Kształty fajek

5 stycznia 2010
By

Kształtów fajek, które doczekały się własnej nazwy, jest bez liku. Z roku na rok coraz więcej.  Niektóre wchodzą do fajkowego kanonu, inne znikają z wzorników wraz z przemijającą modą. Jako że polskie piśmiennictwo nie jest zbyt bogate w teksty wyróżniające poszczególne typy, warto chyba pokusić się o pobieżny przegląd kształtów fajek (Pipe Shapes).

Nie zacznÄ™ go jednak od form fajkowych główek, ale od dwóch charakterystycznych typów ustników – Saddle i Taper Stem (ustnik siodÅ‚owy i zbieżny), majÄ… one bowiem znaczenie przy nazewnictwie identycznych niemalże fajek.

Uwaga, ową zbieżność i siodłatość określa się w rzucie bocznym fajki, tu są narysowane w rzucie skośnym, by pełniej pokazać ich kształt.

Typy ustników

Oprócz najbardziej typowego osadzania ustnika „na czop”, „na wpust” istnieje jeszcze jeden, starodawny typ montowania ustnika, który nadaÅ‚ nazwÄ™ caÅ‚ej rodzinie fajek. To Army Mount, czyli „na wcisk”. Fajki typu Army, najczęściej benty (choć nie tylko), sÄ… tylko nieco mÅ‚odsze od fajek sznytu niemieckiego. Dość ciężko byÅ‚o palić żoÅ‚nierzom skomplikowanÄ…, skÅ‚adanÄ… fajkÄ™ podczas dÅ‚ugich przemarszów. BywaÅ‚o, że nawet sznureczki zabezpieczajÄ…ce nie zapobiegaÅ‚y upadkowi elementu fajki w bÅ‚oto i zadeptaniu go przez kolejne szeregi. Fajka wymagaÅ‚a uproszczenia…

Typy ustników

I w ten sposób powstaÅ‚a prosta, dwuelementowa fajka armijna, po której widać bliskie pokrewieÅ„stwo ze skomplikowanymi fajkami myÅ›liwskimi. To cybuchowy sposób montowania – ustnik miaÅ‚ stożkowate zakoÅ„czenie od strony szyjki i byÅ‚ wciskany w stożkowate gniazdo w główce. Fajka staÅ‚a siÄ™ lekka, niewielka, Å‚atwa do czyszczenia – po prostu przyjazna. Można jÄ… byÅ‚o palić w czasie marszów i pocieszać siÄ™ tytoniem nie tylko na postojach.

Stanwell Army Mount 109, topowa fajka armijna…

I po tym wstÄ™pie można siÄ™ zabrać za wÅ‚aÅ›ciwy przeglÄ…d ksztaÅ‚tów fajek…

Billiard

Billiard przez większość znawców uznawany jest za fajkowy kształt kształtów. Nie bez kozery, bowiem wykonanie półproduktu jest możliwe w dwóch położeniach na tokarni, zaś zgrubne wykończenie główki zajmuje kilka minut pracy na szlifierce. Poza tym klasyczne proporcje, czyli długość szyjki identyczna jak wysokość główki, pozwalają na wykorzystanie większości wrzoścowych klocków. Zarówno główka, jak i komin mają kształt lekko zaokrąglonego cylindra.

Klasyczny Billiard jest prosty, zaopatrzony w zbieżny ustnik, ale wariacji na jego temat można w fajkarskich ofertach znaleźć setki. Od wyposażonych w lekko wygięte ustniki, po skrajnego benta typu Oom Paul.

Odmienne proporcje, to już odrÄ™bne nazwy ksztaÅ‚tów – i tak te z dÅ‚ugÄ… szyjkÄ… to Lovaty i Canadiany, z dÅ‚ugÄ… główkÄ… to Skyscrapery (drapacze chmur), z krótkÄ… Poty (rondelki)

Piękny Billiard od Stanwella

Apple

Apple po angielsku znaczy jabÅ‚ko po polsku. I takiego „jabÅ‚kowitego” ksztaÅ‚tu sÄ… główki  tego typu fajek. To jeden z najbardziej klasycznych wzorów, nieco bardziej zaokrÄ…glony i lżejszy w formie billiard. Prosty i jednoczeÅ›nie bardzo elegancki ksztaÅ‚t powoduje, że fajki te sÄ… powszechnie kupowane i niemal każdy fajczarz ma ich kilka w swojej kolekcji. Doskonale leżą w dÅ‚oni, bez trudu dajÄ… siÄ™ trzymać w palcach. BywajÄ… proste, jak i wygiÄ™te – i wówczas noszÄ… miano Bent Apple – zaopatrywane sÄ… zarówno w zbieżne oraz w siodÅ‚ate ustniki.

Bent Apple Adventure 375, jedna z najtaÅ„szych wrzoÅ›cówek…

Prince

Jeszcze lżejsze i bardziej smukłe od Apple są fajki o kształcie Prince. To ulubiona fajka syna królowej Wiktorii, księcia Walii, Alberta Edwarda von Sachsen-Coburg-Gotha, późniejszego króla Anglii Edwarda VII. W przeciwieństwie do pruderyjnej matki, książę Albert słynął ze swobodnego trybu życia i folgowaniu używkom i namiętnościom do pięknych kobiet. Pił i palił namiętnie. Kiedy został królem, ograniczył alkohol, lecz rekompensował to sobie paleniem tytoniu. Na jego dworze można było palić cygara i fajki, czego Wiktoria surowo zabraniała.

Jako nastÄ™pca tronu, prowadziÅ‚ bardzo aktywny tryb życia. PolowaÅ‚, jeździÅ‚ konno, Å‚owiÅ‚ na sztucznÄ… muszkÄ™. Potrzebna mu byÅ‚a smukÅ‚a, lekka fajeczka, którÄ… można byÅ‚o trzymać w zÄ™bach i która wygodnie daÅ‚a siÄ™ trzymać w palcach. I taki wÅ‚aÅ›nie jest Prince – cienkoÅ›cienny, mieszczÄ…cy w kominie sporÄ… porcjÄ™ tytoniu, z krótkÄ… szyjkÄ… i dość dÅ‚ugim, smukÅ‚ym, lekko wygiÄ™tym ustnikiem bent. ZachowaÅ‚o siÄ™ sporo zdjęć jego wysokoÅ›ci z fajkÄ…, zaÅ› imieniem ksiÄ™cia Amerykanie ochrzcili dość pospolitÄ… mieszankÄ™ tytoniowÄ… „Prince Albert”.

Ale fajka Prince w żadnym przypadku nie może być nazwana pospolitÄ…, choć jest powszechnie kupowana i ma jÄ… w zbiorach dziesiÄ…tki tysiÄ™cy fajczarzy na caÅ‚ym Å›wiecie. Mniej doÅ›wiadczeni szybko jÄ… „przepalajÄ…”, bo Å›cianki sÄ… bardzo cieniutkie. Trzeba umieć delektować siÄ™ tytoniem i palić jÄ… „arystokratycznie” – pomalutku i z wytężonÄ… uwagÄ….

Rhodesian

Główka w najbardziej klasycznym wzorze nawiÄ…zuje w bocznym przekroju do krysztaÅ‚u diamentu, co podkreÅ›lajÄ… dwie wyżłobione linie na zaÅ‚amaniu wyrazistych „pÅ‚aszczyzn”. Do diamentu nawiÄ…zuje też ksztaÅ‚t szyjki i sporego odcinka ustnika – jest w przekroju poprzecznym kwadratowy, a ustnik w angielskiej terminologii nosi miano Diamond Stem.

Bulldog to zwarta i podobająca się licznej rzeszy palaczy fajka z niezliczoną ilością wariacji, znakomicie leżąca w ręku i swobodnie dająca się utrzymać w palcach.

Bulldog od Petersona z montowaniem typu Army

Bulldog

Rhodesian to po prostu Bulldog z okrągłą szyjką. Ustnik określany jest nazwą Oval Stem i bywa zarówno zbieżny, jak i siodłaty.

Bent Rhodesian od Petersona

Odróżnianie Bulldoga od Rhodesiana jest – wbrew powszechnej opinii – bardzo proste, ale baÅ‚agan w nazewnictwie można  zobaczyć nawet wÅ›ród sÅ‚ynnych wytwórców, a niekiedy w wielkich „domach fajkowych”… Kwadratowy/okrÄ…gÅ‚y przekrój główki podobno o niczym nie Å›wiadczy i pewna, mniej liczna grupa ekspertów za Bulldogi uważa fajki proste, a za Rhodesiany wszystkie benty.WiÄ™kszość jednak podaje, że Bulldog ma ustnik kanciasty, zaÅ› Rhodesian okrÄ…gÅ‚y. Autor niniejszego opracowania jest dokÅ‚adnie tego zdania.
Trzeba jednak pamiętać podczas przeglądania katalogów, że można natknąć się na zwolenników szkoły rozróżniającej oba typy fajek po krzywiźnie ustnika. Np. firma Stanwell Rhodesianami nazywa benty o kanciastym ustniku.

Proporcje samej główki determinujÄ… też nazewnictwo Rhodesianów – co prawda rzadko spotykane w katalogach, ale warto o nim wspomnieć… Bullcap to przysadzista główka i prosty ustnik, natomiast Bullmoose (znaczeniowo: „samiec Å‚osia”) to 1/4 bent z podobnie krÄ™pÄ… główkÄ….

Canadian

Canadian to fajka (głównie Billiard) o bardzo długiej (1,5-2 razy dłuższej niż wysokość komina) i spłaszczonej do owalu szyjce i zbieżnym ustniku. W tym typie fajki można od biedy nazwać cybuchem szyjkę (shank), pełni ona bowiem rolę chłodnicy i zapobiega zachłyśnięciu się gorącym dymem.

W przekroju bocznym Canadiany prezentują się subtelnie i delikatnie. Podobna fajka, ale z okrągłym ustnikiem to Liverpool.

Lovat

Lumberman to Canadian o ustniku siodłowym. Lovat to z kolei Liverpool z ustnikiem Saddle.

4 ostatnie typy fajek wymagają zużywania większej ilości wyciorów. W większości zaliczają się do grupy fajek bezfiltrowych i sporo kondensatu osiada w kanale dymowym szyjki oraz ustnika.

Pot

Pot w jednym z wielu znaczeÅ„ sÅ‚ownikowych tÅ‚umaczy siÄ™ na rondelek. I przypomina te kuchenne naczynie, jako że jest  „obciÄ™tym Billiardem” najczęściej z pÅ‚askim rimem, czyli krawÄ™dziÄ… komina.. Skrócenie to powoduje, iż jest to fajka, w którÄ… upakować można o wiele mniej tytoniu, aniżeli w standardowego Billiarda. Poty bywajÄ… wiÄ™c fajkami szybkoÅ›ciowymi, które pali siÄ™ podczas zbyt krótkich przerw w pracy, na ekspresowych spacerach z psem. Zapewne bÄ™dÄ… popularnym ksztaÅ‚tem po wprowadzeniu w Polsce zakazu palenia w knajpach.

Zaopatrywane są we wszystkie możliwe do zastosowania rodzaje ustników.

Dublin

To ulubiona fajka autora tego tekstu, szczególnie w dużej wersji Bent Bell Dublin z 9 mm filtrem. Bell to po angielsku dzwon. Ma ona proporcje takie jak Billiard, ale stożkową, rozszerzającą się ku górze główkę. Doświadczeni fajkarze potrafią wybrać odpowiedni klocek wrzośca, z usłojeniem rozpościerającym się jak wachlarz wzdłuż główki i pawimi oczkami na podstawie i szerokim rimie Dublina. Fajka bywa wówczas przepiękna, a w sieci można tak wykonaną kupić po prostu za grosze. Pokazywałem taki nabytek na forum fajczarze.pl i wciąż jest to jedna z moich ulubionych fajek.

Niewielka i wyraziście zaokrąglona fajeczka o podobnym kształcie nazywa się Pear, czyli gruszka Rzecz jasna, zwrócona ogonkiem do dołu.

Bywają Dubliny proste i wygięte, od ledwo zaznaczonego benta po skrajnie gourd calabaschowe (fajka poniżej) kształty. Zaopatrywane są we wszystkie rodzaje ustników. Ba, mistrzowie fajczarscy chętnie stosują ten kształt główki przy swoich freehendach i autografach, także w stylu plateau, czyli z wykorzystaniem naturalnej, bąblastej struktury bulwy wrzośca.

Tu są takie dublinowate freehandy Bartłomieja Antoniewskiego => Autograf 80 plateau oraz Autograf 73

Calabash

Pewnie dlatego tak bardzo lubię Dubliny, że przypominają one Calabashe. To fajki, o których śnię po nocach. To fajka jaką palił Sherlock Holmes, wykonana pierwotnie z afrykańskiej tykwy Lagenaria vulgaris. Jej łodygi były wyginane i formowane cierpliwie podczas wzrostu rośliny, następnie obcinane i suszone. Kształt fajki formowano w najcieplejszej porze dnia, kiedy łodygi tykwy pospolitej są niemal plastyczne.

Oryginalne Calabashe (Gourd Calabash) sÄ… ideaÅ‚em fajki – na szerokim koÅ„cu wstawiano wkÅ‚adkÄ™ ceramicznÄ…, metalowÄ…, z pianki morskiej a także z wrzoÅ›ca. Osadzano jÄ… w taki sposób, by pod wkÅ‚adkÄ… znalazÅ‚a siÄ™ swoista komora chÅ‚odzÄ…ca, peÅ‚niÄ…ca także rolÄ™ osadnika smół i sadzy. Użytkownicy takich fajek zapewniajÄ…, że przyjemność czerpana z palenia w nich jest nieporównywalna z żadnÄ… innÄ…. To podobno czysta rozkosz.

Jednak fajki te w oryginale sÄ… – jak na czasy współczesne – wrÄ™cz ogromne, gigantyczne. Ten ksztaÅ‚t jest jednak tak naturalnie piÄ™kny, że zaczÄ™to go naÅ›ladować i produkować Calabashe z wrzoÅ›ca i z pianki morskiej. PozostaÅ‚ urok, ale chÅ‚odzÄ…co-osadnikowe sedno gdzieÅ› siÄ™ zapodziaÅ‚o.

Może jednak nie tak do koÅ„ca… Np. w petersburskim Pipe Atelier Yashtylov zostaÅ‚ wyprodukowany  z wrzoÅ›ca Calabash C – moim zdaniem, genialna fajka – która zachowaÅ‚a wszystkie użytkowe zalety pierwowzoru. Nie wiem, czy mistrz sam wymyÅ›liÅ‚ to rozwiÄ…zanie, czy je gdzieÅ› podpatrzyÅ‚, ale w internecie byÅ‚o o nim gÅ‚oÅ›no. Fajka sprzedana zostaÅ‚a za jakieÅ› bajoÅ„skie pieniÄ…dze, a wiÄ™c „prawdziwe” Calabashe wciąż bÄ™dÄ… mi spÄ™dzać sen z powiek i pozostanÄ… poza zasiÄ™giem przeciÄ™tnych palaczy.

W trakcie wertowania internetu natknÄ…Å‚em siÄ™ na kolejne Calabashe robione podobnÄ… technikÄ… jak w Petersburgu – w blogu Todda M. Johnsona. Warto odszukać wÅ›ród wpisów na tej stronie.

Ale fajkę w tym kształcie pewnie sobie nabędę.

Poker

Poker to ksztaÅ‚t zawÅ‚aszczony przez pokerzystów, choć jest to fajka zarówno dla wszystkich graczy – od karcianych hazardzistów, przez miÅ‚oÅ›ników brydża sportowego i makao, po komputerowych gamblerów. Da siÄ™ ja odÅ‚ożyć gdziekolwiek, podczas newralgicznych momentów w każdej partyjce. I stoi, i siÄ™ nie przewraca. Pewnie marzÄ… też o Pokerach fajczarze, którzy pracujÄ… przy klawiaturze…

Pierwotnie podstawa tej fajki Å›cinana byÅ‚ pod kÄ…tem, prostym, ale w ostatnich latach peÅ‚no jest w ofertach modeli ze skoÅ›nÄ… podstawÄ… podnoszÄ…cÄ… kanaÅ‚ dymowy do góry, co podobno pozwala da dÅ‚uższe odkÅ‚adanie fajki, bowiem w takim ustawieniu nabiera ona naturalnego „cugu” i później wygasa. Modelowa wysokość wyjÅ›cia szyjki wynosi – a jakże by inaczej – tyle, ile ma 24 kartowa talia kart. JeÅ›li pod szyjkÄ… mieszczÄ… siÄ™ 52 karty, to fajka zmienia nazwÄ™ na Gavel.

Cherrywood

Stojąca fajka typu bent nazywa się Cherrywood. Nie ze względu na rodzaj drewna, bo jest produkowana głównie z wrzośca, ale na fakt, że pierwotnie barwiono ją na wiśniowo. Główka może mieć różne kształty, od bardzo prostych i kanciastych, po modny ostatnio wzór Volcano (opis na dole).

Ball

Główka Ball ma kształt niemal idealnej kuli, oryginalna powinna mieć ostry, niesplanowany rim, czyli krawędź komina. Obecnie dopuszcza się używanie tej nazwy do kulistych fajek ze spłaszczoną krawędzią. Kształt szyjki i ustnika nie ma znaczenia. Spłaszczone główki, owalne w przekroju, noszą miano Tomato. Modeli piłek i pomidorów da się znaleźć w katalogach mnóstwo.

Większość fajek o tych kształtach to benty, choć tu i ówdzie trafiają się proste modele.  Wzór z grubą szyjką oraz zbieżnym ustnikiem i z wygięciem 1/8-1/4 bent nazwany został Author. Warto zapamiętać, że im większy mianownik ułamka określającego wygięcie, tym wygięcie mniejsze. Spotyka się 1/32 bent, gdzie wygięcie jest niemal niewidoczne, po 1/1 bent, gdzie wygięcie jest maksymalne, czyli full bent.

Niewielki Ball lub Tomato z długą, zwężającą się szyjką wyprowadzoną ukośnie jak w bentach i ze zbieżnym wygiętym ustnikiem daje Hawkbille i Donkeynuty. Ale to rzadko spotykane fajeczki

Zbliżona do kształtu Ball jest gruszkowa fajeczka B&B 27.

Brandy

Brandy to ksztaÅ‚t bardzo elegancki, to niemal Prince z główkÄ… przypominajÄ…cÄ… kieliszek-koniakówkÄ™, ale z krótszym ustnikiem. Na ogół bent – najÅ‚adniejsze sÄ… chyba ledwo widoczne wygiÄ™cia. ZdarzajÄ… siÄ™ jednak bardziej wyraziste krzywizny ustnika, tak do 1/2 bent, można też natrafić na proste modele z koniakowÄ… główkÄ…. Åšwietnie leży w dÅ‚oni i przyjemnie siÄ™ z niej pyka.

Najbardziej znanÄ… w Polsce fajeczkÄ… o tym ksztaÅ‚cie jest sÅ‚ynna gruszkowa „osiemnastka” od Mr Broga – jest tania, nieduża i bardzo Å‚adna. Stanowi pierwszy wybór lwiej wiÄ™kszoÅ›ci palaczy papierosów, którzy chcÄ… przejść na fajkÄ™.

Egg

Egg to fajka z główkÄ… o ksztaÅ‚cie jajka na miÄ™kko – jak z brytyjskiego Å›niadania, podczas którego odcina siÄ™ równo górnÄ… część skorupki specjalnym obcinaczem. Niektórzy okreÅ›lajÄ… ten typ jako wydÅ‚użonego Apple’a.

Niemal wszystkie Eggi sÄ… bentami, zaÅ› nieliczne proste modele majÄ… główkÄ™ podanÄ… lekko do przodu jak w opisanym poniżej Zulu. SprawiajÄ… pozytywne wrażenie wizualne i podobno znakomicie siÄ™ w nich pali. Polecane siÄ™ przede wszystkim miÅ‚oÅ›nikiem zwijanych w snopek flake’ów.

Modelowe „jajeczko” to fajka Aldo Morelli Black 463

Oom Paul

Tak naprawdÄ™, ten typ fajki jest po prostu ksztaÅ‚tem full bent billiard, ale że znany jest od bardzo dawna i jest bardzo charakterystyczny, doczekaÅ‚ siÄ™ wyróżnienia odrÄ™bnÄ… nazwÄ….  Jest kilka wersji narodzin Oom Paula. Ta najbardziej rozpowszechniona mówi o afrykanerskim rodowodzie tej nazwy. Otóż paliÅ‚ jÄ… namiÄ™tnie Paul Kruger, bohater wojen burskich i późniejszy prezydent RPA. BiaÅ‚a spoÅ‚eczność z tego kraju nazywaÅ‚a go pieszczotliwie – Oom Paul, co w jÄ™zyku afrykanerskim znaczy wujek Paul.  Ma facet szczęście do nazw – zÅ‚ote monety z Afryki PoÅ‚udniowej nazywa siÄ™ Krugerandami.

Amerykanie nie byliby Amerykanami, gdyby powstania nazwy tego typu fajki nie próbowali przypisać sobie. Otóż żyÅ‚ sobie gdzieÅ› na poÅ‚udniu Stanów jakiÅ› gość o imieniu Paul, który tej fajki nigdy nie wyjmowaÅ‚ z ust. Jest to bowiem ksztaÅ‚t wprost wymarzony do palenia w ten sposób – ustnik i szyjka opierajÄ… siÄ™ o brodÄ™ i nie wyrywajÄ… ze szczÄ™ki czwórek i piÄ…tek, za to wywijajÄ… dolnÄ… i górnÄ… wargÄ™, tak że dykcja staje siÄ™ skrajnie „logopedyczna”. No i ten Paul z poÅ‚udnia pytany o cokolwiek, zamiast odpowiedzieć po ludzku, memÅ‚aÅ‚ przez zÄ™by mantrowym tekstem: ooooommmm. No i ponoć od jego uporczywego szczÄ™koÅ›cisku i fajkowej dykcji wywodzi siÄ™ okreÅ›lenie Oom Paul.

SkÄ…d siÄ™ wzięła ta bajÄ™da – nie wiadomo. Niektórzy mówiÄ…, że byÅ‚a to przypowieść amerykaÅ„skiej teÅ›ciowej, która tym opowiadaniem dawaÅ‚a do zrozumienia  ziÄ™ciowi-fajczarzowi, że nie wypada rozmawiać z ludźmi z fajkÄ… w gÄ™bie. Warto jÄ… sobie przypomnieć, kiedy siÄ™ gawÄ™dzi z żonÄ… przy paleniu – niekoniecznie powodem jej irytacji musi być room note latakii, może jÄ… wywoÅ‚ywać trud, jaki musi sobie zadawać, próbujÄ…c pojąć pipooustego mówcÄ™.

A tak historycznie – jest to fajka madziarskich huzarów z czasów cesarstwa austro-wÄ™gierskiego. KawalerzyÅ›ci ci uważani byli za jednÄ… z najlepszych formacji ofensywnych w Europie. SÅ‚awÄ™ daÅ‚y im szarże na wroga – podczas których panowie oficerowie z charakterystycznymi warkoczykami nie wyjmowali z pyska fajeczek.  Dlatego w terminologii fajkowej ten ksztaÅ‚t nazywa siÄ™ też  Hungarian, czyli jest to po prostu fajka wÄ™gierska.

Idealna do konnej jazdy czy wycieczek rowerowych.

Zulu

Zulu jest lekką wersją Dublina z główką podaną nieznacznie ku przodowi, co nadaje tej fajce interesujący charakter. Częściej spotyka się modele nie za bardzo wygięte, takie w okolicach 1/8 bent. Mają na ogół płasko zeszlifowany rim, niekiedy wręcz wypoziomowany, co podkreśla wychylenie główki. Są bardzo zgrabne i łatwo je utrzymać w zębach, np. podczas klarowania lin na pokładzie jachtu. Pewnie dlatego można spotkać określenie Yacht lub Yachtsman. Spotyka się niekiedy też nazwę Woodstock, choć główka niekiedy miewa inny od Dublina kształt. Istotne jest to wychylenie główki.

Gruszkowa fajeczka B&B 20 jest typowym „zulusem”.

Volcano

Wiele pokazanych ksztaÅ‚tów wystÄ™puje w postaci „kanciastej”, czyli w wersji panelowej (panel).

Tak nawiasem mówiąc, bardzo żałuję, że niemal wszyscy polscy fajkarze i wielu wytwórców z innych krajów, nadaje swoim fajkom jakieś bezsensowne numery, zamiast w nazwie zawrzeć ich kształt. Niekiedy mam wrażenie, że najzwyczajniej w świecie sami nie wiedzą, co robią.

Najlepszy przewodnik po kształtach fajek na stronie ASPipes.com
Åšwietna jest też – i w jÄ™zyku polskim – „Moja subiektywna lista fajek” autorstwa MJP.

Ogromna proÅ›ba do Czytelników – jeÅ›li naplotÅ‚em w tym opracowaniu jakichÅ› bzdur, serdecznie proszÄ™ o propozycje poprawek w komentarz.  JeÅ›li nie uwzglÄ™dniÅ‚em czyjejÅ› ulubionej fajki – proszÄ™ o uzupeÅ‚nienia. Z przyjemnoÅ›ciÄ… poprawiÄ™ artykuÅ‚ oraz wprowadzÄ™ do niego uzupeÅ‚nienia.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

36 Responses to Kształty fajek

  1. Noone
    15 lutego 2010 at 19:39

    Niemal wszystkie Eggi s a betami, zaś nieliczne proste modele mają główkę podaną lekko do przodu jak w opisanym poniżej Zulu.

    … sÄ… bentami …

    Tylko literówki – na razie mam zbyt nikÅ‚Ä… wiedzÄ™ fachowÄ….

    • 15 lutego 2010 at 19:51

      Poprawiłem, bardzo dziękuję!

  2. Alan
    Alan
    16 lutego 2010 at 01:05

    „Apple po angielsku znaczy jabÅ‚ko po polsku.” – może trochÄ™ na wyrost siÄ™ czepiam, ale brzmi to dość komicznie. Nie lepiej po prostu „Apple, czyli jabÅ‚ko”?

    • 16 lutego 2010 at 01:16

      Doceniłeś zamierzony kalambur, aczkolwiek niechcący :)
      Witaj Alanie.

      • Alan
        Alan
        16 lutego 2010 at 02:18

        No tak, wlazł prymityw na stronę i psuje zabawę ;) Miło Cię znowu czytać Jalensie. Już myślałem, że nasz forumowy światek stracił Cię bezpowrotnie, aż pewnego pięknego dnia ujawniłeś się na blogu Emila :D

        • 16 lutego 2010 at 02:29

          Zarumieniłem się i pięknie dziękuję.

  3. Kiwi
    16 lutego 2010 at 11:51

    Witam!
    Byłbym wdzięczny za ujęcie churchwardena-szkoda pominąć tak piękny i klasyczny kształt fajeczki.
    Pozdrawiam serdecznie

    • 16 lutego 2010 at 13:36

      Hmmm, mam 3 churchwardeny – jeden to typowy bent apple, drugi brandy, a trzeci jajeczko… Moim zdaniem nie jest to shape, a raczej typ fajki z długaśnym ustnikiem, czy z dodanym między szyjką a ustnikiem prawdziwym cybuchem.

      Jak sądzę, warto churchwardenom poświęcić odrębny artykuł – może się znajdzie wśród odwiedzających to miejsce jakiś zaprzysięgły Gandalf czy Aragorn lub stróż kościelny?

      Jeśli nie, to obiecuję kiedyś tekst na ten temat popełnić, ale za krótko palę w długich fajkach, by zrobić to w najbliższym czasie.

  4. Alan
    Alan
    21 lutego 2010 at 21:47

    W opisie ksztaÅ‚tu „ball”:
    „Warto zapamiÄ™tać, że im mniejszy mianownik uÅ‚amka okreÅ›lajÄ…cego wygiÄ™cie, tym wygiÄ™cie mniejsze.” – trochÄ™ namieszaÅ‚eÅ›, powinno być „im mniejszy uÅ‚amek” albo „im wiÄ™kszy mianownik uÅ‚amka”.

    Co do churchwardenów: uwielbiam ten shape, moja pierwsza fajka to wÅ‚aÅ›nie ten ksztaÅ‚t, gruszkowy Bróg #14. Mam jeszcze Petersona, a w trakcie renowacji jest Real Briar, do którego mam zamiar dorobić jakiÅ› dÅ‚uuugi ustnik ;) Może popeÅ‚niÄ™ jakiÅ› artykuÅ‚ o dÅ‚ugich fajkach…

    • 21 lutego 2010 at 21:54

      Jasne, zawsze byłem matematycznym debilem. Dziękuję za uważność i zaraz poprawiam.

      Ale też uparcie powtarzam, churchwarden to nie shape, to typ fajek, w którym stosuje się bardzo różne shapes czyli kształty główki.

      • Alan
        Alan
        21 lutego 2010 at 22:00

        Faktycznie masz rację, wszak z każdej fajki można zrobić churchwardena, wystarczy dorobić dłuższy ustnik ;)

        • 21 lutego 2010 at 22:14

          … albo wstawić miÄ™dzy szyjkÄ™ a ustnik dÅ‚ugi cybuch, np. z niekorowanej leszczyny czy odrostów z przycinanych drzew owocowych zwanych „dziczkami”. No i kawaÅ‚ek starodawnej wÄ™dki bambusowej czy z bambusa nabytego w Leroyu..

  5. Alan
    Alan
    16 czerwca 2010 at 13:38

    Pytanie o ksztaÅ‚t zulu: czy cechÄ… odróżniajÄ…cÄ… zulu od dublina nie jest jeszcze owalna szyjka? Bo taki mój Peterson Churchwarden – oznaczony jest jako dublin, a jednak szyjkÄ™ wyraźnie ma pochylonÄ… do przodu – szyjka zaÅ› jest okrÄ…gÅ‚a. Za to na ebayu jak sobie oglÄ…dam różne zulusy, to te dodatkowo majÄ… pÅ‚askÄ… szyjkÄ™. Czyżby kolejny niuans na miarÄ™ bulldog/rhodesian?

    • jalens
      16 czerwca 2010 at 14:17

      Owalna szyjka nie jest wyznacznikiem zulusa. Na tymże samym ebayu są w ofercie także fajki tego typu z szyjką okrągłą. Charakterystyczne jest podanie główki do przodu, jej pochylenie, jak w rodzinie kształtów typu cutty. Przez to pochylenie delikatnego dublina charakterystyczne jest skośne ścięcie rimu.
      MiaÅ‚eÅ› swojego czasu avatarka z Brogiem Nr 66 – to ciekawy ksztaÅ‚t fajki. To pochylony do przodu dublin ze skoÅ›nym rimem. Ewidentny zulu. Przez dół fajki powinien być nazwany point zulu – przez analogiÄ™ do fajek okreÅ›lanych jako point cutty… IdÄ…c dalej – gdyby fajeczka miaÅ‚a „nieskoÅ›ny” rim, byÅ‚aby fajkÄ… o mieszanym ksztaÅ‚cie point cutty dublin… Ale ma skoÅ›ny – wiÄ™c jest point zulu.
      Zauważ jak bardzo fajkarze bojÄ… siÄ™ klasyfikowania swoich fajek – w tej chwili ksztaÅ‚ty dyktuje fantazja, a nie wzornik. Masa fajek ma ksztaÅ‚t „mieszany” i ich opisanie wg klasyki „shapesowej” jest bardzo trudnÄ… sztukÄ….
      Trudno się dziwić naszym fajkarzom, skoro np. we wzornikach Dunhilla fajka 21 Zulu nie miała skośnego rimu. I miała okrąglutką szyjkę.
      JeÅ›li jednak poszukasz zdjęć premiera Harolda Wilsona, który uwielbiaÅ‚ zulusy, to zobaczysz, że jego fajki – mimo że kupowaÅ‚ niemal wyÅ‚Ä…cznie ten shape – byÅ‚y zróżnicowane.
      PodsumowujÄ…c – mówi siÄ™, że Witkacy palnÄ…Å‚ sobie w Å‚eb, bo nie znalazÅ‚ czystej formy w sztuce… Nie doprowadzajmy siÄ™ do szaleÅ„stwa, szukajÄ…c jej w naszym hobby. Jak każda pasja, jest sama w sobie wystarczajÄ…co zwariowana.

      • Alan
        Alan
        16 czerwca 2010 at 14:26

        Dzięki za odpowiedź, Wojtek już mnie naprowadził.

        Zatem mój Pet również jest zulusem – rim jest wyraźnie skoÅ›ny. Co do naszych rodzimych fajkarzy – jakiÅ› czas temu zauważyÅ‚em, że oznaczenia numeryczne to chyba najlepszy sposób na takie wÅ‚aÅ›nie fantazje.

        W sprawie czystej formy – wszystko jest formÄ…! (trochÄ™ nagiÄ…Å‚em kontekst).

  6. JSG
    17 czerwca 2010 at 12:27

    A ten billiard na zdjęciu to na mój gust 1/16 bent billiard.

    churchwarden to nie shape
    A ja bym się jednak zastanowiÅ‚ co byÅ‚o pierwsze, jajko czy kura- churchwarden to ksztaÅ‚t przyrzÄ…du do gaszenia Å›wiec stoowanego przez koÅ›cielnych stróży. Jak wyglÄ…da takie cudo… mniej wiÄ™cej jak bardzo dÅ‚ugi bent Dublin… a bent Dublin znaczy siÄ™ Zulu… Czym zetem sÄ… dÅ‚ugie fajki które nie sÄ… zulu… hmmm może po prostu sÄ… dÅ‚ugimi fajkami, a to ebayowi sprzedawcy zrobili z nich churchwardeny…

  7. johnny
    6 października 2010 at 22:43

    Dopiero zaczynam gromadzic informacje. Swietne opracowania jalens.

    Literoweczke jednakowoz znalazlem:

    „(…) na pokÅ‚adzie jacht.” –> „(…)na pokÅ‚adzie jachtu.”

    Pozdrawiam serdecznie.

    • Alan
      Alan
      6 października 2010 at 22:48

      Witam. Dzięki za uwagę, poprawiłem :)

  8. Boszczak
    Boszczak
    2 stycznia 2012 at 21:19

    Czy w Polsce można dostać godną polecenia fajkę typu poker poza ebayem i forumową na fajkanecie?

    • Alan
      2 stycznia 2012 at 21:30
    • KrzysT
      KrzysT
      2 stycznia 2012 at 21:31

      Poker nie jest bardzo popularnym ksztaÅ‚tem, dlatego też ciężko go „trafić” nawet w caÅ‚kiem poważnych firmach. ProponujÄ™ siÄ™ zainteresować fajkami na zamówienie.
      PodpowiedziÄ… jest tu tekst Yopasa http://www.fajka.net.pl/poradniki/fajka-w-praktyce/pierwsza-fajka-opcja-obstalunek/
      WzglÄ™dnie możesz nawiÄ…zać kontakt z naszymi fajkarzami mÅ‚odego pokolenia – Tomkiem Zembrowskim i Wojtkiem Pastuchem. Wojtek wykonuje fajki na zamówienie, wedÅ‚ug specyfikacji zamawiajÄ…cego i sÄ… to wiÄ™cej niż przyzwoite fajki. Tomek zamówieÅ„ nie przyjmuje ;) ale może znajdziesz w jego dorobku coÅ›, co bÄ™dzie dość „pokerowate” jak na twój gust ;) JakoÅ›ciowo jest to również wysoka półka (a materiaÅ‚owo to już w ogóle raczej trudno skoczyć wyżej).

  9. 3 stycznia 2012 at 10:14

    Istotnie z zamówieniami mam różnie. Pokery lubiÄ™ ;) i wszystkie pokery , które sÄ… widoczne na mojej stronie w zakÅ‚adce „archiwum” byÅ‚y wÅ‚aÅ›nie robione na zamówienie ;)

  10. Boszczak
    Boszczak
    5 stycznia 2012 at 14:48
  11. 5 stycznia 2012 at 20:30

    ciesze sie…

  12. JSG
    JSG
    12 stycznia 2012 at 15:28
  13. Q
    1 marca 2012 at 23:09

    Skoro to artykuł o rodzajach, mam takie pytanie. Mianowicie urzekła mnie fajka jaką palił di Caprio w Total Eclipse, oto ona: http://www.filmweb.pl/film/Ca%C5%82kowite+za%C4%87mienie-1995-22#picture-2

    Może dla ludzi w temacie pytanie wyda się banalne, ale dopiero zaczynam zabawę z fajczarstwem.
    Pozdrawiam

    • Alan
      1 marca 2012 at 23:14

      No ale pytania nie zadaÅ‚eÅ› ;) Mi to wyglÄ…da na dublina z dÅ‚ugim ustnikiem i z pochylonÄ… do przodu główkÄ… (takie a’la zulu).

  14. 19 września 2015 at 11:19

    Kształt Prince jest zdecydowanie najlepszy i najgustowniejszy, mam kilka takich fajek w starej kolekcji i te właśnie w stylu Prince postawiłem sobie na stojaczkach w witrynie za szkłem, fajnie to wygląda, myślę, żeby zamontować sobie półkę i zrobić mini galerię, bo bardzo dobrze takie fajki wyglądają w gabinecie. Pozdrawiam, Bono ;D

  15. azez
    21 listopada 2018 at 23:54

    Dzięki za poświęcony trud i czas.
    Wykorzystam tę wiedzę, jak najlepiej by zacząć przygodę z fajkami.
    Zgodnie z prośbą. Zgłaszam uwagi:
    -prawie każdy podlinkowany tekst prowadzi do strony głównej fajkowo.pl (chyba że tak ma być);
    -serwer strony, która była podlinkowana w miejscu Calabash C nie odpowiada.

    Pozdrawiam

  16. Tak
    6 stycznia 2019 at 13:23

    Brakuje mi tutaj jednego, bardzo praktycznego, ksztaÅ‚tu, podobnego trochÄ™ do „Oom Paul”. Chodzi mi o ksztaÅ‚t jeszcze bardziej wygiÄ™ty. WygiÄ™ty tak bardzo, że można trzymać fajkÄ™ w ustach bez użycia zÄ™bów – sama zwisa na dolej wardze – przy jednoczesnym zachowaniu pozycji poziomej górnej powierzchni komina. Szukam takiej fajki od wielu lat i nigdzie jej nie ma. Nie wszyscy porzecież majÄ… – mówiÄ™ teraz do moich ulubionych producentów fajek – peÅ‚nÄ… klawiaturÄ™ w jadaczce, żeby mogli trzymać fajkÄ™ w zÄ™bach… Za grosz wyobraźni… Co mi po zdrowym burszynowym ustniku, jak fajka Petersona do niczego… Ci, którzy majÄ… czym gryźć, przeważnie fajek już nie palÄ…, tylko papierosy albo elektroniczne papierosy… Kawalerka – psia krwia… Tak wygiÄ™tÄ… fajkÄ™ miaÅ‚ np. pewien żoÅ‚nierz w takim starym filmie, bodajże z Burt’em Lancaster’em, albo z James’em Stewart’em. Bronili siÄ™ przed Indianami tworzÄ…c koÅ‚o z wozów; byÅ‚a z nimi aktrorka Ann-Mrgret. PamiÄ™ta ktoÅ› tytuÅ‚? To znany film – każde dziecko go oglÄ…daÅ‚o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*