Krzywy nawiert w fajce

22 października 2012
By

mam pytanie. W mojej fajce z wrzośca okazało się, że mam krzywo nawiercony przewód dymowy i otwór w kominie nie jest idealnie na środku i nawiercony jest ponadto pod kątem. jestem poczatkującym fajczarzem, jakich problemów w paleniu fajki powinienem się spodziewac i czy w ogóle powinienem?

Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

Tags:

7 Responses to Krzywy nawiert w fajce

 1. Alan
  22 października 2012 at 14:59

  To jest dobre pytanie, bo do tej pory mówi się głównie o konsekwencjach wynikających z nawiertu za niskiego/za wysokiego względem dna komina. Ktoś obcykany w bok z nami leci?

 2. Grimar
  22 października 2012 at 15:56

  no właśnie, chyba jest ten nawiert również za wysoko (tak mi się zdaje), więc mam już pełne kombo ;). Czym to skutkuje?

 3. 3promile
  22 października 2012 at 16:57

  Krzywy nawiert to zło. Dym będzie zawsze się kręcił w tę samą stronę, a jednostajne prądy wirowe spowodują erozję komina na niespotykaną skalę. Wystarczy spojrzeć na Wielki kanion, żeby uzmysłowić sobie potęgę erozji.

  • Grimar
   22 października 2012 at 18:12

   sugerujesz, że krzywy nawiert powodować będzie problemy z prawidłowym, jednostajnym spalaniu się tytoniu po całej powierzchni komina? Czy tylko grozi to tylko erozja komina?

   • Grimar
    22 października 2012 at 19:21

    ok, dzięki!

 4. Janusz J.
  Janusz J.
  28 grudnia 2012 at 15:04

  Nawiert powyzej dna to chyba najczestsza „zmora” bentow. Co ku mojemu wielkiemu zdiwieniu znalazlem nawet w Petersonie SH(!) z 91 roku. Ale choc tyton nie dopala sie do konca, to zauwazylem, ze calkiem dobrze sluzy jako pochlaniacz kondensatu. Przy moim goracym paleniu czesto zdaza mi sie, ze zbyt wilgotna koncowke tytoniu i tak musze z fajki po chamsku wygrzebac, wiec w moim niedouczonym wciaz przypadku, taki wysoki nawiert nie jest wielkim problemem. Chyba, ze jest tak… ze ta wilgoc na dnie, w wiekszym stopniu tworzy sie przy niewlasciwie wykonanym nawiercie? Co na to doswiadczeni koledzy?

 5. Janusz J.
  Janusz J.
  28 grudnia 2012 at 16:12

  No i wszystko jasne! Pozostaje podnoszenie dna. Dzieki Wojtku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*