Okiem JARa: o fajkach Savinelli i nie tylko

15 stycznia 2011
By

Tym razem propozycje fajek wyszły ode mnie. Ostatnio rozglądam się za markami na literę „S”. Stąd przy piątkowej wizycie na e-bayu zapisałem kilka linków i podesłałem Panu Jackowi do przejrzenia. Oprócz Jego komentarzy pod każdym z linków, otrzymałem również pewien wstęp, który uznałem za cenny materiał poglądowy dla, moim zdaniem, (nie tylko) początkujących szperaczy aukcyjnych. Fajki niestety nie są z półki dziesięciodolarówek, ale i tak myślę, a Pan Jacek zdaje się to potwierdzać, że mogą być dobrą alternatywą, dla współczesnej, a analogicznie wycenianej produkcji.

A zatem start:
„Na skutek bardzo fajnej sugestii pana Pawła zainteresujmy się dziś kilkoma fajkami włoskimi. Te tutaj nie należą do najtańszych, ale daleko im do cen osiąganych przez niektóre inne fajki a w swej kategorii na pewno należą do dobrych jeśli nie bardzo dobrych.

Zanim zajmiemy się poszczególnymi egzemplarzami, niech mi będzie wolno zasugerować zapoznanie się z tym oto tekstem: LINK, jako swego rodzaju wprowadzeniem czy refleksjami na temat fajek włoskich.

Do rzeczy:”

FAJKA nr1.

LINK DO AUKCJI.

„Marka Savinelli nie wymaga przedstawiania, jest znana także i u nas. Tutaj mamy wszakże do czynienia z egzemplarzem w edycji Punto Oro będącej bardzo fajną edycją fajek Savinellii. Pipedia niewiele nam powie, ale interesujące było dla mnie przejrzenie rozmów na temat Savinelli: LINK,
tamze m.inn:
„…Due to the high number of pipes they produce, Savinelli buys huge amounts of briar and is able to age/cure the briar for a long time…”
tutaj mamy wypowiedzi zadowolonych posiadaczy fajek oznaczonych złotą kropeczką:LINK.
Ale, skoro Pipedia mówi niewiele, to sądzę, iż warto zapoznać się z tymi oto miejscami na sieci: LINK i tu odnajdziemy edycje Punto Oro
a tu LINK można przejrzeć kształty/modele/shapes

Fajka oferowana na tej aukcji wydaje mi sie przedstawiać dobre wartości użytkowe. Śliczny wrzosiec. Ustnik oryginalny. Sprzedający podaje iż pochodzi ona z czasu 1960-70. To może okazać się ważne, bowiem na przykład na forum pipes.org można przeczytać o wysokiej jakości Savinelli z tych czasów. No i sprzedający rzetelnie podaje, iż jest niewielkie odpęknięcie na górnym obwodzie kominka; sadze iż dobry naprawiacz poradzi sobie z naprawa jeśli pęknięcie nie idzie głębiej, ale i takie pęknięcia głębsze też można z sukcesem reperować. Warto wszakże pamiętać, iż fajka nie należy do najmniejszych – długość 15 cm. wysokość kominka 5 cm.
Cena póki co – ok 28 PLN, koszta przesyłki wydają mi się niesłychanie wysokie – ekwiwalent prawie $ 18. No ale fajka oferowana jest z USA. Oczywiście koszta przesyłki z USA bywają bardzo rożne ale często zamykały się kwotą do $12. Ale może tu warto?”

Do końca aukcji jeszcze 4 dni.
———————
FAJKA nr 2,3

LINK DO AUKCJI


„A tu mamy fajki aż dwie. I to obie obiecujące. Comoy’s w edycji Old Bruyere (UWAGA – to wskazówka do datowania, albowiem po roku 1965 Old Bruyere nie występuje już w katalogach !) – nr (katalogowy/modelu ?) 250. Przypomnijmy link do danych na temat Comoy’s: LINK. Stamtąd więcej o Old Bruyere, oddajmy głos autorowi …”Old Bruyere. I have two Old Bruyeres dated 1921 and a 1931 sales leaflet that states, “Out of every gross of Bruyere pipe bowls made, only 4 are good enough to be called Comoy’s Old Bruyere.” At this time, therefore, it was definitely a high grade. By 1943, it had been downgraded, as it was listed at $7.50, the same price as the Grand Slam and Tradition. At this time, the Blue Riband was $15, as was the Meerschaum lined. The Royal was $12 and the Virgin Briar $10. The Old Bruyere was no longer listed in 1965″

Fajka druga to Savinelli DeLuxe Stewart nr 127. Obie fajki sprawiają wrażenie pochodzenia z tego samego zbiorku, ale to tylko, być może, moje wrażenie. Wielka szkoda iż nie ma dokładniejszych zdjęć; na pewno o szczegóły dopytałbym sprzedającego, prosząc go także o podanie wymiarów i więcej ostrych zdjęć. Warto zwrócić uwagę, czy wrzosiec nie jest popękany, czy ustniki są oryginalne, jaki jest stan oznakowań – sygnatur, logo, etc.
Koszta przesyłki prawie $27, fajki oferowana z USA. Cena na teraz – nieco powyżej 30 PLN.”

Do końca aukcji jeszcze 3 dni.
————————————
FAJKA nr 4.

LINK DO AUKCJI


„Savinelli w edycji Silver budzi moje sympatyczne wspomnienia, otrzymałem bowiem kiedyś billiardzika z tej edycji w darze przyjaźni od jednego z moich ex słuchaczy – kolejnego właściciela starej firmy fajkowej – Wilh. Jorgensen w Kopenhadze. Ten tu egzemplarz wywiera na mnie bardzo sympatyczne wrażenie, myślę iż może to być bardzo mila w paleniu fajka. Rozmiary nie za duże, stan zachowania sprawia dobre wrażenie. Cena na teraz – niecałe 30 PLN, koszta przesyłki – $12. Myślę że można zasugerować zainteresowanie tym egzemplarzem osobom poszukującym dobrej fajki za rozsądne pieniądze.”

Do końca aukcji: 21 godzin.
—————————————
FAJKA nr 5.


LINK DO AUKCJI


„Kolejne Savinelli i kolejne Punto Oro. „Słuszna” długość – 6 cali czyli ok. 15 cm; średnica paleniska uważana przez wielu za optymalną – 3/4 cala czyli ok. 18 mm. Powierzchnia gładka, śliczny jak dla mnie wrzosiec, bezpretesjonalny, klasyczny kształt Billiard, zwany ongiś „fajką gentlemana”. Jedynym „felerem: według sprzedającego jest nieco luźny ustnik, ale samemu za nim powtórzę, iż nieco wosku pszczelego znakomicie rozwiązuje taki problem. Cena na teraz – okolo 14.5 PLN, koszta przesylki – $15.”

Do końca aukcji pozostało 2 dni.
——————————————————————
FAJKA nr 6

LINK DO AUKCJI


„Fajka produkcji Savinelli oznakowana Pesh Savoia. Kształt nieklasyczny, ale wiem od Przyjaciół używających takie fajki, iż jest wygodny w paleniu. Znów fajka z tych dla mnie większych: długość – 6 cali czyli ok. 15 cm. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Cena na teraz – poniżej 30 PLN, o koszta przesyłki należy zapytać sprzedającego.”

Do końca aukcji 1 dzień.

Uwaga!
Przedstawiane w tej serii artykułów fajki z reguły wymagają podjęcia zabiegów przywracających im pierwotne funkcje użytkowe. Całe ryzyko związane z zakupem fajki ponosi kupujący, a rokowanie na podstawie opisu i zdjęć, pomimo olbrzymiej wiedzy i intuicji Pan Jacka, nie daje 100% gwarancji, że nabyta fajka będzie spełniała pokładane w niej nadzieje.

Tags: ,

One Response to Okiem JARa: o fajkach Savinelli i nie tylko

  1. yopas
    15 stycznia 2011 at 21:44

    Była jeszcze jedna propozycja w tym secie, o której Pan Jacek wypowiadał się bardzo dobrze. Niestety do czasu publikacji artykułu aukcja się zakończyła.
    LINK DO AUKCJI
    I komentarz Pana Jacka (umieszczam, bo może kiedyś ktoś taką fajkę w życiu spotka):
    Znow Savinelli w edycji Punto Oro. I znow fajka wielka jak dla mnie rozmiarami – mimo pomylenia w opisie centymetrow z milimetrami wydaje sie iz rzeczywiscie jest dlugosci 17 i pol centymetra a kominek ma wysokosc 5 centymetrow. Poza ta dlugoscia – same z mej strony superlatywy; scianki komina nie wydaja mi sie zbyt cienkie co pomaga w chlodnym paleniu, relief/piaskowanie co prawda nie za glebokie, ale ukazuje ladny wrzosiec. Ksztalt – klasyczny canadian nie wymaga komentarzy. Proporcje kominka – grubosc scianek/wysokosc/srednica paleniska przypominaja mi niektore fajki Ashton i James Upshall. Proporcje calosci wlacznie z owa dla mnie zbyt duza dlugoscia przypominaja mi Dunhille ES w ich najdluzszej edycji czy stare – naprawde stare Comoy’s. Bardzo subiektywnie (bo jak inaczej): gdyby nie te 175 milimetrow dlugosci, to mimo iz czas jakis temu zakonczylem tworzenie wlasnego zestawu, a i fajki wloskie nie leza w zakresie moich zainteresowan, nie moge wykluczyc, iz tutaj zrobilbym wyjatek.

    Ps. Gdyby któryś z opiekunów portalu wiedział, jak zrobić, żeby mieć większe zdjęcia, to będę dźwięczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*