Giveaway 2015 – Wrzoścowa fajka mistrza Polińskiego

26 listopada 2015
By

Witam!

Na wstępie  dziękuję za możliwość wzięcia udziału w akcji.

Po otrzymaniu przesyłki i rozpakowaniu pudełka moim oczom ukazała się piękna bruyerka, której pochodzenie było dla mnie miłym zaskoczeniem. Sygnatura na fajce i ustniku nie pozostawiała cienia wątpliwości. Jak już tytuł zdradził, jest to dzieło Tadeusza Polińskiego. Od długiego czasu przymierzałem się do nabycia jakiejś fajki rodzimej produkcji,  a tu dzięki akcji giveaway zostałem szczęśliwym posiadaczem fajeczki wybitnego Twórcy z Przemyśla – mistrza Polińskiego.

Przejdźmy do oględzin. Fajkę dostałem w stanie bardzo dobrym, co wprawiło mnie oprócz wielkiej radości w spore zakłopotanie. No bo co tu robić? Nie było jednak tak różowo do końca.

Obraz 2374163

Co prawda główka nie wymagała praktycznie żadnej interwencji – brak nagaru w kominie, nieprzyjemnego zapachu, na zewnątrz czysto (brak lakieru, zadrapań, ubytków, pęknięć, itp.)…
IMAG0830

…to jednak z ustnikiem wiązały się dwa problemy.  Po pierwsze, co widać na zdjęciu, nie wchodził do końca w szyjkę, po drugie dość wyraźne utlenienie . (przepraszam za słabą  jakość zdjęć)

IMAG0833

Do zaplanowanych działań  przygotowałem zestaw przyborów i specyfików:

IMAG0843

Główkę  postanowiłem tylko przemyć i wypłukać zalewając spirytusem, który powoli wsiąkał w szmatkę zatykającą szyjkę.

IMAG0851

Do umycia ryflowanej powierzchni wykorzystałem szczoteczkę  z plastikowym „włosiem”, spirytus oraz szmatki bawełniane. Później oczywiście wyciorowanie i wytarcie komina kołeczkiem własnej roboty z nawiniętą szmatką bawełnianą. Świadomie powierzchni fajki  nie woskowałem, nie lubię wysokich połysków.

Tymczasem ustnik… trochę spirytusu, wycior w środku i na parę godzin na półkę.

IMAG0849

Spirytus nabrał lekko słomkowego koloru, wyciory po przetarciu czyste.

IMAG0856

Przeszedłem więc do pracy mechanicznej czyli papiery wodne  o gradacji od 1500 do 2500. Efekt jak widać daleki od zadawalającego. Wciąż widoczne tu i ówdzie przebarwienie.

IMAG0862

Zacząłem szorowanie mleczkiem do czyszczenia typu Cif.

IMAG0863

Tu efekt zaczyna cieszyć…

IMAG0871

…czerń staje się jeszcze bardziej czarna

IMAG0872

Czas  na polerkę. Stopioną  carnaubę ze spirytusem w kąpieli wodnej (przepis na pastę z portalu fajka.net.pl) naniosłem na ustnik za pomocą szmatki bawełnianej.

IMAG0875

Polerowanie końcówką filcową wkrętarki  i miły dla oka widok

IMAG0882

Jeszcze pokrycie czopa grafitem, który jak się okazało rozwiązał problem  ciasnego mocowania ustnika w szyjce fajki. Sygnatura nie ucierpiała, a nawet stała się bardziej wyraźna.

IMAG0891

… i parę zdjęć efektu końcowego

 

IMAG0902

 

IMAG0901

IMAG0904

IMAG0899

I to by było na tyle. Fajka odpoczywa, dam jej parę dni na przewietrzenie i już zastanawiam się, co będę w niej palił. Czy ktoś też tak ma, że wygląd fajki dyktuje trochę  dobór palonego w niej tytoniu?  Tytonie z Latakią  palę w czarnych  piaskowanych lub ryflowanych typu Biliard, Canadian i im podobnych,  a Virginię w fajkach jasnych niebejcowanych.  Jeszcze raz bardzo dziękuję za możliwość wzięcia udziału w całej akcji. Czekam na komentarze. Pozdrawiam!

6 Responses to Giveaway 2015 – Wrzoścowa fajka mistrza Polińskiego

 1. yopas
  26 listopada 2015 at 08:42

  Szybciej niż pendolino! O takie akcje walczymy!
  A ja jeszcze raz, serdecznie dziękuję za artykuł.
  Pozdrowienia
  y,

  • kmedynski
   26 listopada 2015 at 09:19

   Dzieki! Ubolewam tylko nad jakością zdjęć. Na przyszłość, jesli będzie mi dane coś publikować postaram sie o lepszy sprzęt i naświetlenie. Pozdrawiam

 2. Janusz J.
  Janusz J.
  26 listopada 2015 at 09:16

  Gratulacje fajeczki i smacznego palenia.

 3. Zyrg
  Zyrg
  26 listopada 2015 at 09:17

  No i fajnie. Teraz jeszcze nabądź sobie na drodze wymiany piniendzy na towar pastę Tempo lub Bril (dział moto każdego marketu) i przepoleruj ustnik. Będzie jak lustro. IMO carnauba do ebonitu się nadaje jak kadzidło do wskrzeszania umarłych :)

  • Andrzej K.
   26 listopada 2015 at 10:56

   Ament! Dobrze Piotrek prawi.
   Efektu głęboko czarnego ustnika ze szklistym połyskiem, nie da się uzyskać jedynie wykańczając carnaubą po polerce nawet papierem 2500. To tylko zagłaskanie i pomazianie ebonitu. Wosku w ogóle na ustnik nie ma sensu stosować.
   Ja, polerując ustniki – kończę tarcie na 1200-2000, a ostateczny błysk wyciągam na polerce z tarczą bawełnianą i dwiema pastami. Najpierw średniościerną, następnie – lekkościerną. I wtedy się błyszczy jak powinien.
   Tak czy siak – trudno oceniać po tych kiepskich fotkach poziom pracy nad fajeczką. Ważne, że Fajeczka została przygotowana i przysposobiona do pracy. Cieszy oko i serce. A Palił w niej będziesz z przyjemnością i dumą z własnej roboty! O to chodzi i tego Ci gratuluję :) Życzę samych smacznych paleń.
   Pozdrawiam.

 4. hykasy
  26 listopada 2015 at 10:46

  Gratulacje! Piękna fajeczka :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*