboczej jest oom paul, ale to jest BARDZO bent, nie każdy lubi. Z elegancją ten kształt nie ma wiele wspólnego. Ja podczas pracy pale albo wygięty dublin Petersona (lub identyczną w kształcie fajkę Astley), ale to z tych cięższych. Z lżejszych mam natomiast delikatną fajkę w formacie prince – podobno opracowaną właśnie po to, żeby dało się uwolnić ręce podczas dżentelmeńskich zajęć w rodzaju golfa czy krykieta. Polecam. Generalnie powinny pasować wszystkie fajki typu mały apple z mniejszym lub większym wygięciem ustnika.

 8. Janusz J.
  Janusz J.
  26 lutego 2016 at 11:52

  Fajka nie ma prawa wypaść. Twój zgryz i wewnętrzny lęk jej na to nie pozwolą.

  Polecam z Petersonami, bo p-lip, umożliwia swobodne zwisanie fajki bez potrzeby gryzienia ustnika.

 9. hykasy
  26 lutego 2016 at 12:27

  Poćwiczę jeszcze na tych billardach, jak nie będzie wychodzić to dostosuję się do waszych rad i zakupię coś wygiętego, chociaż nie podobają mi się wcale. Gust się pozmieniał, kiedyś uważałem, że bent to kształt kształtów ;)

 10. radekb
  radekb
  1 marca 2016 at 13:48

  Tak mi się przypomniało. Podobno do trzymania w ustach wietnie nadają się fajki z ustnikiem typu dental. Bewlay, Peterson, Duncan, Orlik. Te firmy na pewno takie ustniki stosowały. Ot, pierwszy przykład z brzegu: http://www.ebay.pl/itm/Vintage-DUNCANS-DENTAL-Straight-SMOOTH-POPULAR-Billiard-Briar-ESTATE-PIPE-32340-/201520886188?hash=item2eeb94b1ac:g:xtAAAOSwf-VWZLNp

  • hykasy
   1 marca 2016 at 19:59

   Kurczę, ładna ta co podałeś… Dzięki za wskazówkę;)

 11. radekb
  radekb
  1 marca 2016 at 13:50

  „świetnie” miało być, oczywiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*