Kolejnych kilka pytań od (prawie) zupełnie zielonego

14 czerwca 2018
By

Cześć
Na początek chciałbym przywitać wszystkich fajczarzy, oraz twórców tego portalu – naprawdę świetne kompendium wiedzy o fajce, szczególnie w czasach kiedy fora internetowe zdają się mocno tracić na znaczeniu. No i właśnie w związku z tym, że wątek krakowski na forum fajczarze.pl jest, zdaje się, zupełnie nieaktywny postanowiłem zamiast tam, napisać tutaj (szczególnie po przyzwoleniu na pytanie po raz setny o to samo).

A więc, przechodząc do rzeczy, chciałbym zacząć swoją przygodę z fajką, w związku z czym narodziło się w mojej głowie kilka pytań na ten temat.
Po pierwsze, chyba najważniejsze – czy jest w Krakowie jakiś sklep z fajkami, tytoniami i akcesoriami do nich z prawdziwego zdarzenia? Mówię właśnie o takim gdzie obsługa rzetelnie doradzi, szczególnie w kwestii pierwszych zakupów. Niby wszystko można przez internet ale jakoś wolę, szczególnie nie mając na jakiś temat zbyt dużego pojęcia zaopatrzyć się w stacjonarnym sklepie.
Druga pytanie jest o fajkę. Co myślicie o kukurydzianej na początek? Jest tania więc nie będzie szkoda jej zniszczyć przy pierwszych nieudolnych próbach. Jeśli naprawdę mi się spodoba i będę chciał więcej to nie będę miał obaw zakupić czegoś droższego.
A na koniec nieśmiałe pytanie czy może znalazł by się ktoś, kto w ramach wolnego czasu pokazał by nowicjuszowi co i jak? Mam wrażenie, że tak jak w wielu dziedzinach, tak i tutaj 15 minut praktyki może być cenniejsze niż kilka godzin czytania. :)

Pozdrawiam
Szymon

5 Responses to Kolejnych kilka pytań od (prawie) zupełnie zielonego

 1. Hagan
  14 czerwca 2018 at 11:25

  Witaj Krakusie. Największy sklep z fajkami jest na Pijarskiej (idąc od Bramy Floriańskiej na Szpitalną). Pani miła, ale chyba ekspertem nie jest. Można za to pomacać i doglądnąć troche fajek – maja też kukurydzianki i glinianki. Przyjdź na spotkania krakowskie – tutaj co jakiś czas ogłaszane. Ja się ciągle na nie wybieram jak sójka za morze, żeby poznać kolegów. Musze się zmobilizować na następne.

 2. Szymon
  14 czerwca 2018 at 12:16

  Polecam dołączyć do grupy Pipe Smokers of Poland na FB, tam jest wielu ludzi którzy chętnie pomogą. Ze swojej strony dodam, że jeśli nie jesteś twardym palaczem, to polecałbym fajkę z wrzośca na filtr 9mm. Ewentualnie kukurydzę na filtr węglowy 6mm, na przykład taką jak ta: https://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-kukurydziana-Missouri-Gentleman-Straight/6856

 3. Grimar
  Grimar
  14 czerwca 2018 at 13:36

  W sklepach stacjonarnych w Krakowie nie uraczysz raczej rady eksperta. Kilka lat temu pracował w miarę kumaty chłopak w Smoke Shopie w Galerii Krakowskiej, ale nie wiem jak jest teraz.

  Kukurydzianka jest spoko. Z tym, że największa jaką dostaniesz będzie miała prawdopodobnie średnice komina nie większą niż 19 mm, co ma jednak wpływa na wygodę palenia (będzie Ci prawdopodobnie ciężej utrzymać żar). Ale są relatywnie tanie, jeśli być się decydował, polecam zamówić z fajkowo.pl taką: https://www.fajkowo.pl/pl/p/Fajka-kukurydziana-Missouri-Gentleman-Straight/6856

 4. Grimar
  Grimar
  14 czerwca 2018 at 14:07

  Co do pierwszej fajki jeszcze, to uważam osobiście, że materiał, z którego została wykonana nie ma żadnego znaczenia. Nie ważne, czy będzie to wrzosiec, grusza, kukurydzianka czy jakieś turbo-dziwadła typu drzewo oliwne albo czereśnia, kluczowe aby fajka spełniała dwa parametry:
  1. Średnica paleniska nie była mniejsza niż 20 mm. Łatwiej będzie utrzymać żar.
  2. Fajka była bentem (krzywa), lub half-bentem (nico krzywa). Niby w samym paleniu nie ma znaczenia, ale jednak dobrze na początku obserwować żar w kominie, czy tytoń równomiernie się rozpala, etc.

  To jest tylko moje subiektywne zdanie. Jeśli Ci się spodoba ten sport, to szybko zapełnisz gablotkę kolejnymi fajkami, znacznie lepszymi. A jak sie nie spodoba, to nie będzie szkoda wydanych pieniędzy.

 5. Szymon L
  14 czerwca 2018 at 22:36

  Jak przedmówcy powiedzieli w Krakowie nie ma sklepu, w którym ktoś się będzie znał. Natomiast, jak już coś wybierzesz to znajdziesz na miejscu większość. Pijarska, Szewska, oraz sklep na Karmelickiej zaraz za bagatelą i Gk to główne miejsca jako tako sensowne w każdym inne marki tytoni co jest dość zabawne.
  Moim zdaniem kukurydza to niezły wybór na początek, choć nie wiem czy dostaniesz tu amerykańską Missouri Meerschaum, a tak na prawdę tylko to ma sens w tym typie, ja zaczynałem od gruszki i też było ok, najbardziej budżetowa będzie glina. Co do spotkania w Krakowie i pokazania co i jak, nie ma sprawy, co wiem przekażę. (Napisz wiadomość prywatną to się dogadamy co, gdzie i jak).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*